Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme přeplněné věznice. Šamany a bylinkáři. A brzy se přidají další. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.10.2022
Máme přeplněné věznice. Šamany a bylinkáři. A brzy se přidají další. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Vězení, univerzita nejen třetího, ale jakéhokoliv věku

Česká republika, země kriminálníků, která tresty a vazbami oplývá. To jsou data Rady Evropy, kde jsme v průzkumu uvězněných skončili na čelním třetím místě těch nejhorších. U nás je v báni 180 vězňů na sto tisíc obyvatel. Unijní průměr je 116 vězňů, v sousedním Německu je to pak 71 vězňů na sto tisíc obyvatel. A to přestože u nás kriminalita setrvale klesá. Jenže kdo sedí v kriminálech? A jak trestá česká spravedlnost, která věští ještě ze zákoníků minulého století? Ne-li předminulého?

Ve středu bude v Olomouci soud se dvěma šamany. Doslova šamany. Manželský pár Karolina a Jaroslaw Kordysovi z Polska u nás provozoval duchovně rehabilitační a osvětové centrum, kde při šamanských rituálech svým „obětem“ dával požít lektvar z jihoamerické liány ayahuasca. Ayahuasca je tradiční duchovní psychotropní droga, která má vedle schopnosti otevřít člověku jeho duchovní svět i jednu zvláštnost, nevyvolává závislost. V Jižní Americe se dokonce používá jako prostředek pro odbourávání závislostí na syntetických drogách. Navíc ayahuasca pomáhá zmírňovat, nebo dokonce léčit psychické obtíže, nemoci. Léčebné účinky výtažku z liány jsou předmětem vědeckého výzkumu. Ale není to Pfizer, nevyvolává to závislost na systému farmaceutického průmyslu, proto ayahuasca stejně jako konopí podléhá v drtivé většině zemí přísným restrikcím. To by tak hrálo, aby se lidé léčili svépomocí, a to tak, že se skutečně vyléčí.

A mezi ně patří i Česká republika. Manželský pár Kordysových je už dva roky pod dohledem české justice. Manžel je dva roky ve vazbě, hrozí mu osm a půl roku za mřížemi. Manželka je sice na svobodě, ale hrozí jí podle lednového nepravomocného rozsudku pět a půl roku. Navíc se jim česká justice chystá zabavit veškerý majetek a po odsezení trestu je vyhostit ze země. Ti dva lidé nikomu neublížili, nikoho neokradli, nezabili, neznásilnili, nepodvedli, neohrozili, nikde nikomu nevznikla škoda, ba naopak, mnozí lidé díky nim zkusili objevit svou duchovní cestu, případně ulevit si od svých psychických obtíží. Českou justicí týraní manželé nebyli narkomani, kteří někde v temném podchodu přepadávají pocestné, aby si nakradli na další dávku své drogy.

Téměř totožný je případ Dušana Dvořáka, uznávaného a světově oceňovaného adiktologa, který pěstoval i přes zákaz konopí, z něho vyráběl masti, tinktury a pomáhal (!) lidem s jejich bolestmi a nemocemi. Přesto si má odsedět (už pravomocně) dohromady šest let. Nyní je v polovině výkonu svého trestu. Dvořák pomáhal svými přípravky z konopí lidem s rakovinou, diabetem, roztroušenou sklerózou. A to už od roku 2006. To vše pod značkou Konopí je lék, díky které chtěl liberalizovat přísnou legislativu v České republice stran konopí. Bez úspěchu. Místo toho skončil pod šikanou české justice a musí si odsedět celých šest let. Prezidentská milost i přes žádost nepřišla, zkrácení trestu také ne. Prostě si to ten grázl odsedí. I když neudělal nic. Přesto je to podle marné české justice grázl. Justice se ho dokonce snažila zbavit svéprávnosti. Asi proto, že se jí vysmíval… než uplatnila svou moc a sebrala mu šest let života.

Ale takových případů svévole české justice je přehršel. Muž na Hodonínsku živil rodinu, splácel hypotéku, jeho malá dcera na něj byla citově fixovaná, ale pěstoval si pár rostlin konopí na zahradě. Dostal šest let kriminálu. Natvrdo. Bez pardonu. Potrestáme vás exemplárně a co nejtvrději. Bez ohledu na rodinu, bez ohledu na malou dceru. Bez ohledu na cokoliv. Ohrožení společnosti stran muže na Hodonínsku? Nulové. Naprosto nulové. Přesto svévole české justice zahrála své sólo na buben. Šest let. A nazdar. My můžeme, my nemáme svědomí, zní z českých soudů.

V případě polského šamanského manželského páru mi na mysl vytanul duchovní influencer a alfasamec (buhehe) Igor Chaun. On sám v mnoha videích hovořil o tom, že při své cestě do Jižní Ameriky okusil ayahuascu. Popisoval své zážitky, své pocity. Zkouším si představit, co by se mohlo stát, kdyby se Chaun odhodlal udělat v ČR sezení s ayahuascou. Jeho následné zatčení, uvalení vazby a předlouhé čekání na justiční omyl, kterému se u nás zavedl bůhví proč název rozsudek jménem republiky.

Chaun je člověk prozářený až do extrému svou láskou ke svobodě a touhou po svobodě. Je obhájcem na straně svobody (která je teď na lavici obžalovaných čím dál víc). Pokusil jsem si představit Chauna ve vazbě, ve vězení, v naprosto zoufalé a bezvýchodné situaci, kdy nemůže udělat nic. Protože mu bude svoboda odňata. Nepředstavitelné. To zoufalství, které by ho přepadlo. Ta hrůza. A v podobné situaci je už dva roky polský manželský pár. Manžel, duchem svobodný člověk, ve vazbě, manželka, duchem svobodný člověk, v permanentním pekle české justice. Horor. Zcela bez spravedlnosti. Jen horor.

Dovolím si upozornit, že nežijeme v jednom unifikovaném světě jednoho názoru, jednoho životního směru i postoje, jedné evoluce a jednoho poznání. Je zcela a naprosto v pořádku, že někteří lidé hledají svůj život v touze pochopit svět skrze duchovní vědy (i pavědy). Nechtějí hledat odpovědi v tom, jestli je Fiala nebo Babiš lepší či horší a proč je naše spravedlnost tak účelově slepá, když nebyla dva roky schopná vyšetřit katastrofu na řece Bečvě, protože takovým lidem je to prostě ukradené. Hledají smysl života v duchovnu, hledají svou cestu čaroděje, šamana, mnicha, poustevníka, duchovního obroditele, ve vírách západu, východu, jihu i severu nebo ve víře v daleké civilizace vesmíru, s kterými mohou komunikovat a přejímat jejich vědění, hledají sebe samé, což je pro ně ta jediná cesta, která jim dává smysl. Většinová společnosti si o nich může myslet, že jsou to blázni, šílenci, ale nemá právo jim upírat takovou cestou jít. Od společnosti je troufale sebestředné, že se snaží všem lidem podstrčit, že řešením jakékoliv jejich životní křižovatky je nákup nového iPhone nebo aplikace další vakcíny od Pfizeru. Není.

V přeplněných věznicích sedí desítky a stovky lidí, které lze nazvat vězni svědomí. Ti, kteří nepřijali (ne)hodnoty naši společnosti za své a prostě si hledají jinou cestu. A brzy k nim přibudou i ti, které ovakcinovaný iPhonový svět nazve dezinformátory. No, dá se říct, že v dohledné době bude čest jít sedět. Stejně jako za bolševika. Člověk tam vedle tradičních kriminálníků začne potkávat i lidi zajímavé, kteří budou sedět za to, kým jsou, nikoliv za to, co provedli. Máme nemocnou justici, nemocnou legislativu.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb