Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Srdeční masáž na jedoucích kanadských saních… Ta největší dramata zažívají záchranáři Horské služby i v Jeseníkách

10.02.2023
Srdeční masáž na jedoucích kanadských saních… Ta největší dramata zažívají záchranáři Horské služby i v Jeseníkách

Foto: Horská služba ČR / Jiří Kostík (stejně jako ostatní snímky v článku, není-li uvedeno jinak)

Popisek: Horská služba má teď plné ruce práce.

Chumelí. Na sníh jsme si letos počkali až do února. Přišel ale na jarní prázdniny a o to větší radost z něj milovníci horských sportů mají. Hory lákají, ale také hrozí. Na co si dát pozor, jak se na horách chovat, abychom se ve zdraví vrátili do nížin? Záchranáři z Jeseníků vyprávějí příběhy se šťastným koncem, ne všechny ho ale mají.

Množství sněhu, který se v Jeseníkách sesypal během pár dnů na začátku února, bylo doprovázeno silným větrem, který lámal stromy a vytvářel hluboké závěje. V takovém počasí není radno se vydávat mimo vyznačené cesty nebo zkoušet své lyžařské umění jinde než na upravených tratích.

Hned několik velmi komplikovaných zásahů absolvovala o víkendu 4. - 5. února 2023 Horská služba Jeseníky. „Celkem šlo o čtyři mnohahodinové zásahy v terénu, kdy jsme museli zachraňovat turisty z těžko přístupného terénu s velkým množstvím sněhu, v polomech, při pocitové teplotě kolem minus 20 stupňů a jednou také v průběhu sněhové bouře,“ říká jeden ze zasahujících členů Horské služby Martin Chalupa.

 

Snímek ze záchranné akce, foto Horská služba ČR

Cestu znám, nemohu zabloudit ani ve vánici

Na tenhle omyl doplatila příliš sebevědomá dvacetiletá žena. Vydala se do vánice dokonce za tmy v časných ranních hodinách. V oblasti Dolní Moravice odešla z Lovecké chaty s tím, že se chce dostat do vesnice. Venku v tu chvíli zuřila vichřice s hustým sněžením, pobyt v lese byl kvůli padajícím stromům a větvím nebezpečný a pocitová teplota byla kolem minus 20 stupňů. „Dívka ztratila orientaci, prochladla a pohyb v terénu ji vyčerpal. Kontaktovala proto Policii ČR s tím, že přesně neví, kde je a že potřebuje pomoci. Bylo 5.30 ráno, když mimo policistů vyrazila do terénu i dvoučlenná hlídka horských záchranářů z Karlova pod Pradědem. Pátraní jim komplikovaly padající stromy a velmi husté sněžení,“ popisuje zasahující člen Horské služby Martin Chalupa. Dívka naštěstí narazila na silnici, kde se ji pak nalezli policisté a postarali se o její bezpečnost.

 

Snímek ze záchranné akce, foto Horská služba ČR

Vyspím se na sněhu, jsem na to vybavený

Zkušení horští turisté si čas od času rádi dopřejí bivakování na sněhu, přináší jim to jistě krásné adrenalinové zážitky, nesmí ale podcenit počasí. Ještě dopoledne 5. února museli záchranáři znovu do terénu. Na tísňovou linku Horské služby +420 1210 se ozval muž, který bivakoval mezi Jelení studánkou a chatou Alfrédka. Při cestě zpět se chůzí v hlubokém sněhu vyčerpal natolik, že nebyl schopen pokračovat dál. Velmi dobře ale vyhodnotil situaci a zavolal si pomoc dřív, než by se dostal do ještě složitější situace. „Cesta k němu byla velmi komplikovaná, protože jsme museli řešit spousty popadaných stromů. Naštěstí na pána narazila skupina skialpinistů, kteří mu poskytli tepelný komfort a prošlapávali mu cestu, aby se tolik nepropadal do sněhu a celkově mu pomohli. Tím nám zkrátili cestu. Následně jsme se potkali a my jsme ho odvezli na chatu Skřítek,“ říká zasahují člen Horské služby Roman Zajíc.

Mám dost sil, tohle zvládnu

Stane se, že muž chce dokázat ženě, že je stejně silný jako ona a přecení své síly. V sobotu odpoledne kvůli tomu museli zasahovat záchranáři mezi Videlským sedlem a Švýcárnou. Dvojice skialpinistů neodhadla náročnost túry. Muži došly kvůli hlubokému sněhu síly. „Opět bychom chtěli pochválit turisty za dobré vyhodnocení situace. Nenechali ji dojít do extrému a zavolali si pomoc. Zeshora k nim vyrazila hlídka na skútru se saněmi, zezdola autem po silnici. K muži jsme se nakonec museli dostat na lyžích se saněmi, protože na skútru už to nešlo. Společnými silami jsme ho pak transportovali na saních na parkoviště u Videlského sedla,“ popisuje člen Horské služby Ondřej Škovránek. Díky rychlé reakci skialpinistů se podařilo dokončit zásah ještě za světla.

Kdo vyráží sám do extrémních terénů, riskuje

Úraz na zasněženém terénu se může stát snadno. Když je člověk v horách sám, zažije pak krušné chvíle. V sobotu pozdě večer přišla žádost o pomoc od muže středního věku se zlomeným kotníkem v lokalitě Pásma Orlíku mezi Vrbnem pod Pradědem a Jeseníkem. Jde o velmi odlehlou část Jeseníků, takže na místo vyrazili celkem čtyři záchranáři z Červenohorského sedla, dva z Karlova a tři z Ovčárny. „Vyrazili jsme zároveň z několika směrů, protože nebylo jasné, kudy se nám tam podaří vůbec dostat. Záchranáři museli tzv. po svých na skialpech s kanadskými saněmi za sebou. Když jsme muže našli, na místě jsme ho ošetřili a transportovali k vozu ZZS, který na nás čekal v lokalitě Bílého potoka. Tam mu zdravotničtí záchranáři poskytli další ošetření a odvezli do nemocnice. Zásah skončil až pozdě v noci,“ uzavírá náročnou sobotu dispečer Horské služby Jakub Fabián.

 

Snímek ze záchranné akce, foto Horská služba ČR

Jak dostat pacienta do nemocnice?

Někdy se o práci Horské službě postarají nechtěně i lidé, kteří se drží v bezpečí chaty. Horští záchranáři v sobotu 4. února 2023 zasahovali při kolapsu 73letého Poláka v lokalitě chaty Slaměnka na Dolní Moravě. „Zásah komplikovala sněhová bouře, kvůli které nemohl přistát vrtulník. Muže jsme museli transportovat z hřebenu na kanadských saních. Na nich ležel pacient a na něm de facto seděl záchranář, který musel i za jízdy provádět srdeční masáž,“ popisuje složitost zásahu dispečer Horské služby Jakub Fabián.

Muže v bezvědomí bez srdeční akce a bez dýchání nahlásil dispečink ZZS Pardubického kraje Horské službě kolem 13. hodiny. Ten na místo zároveň ihned vyslal vrtulník LZS z Olomouce. K pacientovi vyrazili čtyři záchranáři Horské služby. Na místě už probíhala ve spolupráci s dispečinkem ZZS telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace (TANR) od duchapřítomných turistů. „Turistům stejně jako zaměstnancům areálu musíme poděkovat. Resuscitaci jsme si okamžitě převzali. Za pomocí Automatizovaného externího defibrilátoru, který doporučil jeden výboj a pokračující komplexní kardiopulmonální resuscitace se nám podařilo u muže obnovit krevní oběh i dýchání,“ popisu zásah na místě, který komplikovala vichřice a vířící sníh, lékař Horské služby Štěpán Malec.

Mezitím do areálu Dolní Moravy dorazila posádka ZZS. Lékaře další hlídka HS převezla na hřeben a ten se okamžitě zapojil do záchranné akce s tím, že se bude chystat předání pacienta do vrtulníku. Počasí ovšem bylo natolik nepříznivé, že vrtulník nemohl přistát. Záchranáři se proto po společné konzultaci rozhodli muže dostat do vozu záchranky pod kopcem na kanadských saních připojených za sněžným skútrem. Pacient měl nasazenou kyslíkovou masku a jeden horský záchranář mu za jízdy prováděl srdeční masáž. „Jednalo se o velmi složitou situaci a velmi raritní záchranářský postup, ke kterému mu nás donutily klimatické podmínky. Provádět srdeční masáž na jedoucích kanadských saních je velmi obtížné,“ říká zasahující záchranář Filip Tomanec. Muž byl s obnovenými životními funkcemi předán zdravotnickým záchranářům v kritickém stavu. Ve voze ZZS zdravotníci pokračovali v záchranné činnosti, natočili muži EKG a prováděli další medikaci. Následoval jeho převoz do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Pozor, hrozí laviny

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila na základě měření ze 3. února 2023 v rámci lavinové prevence 3. stupeň lavinového nebezpečí z pěti bodové škály. Tento stav stále trvá. „Túry vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky. Nutná je volba bezpečné trasy. Rozhodně doporučujeme všem návštěvníkům hor pohybovat se jen po vyznačených trasách,“ říká lavinový preventista z Jeseníků Jiří Hejtmánek.

 

Měření v rámci lavinové prevence Horské služby

V Jeseníkách leží v nadmořské výšce 1300 metrů okolo 70 cm sněhu. Na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více. Sníh napadl na promrzlý a tvrdý povrch. „Na hřebenech panovalo převážně zatažené počasí s mírnou mlhou, středně silným větrem a teplotou kolem minus 8 stupňů,“ popisuje počasí ze 3. února Jiří Hejtmánek. Uvolnění laviny je při třetím stupni lavinového nebezpečí možné již při malém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění velkých lavin. „Třetí stupeň lavinového nebezpečí představuje značné nebezpečí. Sněhové profily v Jeseníkách vykazují nízkou stabilitu, takže nedoporučujeme lidem vstupovat na svahy nad 30 stupňů sklonu a být celkově velmi opatrní. Žádný lavinový svah v Jeseníkách neprotíná značená turistická cesta, takže nejlépe se turisté vyvarují lavinovému nebezpečí tím, že se budou pohybovat skutečně pouze po značených cestách. Lavinové nebezpečí je zcela reálné a je třeba se mít na pozoru,“ uzavírá náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Vyhlášený lavinový stupeň nemá vliv na bezpečnost návštěvníků lyžujících v lyžařských areálech, protože v našich podmínkách není žádná ze sjezdových tratí ohrožena pádem laviny, tak jako to je časté například v Rakousku, Itálii a dalších alpských zemích. Varování by ale měli dbát všichni, kdo holdují lyžování nebo snowboardingu ve volném terénu. Lavinové katastry se nacházejí ve Velké kotlině, na Vysoké holi, Králickém Sněžníku či v Medvědím dole.

Jedete na hory? Vezměte rozum do hrsti

Každoročně se turisté a lyžaři v zimě postarají Horské službě i policii o mnoho hodin náročné práce v terénu. Stává se, že sami záchranáři se pohybují na hraně a riskují své zdraví i životy, aby se dostali k lidem, kteří udělali chybu a vyrazili do hor, aniž by si ověřili, jaké bude počasí, zda nehrozí laviny nebo na naplánované trase neleží polámané stromy. Nechceme nikoho děsit, pobyt na horském vzduchu je samozřejmě balzám na plíce městského člověka a pohyb na čerstvém vzduchu je blahodárný. Než vyrazíte na hory, měli byste si ale vše dobře promyslet a nepodcenit ani správné oblečení a obuv. Na horách je výrazně chladněji než dole ve městech a pocitovou teplotu často ještě snižuje ostrý vítr, zejména když se rozhodnete vyrazit třeba na běžkách na pláně na hřebenech.

 

Záchranář Horské služby ČR na sjezdovce

Mobil je spása, ale nemusí to tak být všude

Z uvedených příběhů je patrné, jak skvělou pomůckou na horské túry se může stát mobilní telefon. Rozhodně ho tedy nenechte v chatě, když se vydáváte na výlet nebo do běžecké stopy. Pokud se chystáte dokonce na celodenní túru, vyplatí se přibalit do batůžku i záložní powerbanku, protože lovením signálu se telefon rychle vybíjí. Když dojde na to, že potřebujete volat pomoc (nemusí to být hned záchranáři, někdy se chcete dovolat třeba kamarádům v chatě, aby se vám vydali naproti), nezačněte hned zmatkovat, když vám telefon ukazuje, že není na signálu. Často stačí popojít pár desítek metrů, vyjít na nejbližší kopec, najít místo, kde není hustý les a signál se objeví. Tam, kde vás na chatě upozorní, že se vydáváte do terénu, kde signál nenajdete, nestyďte se vzít si s sebou vysílačku. Spoléhat na to, že zrovna vám se nemůže stát, že sejdete z cesty, zraníte se nebo vám dojdou síly, se rozhodně nevyplácí.

Zdroj: Horská služba ČR, iDnes.cz

Vložil: Ela Nováková