Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lanex jako symbol naší vlády. Řešit začne, až když přijde katastrofa. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.09.2022
Lanex jako symbol naší vlády. Řešit začne, až když přijde katastrofa. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolení Petra Fialy

Popisek: Petr Fiala a německý kancléř Olaf Scholz

Znáte tu komickou situaci, kdy špatně šlápnete, noha se zkroutí, mácháte rukama, víte, že to nevykryjete, že pád je neodkladný, ale pár vteřin se směšně perete s gravitací o to, kdo bude mít poslední slovo? Gravitace vždycky vyhraje a vy se pomalu složíte na zem a provětráte dlaždičovu slovní zásobu. Ne tak, když je čeho se chytit. Když se perete s gravitací vedle značky, které se můžete chytit, stěny, o kterou se můžete opřít. To pak uděláte na gravitaci dlouhý nos a dál si kráčíte světem Newtonovi navzdory. A co naše vláda?

Naše vláda na vrávorání a souboj s gravitací měla několik měsíců. O tom, že přijde katastrofa, jsem psal v únoru i já, vesnický okopávač hlíny a spřadatel plánů na pořízení si kurníku s deseti slepicemi, protože těm věřím daleko víc, že mi v nadcházející době pomůžou, než celé vládě, která mě svým jednáním dohnala tak daleko, až se obávám, že nebudu mít dětem dát co jíst.

Vláda začíná jednat v době, kdy společnost Lanex na Opavsku začala rozdávat výpovědi a stěhovat se do Polska, kde jsou ceny energií zastropované. Pokud by totiž Lanex zůstal v České republice, neuplatí výrobu, stáhne se z trhu a stane se historií. Vedle společnosti Lanex jsou pak mnohé další společnosti, které jedou z posledního. Spánembohem, Petr Fiala a jeho vláda v akci.

Vláda totiž začíná jednat v okamžiku, kdy mediálním prostorem zní věty tohoto typu: „Mám z toho velikou ‚radost‘, protože jsem samoživitelka, mám doma syna. Co bude dál, nevím. Absolutně nemám představu,“ řekla Ludmila Petrková ČEskému rozhlasu poté, co dostala výpověď. Není to hraniční situace, ke které vůbec nemělo dojít? Vždyť vláda o tom věděla. Věděla, že lidé začnou přicházet o práci, o výdělek. Tedy vědomě, skutečně vědomě vyčkávala, až ty výpovědi začnou padat, až průmysl začne utíkat za hranice. Pak začne předstírat činnost. Hektickou činnost, ale s křížkem po funusu.

Vláda vrávorá v souboji s gravitací od začátku svého konání. A při vrávorání se jí nabízí různé opory. Zastropování, odpuštění daní (však to udělal Babiš na listopad a prosinec 2021, kdy už měl volby prohrané), vyjednávání o opuštění systému emisních povolenek, jednání o odložení Green Dealu, vyjednávání o míru na Ukrajině (ale ano, místo míru voláme po válce… no tak ji máme), účinné a rychlé jednání o celounijních a jednotných opatřeních v rámci Evropské unie, opuštění burzy v Lipsku, jednání s Německem, aby nám ruský plyn neposílali za tak vražednou cenu (až čtyřnásobnou oproti tomu, za kolik jej kupují od Ruska sami). A nabízí se jí i jedna taková zásadní, úhlavní opora – být vládou České republiky, vládou, která jedná zásadně ve prospěch České republiky. To jsou opory, které mohly náš obyvatele, průmysl i stát držet nad vodou.

Jenže vláda ne. Směšně vrávorá a máchá rukama, zdvořile jakoukoliv oporu odmítá s tím, že tržní principy se o situaci (v socialisticky přeregulovaném systému) postarají samy, že souboj s gravitací vyhraje právě vzdor Newtonovi. Ale pak přijde zpráva, že Lanex balí svých pět plastových švestek a jede vydělávat do Polska… a hlavně Polsku. Protože my si u nás vytváříme takové prostředí, které je pro konkurenceschopnost naprosto vražedné. Jednání vlády – nedělat nic, pak propadnout hysterii, svolávat do Bruselu jednání a tam zjistit, že se ten pytel blech neshodne ani na formě, natož na obsahu. A tak za pár dní, týdnů či měsíců dojdeme k tomu, že k ničemu nedojdeme… leda k tomu, že německý kancléř, dědic Hitlerova úřadu, bude o to hlasitěji křičet, že se má už úplně zrušit jednomyslnost a právo veta, protože s takovou se ta láskyplná totalita Německa tvoří blbě.

A Lanex odjíždí. Nezaměstnanost roste, vztek narůstá, příjemců dávek přibývá, lidí, kteří nezvládají platit zálohy na energie, je jako much. A premiér Petr Fiala se nám do toho všeho hlásí z pětisté padesáté páté řiti světa, kde byl na vládní návštěvě podpořit kandidáta ODS do obecního úřadu. A na fotkách se směje a je mu veselo a píše k tomu, jak v té řiti bylo pěkně a nálada byla radostná a přející a prostý lid dobře naladěn. No jestli on nemá nějaký kouzelný portál do dob, kdy ještě nebyl ve vládě, abych tak řekl.

 

 

Ne, ne, špatný příměr. Žádné vrávorání. Vrávorá ten, který čirou náhodou zakopl, špatně došlápl. Takový člověk se snaží hned vstát a jít dál. Vláda nevrávorá, ona záměrně čeká, až dovrávorá  samotná republika. Jako kdyby úkolem vlády bylo už tady jen zhasnout. Protože poslední zhasíná. Dne 28. září je další demonstrace. Ve všech krajských městech i v Praze. A 8. října je hlášená další demonstrace. Na Václavském náměstí. Na organizátory nehleďte, v hojném počtu se dostavte. Protože bez hlasu ulice si ti tvůrci našeho bankrotu ani nevšimnou, že dělají něco špatně. Že končí. 

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb