Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mladý Ukrajinec, náš vzor. Teď už ano. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.05.2022
Mladý Ukrajinec, náš vzor. Teď už ano. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ukrajinská nášivka

Univerzita Palackého v Olomouci, to je ta, co z ideologických důvodů odmítla poskytnout prostor pro koncert Jarka Nohavici, udělala za peníze daňových poplatníků průzkum toho, jak je to s ukrajinskou omladinou a s jejich vztahem ke vzdělávání a zdravému životnímu stylu. Kouří? Jedí zdravě? Těší se do školy? Pijí alkohol? Podle zjištění univerzity můžeme Ukrajině jejich uvědomělou mládež jen a jen závidět. Do školy se těší, ke svačině vždy zakousnou jablko nebo švestku a kouří méně a méně.

„Třicet procent ukrajinských dětí chodí velmi rádo do školy. Tím se výrazně liší od evropského průměru, který činí 21 %,“ píše ve své studii Univerzita Palackého v Olomouci. U nás ta hrůza ze školy dostupuje vrcholu, protože se do vzdělávacího institutu těší jen 10 % harantů. I nervy v kýblu ze školy mají ukrajinští mládežníci mnohem menší. U nás se ze školy hroutí 46 % dětí, u Ukrajinců pouze 26 %. A to je prostě báječné.

„Ukrajinské děti patří mezi premianty, co se týká stravovacích návyků,“ píše dále Univerzita Palackého v Olomouci za peníze daňových poplatníků. Podle univerzity tři čtvrtiny mladých Ukrajinců do 11 let pravidelně snídá. U puberťáků do 15 let pak dvě třetiny, takže o trochu méně, což je škoda, pravidelná snídaně je základem pro sílu na celý den. Ale stejně je to víc, než ta naše dekadentní mládež. Tam jsou čísla upadající: 65 % u 11letých a 52 % u 15letých. Kašleme na ty potomky a nedáváme jim ráno ani najíst. Styďme se.

Ale to není všechno. Důležité jsou také vitamíny. Nějaké to ovocné potěšení pro žaludek. Jak jsou na tom mladí Ukrajinci? „Jablko či švestku neopomene do jídelníčku zařadit každý den zhruba polovina 11letých a necelých 40 % teenagerů ve věku 15 let (evropský průměr je 46 % u 11letých a 35 % u 15letých),“ jásá Univerzita Palackého v Olomouci společně s daňovými poplatníky. „Na evropské špičce jsou mladí Ukrajinci také v konzumaci zeleniny. Každý den ji do jídelníčku zařadí 52 % školáků (v Evropě 39 %),“ slynulo ze rtů Univerzitě Palackého v Olomouci. O tom, zda mají mladí Ukrajinci rádi rozvařenou dušenou mrkvičku nebo hrachovou kaši a čočku, se studie bohužel nezmiňuje.

A jak je na tom ukrajinská omladina se zlozvyky? „Ať jde o kouření, konzumaci alkoholu, nebo experimenty s marihuanou – ukrajinské děti patří statisticky k té části Evropy, kde je rizikové chování spíše výjimkou,“ říká Michal Kalman, vedoucí výzkumného týmu z Univerzity Palackého v Olomouci. A dokládá, že mladí Ukrajinci ještě před dvaceti lety patřili ke špičce evropských zemí jak v kouření, tak i v konzumaci alkoholu. Teď už nikoliv. Trendy se snižují. Před dvaceti lety to bylo 45 % za pařezem dýmajících ukrajinských chlapců, nyní je to jen 15 %. A to je rozhodně pokrok, ke kterému nelze než z kapes daňových poplatníků nadšeně gratulovat.

„Není v našich silách popsat životní styl ukrajinských školáků komplexně. Chtěli jsme ale k aktuální situaci ve světě a společenské diskusi u nás přispět informacemi, které mohou být v Česku a dalších evropských zemích užitečné a inspirativní. Ve chvíli, kdy k nám i do dalších evropských zemí proudí tisíce válečných uprchlíků, ve velké míře právě dětí a mladých lidí,“ zhodnotil uříceně za peníze daňových poplatníků přínos studie Michal Kalman.

Ale otázkou s ohledem na rozvíjející se problematickou situaci naší civilizace zůstává, jestli na svou dobrou životosprávu budou u nás mladí Ukrajinci mít dost prostředků. V pátek mi přijela má krásná a moudrá paní z nákupu, v tašce skoro nic, z účtu ale odteklo tolik, jako kdybychom se pokusili vyzbrojit jeden ukrajinský batalion. Oči se mi pak protočily, když jsem vařil bramboračku a dával pod cibulku máslo (protože na oleji to je prostě kekelnaté). Na obalu másla se skvěla cenovka se sumou 69,90,-. V tu chvíli jsem si řekl temné a pochmurné „heuréka“, protože ke mně dorazilo poznání.

No nic, využiju zásob ještě z covidové hysterie a začnu vařit hrachovou kaši. Když jsem ji vařil naposledy, udělali haranti tři protestní pochody kolem domu i s transparenty a hrachovky se ani nedotkli. Ale teď na ně mám argumentační kladivo, začnu jim dávat za příklad mladé Ukrajince. Ti by se nad hrachovou kaší jistě neofrňovali. Proč, proč jen má krásná a moudrá paní se mnou nemoudře povila ofrněné Čechy a ne tak skvělé Ukrajince. Je mi z toho na špagát.

 

Vložil: Štěpán Cháb