Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prezidente Zemane, napravte si reputaci a dejte milost Dušanu Dvořákovi. Komentář Štěpána Chába

komentář 05.05.2022
Prezidente Zemane, napravte si reputaci a dejte milost Dušanu Dvořákovi. Komentář Štěpána Chába

Foto: Se svolením Nekorektní

Popisek: Dušan Dvořák

Soud odsoudil Dušana Dvořáka, dlouholetého odborníka na léčbu konopím (a když říkám odborníka, tak myslím odborníka, nikoliv lidového odborníka – viz níže). Jeho publikační i aktivistická činnost napomohla v naší republice tomu, abychom začali chápat konopí skutečně jako lék. Nyní Dušan Dvořák z vězení, kde už dva roky sedí v teplácích, požádal prezidenta Miloše Zemana o milost. Má totiž sedět ještě čtyři roky. Což je naprosto absurdní.

Česká justice stále žije v zajetí doslova předsudečné nenávisti ke konopí. Jakmile se před její stolec dostane konopný „přečin“, neváhá provětrat svou nejhorší stránku. Za pěstování několika málo rostlin konopí je schopná rozdávat daleko těžší tresty než například na brutální znásilnění. Člověk, který si konopím léči bolavé klouby nebo migrénu je přece tvor nehodný naší svobodné společností. On ji doslova ohrožuje. Justiční marnost, daly by se naše soudy popsat jednoduše. Děsivá zvůle, které slouží zákony podobně marné.

Kdo je Dušan Dvořák?

Z mého pohledu nejkřiklavější vězeň svědomí naší republiky. Oběť zaslepeného systému. Ale dobrá, kým je doopravdy? Dušan Dvořák je adiktolog, vystudoval speciální pedagogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, studoval i na UK a v San Diegu. Byl vedoucím výzkumu Konopí je lék. Podílel se na vzniku standardů kvality zdravotně sociálních služeb a zákonu o sociálních službách. Zpracoval tři legislativní návrhy na zastavení kriminalizace přírody, vědy a práva ve věci konopí. Na protest proti korupčnímu zákonu ,Konopí do lékáren´ (zákon č. 50/2013 Sb) a pro nemocné naprosto neblahou roli a postoje jednotlivých odborných lékařských společností na tomto podvodném zákoně v roce 2012 Dušan Dvořák po 18 letech členství vystoupil z České lékařské společnosti, píše Wikipedie.

Dušan Dvořák je také autorem výzkumných, vzdělávacích a osvětových publikací a nositelem českých a zahraničních cen… Dušan Dvořák byl od roku 2010 už desetkrát obviněn a několikrát odsouzen – oficiálně za to, že na zahradě domu na Prostějovsku pěstoval každoročně stovky rostlin konopí, ačkoli nikdy nebylo prokázáno, že by šířil toxikomanii či se na produkci konopí obohacoval. Vždy mu šlo o zpřístupnění konopí k léčbě a výzkum jeho léčebných vlastností. Za svou výše popsanou podvratnou činnost získal od českých soudů šest let na tvrdo. No, není to milé?

Prezident Miloš Zeman před nedávnem omilostnil svého nadlesního Miloše Baláka. Dal tak na frak své reputaci a ponížil tím prezidentský úřad. Zneužívání milosti se neodpouští. Stejně jako ji společnost dosud neodpustila Václavu Klausovi, který na konci svého úřadování udělal amnestii, u které, mimo jiných, omilostnil i privatizační zločiny a zločince. Podobně si nadrobil Miloš Zeman. Omilostnil svého nadlesního, protože prostě mohl.

Teď by si mohl Miloš Zeman, ne mohl, ale měl by, napravit svou reputaci a udělit milost Dušanu Dvořákovi. Dvořák několikrát porušil podmínečný trest a dělal si z české justice dobrý den tím, že prostě neposlechl její verdikty o tom, že nesmí sázet a pěstovat konopí. Což on odmítal a sázel a pěstoval se zarputilostí Přemka Podlahy dál a dál. A tak od české justice chytil mstivý flastr šesti let v kriminálu. Ze soudů si tady nikdo dělat dobrý den nebude. Mocipánům v soudcovském převleku se to nelíbí a reagují na to nepřiměřenými rozsudky.

Dušan Dvořák svým výzkumem i léčením jednoznačně posouval společnost dál. Pokoušel se o překonání předsudků vůči konopí, poukazoval na jeho léčebné účinky, hledal i cestu, jak konopí zlegalizovat. Společnosti neškodil, nic netuneloval, nekradl, neobohacoval se, nikoho neohrožoval. Jen justiční zpupnost a slepou legislativu, která z konopí dělá téměř zbraň hromadného ničení. Prezident Miloš Zeman má možnost takového člověka pustit na svobodu a umožnit mu pokračovat v prohlubování své odbornosti a prospěšnosti. Je nesmírně smutné, že je Dvořák ve vězení, je smutné, že máme legislativu, která ho tam poslala, je smutné, že máme justici, která volí vrchní sazby trestu za „přečin“, který je přečinem jen na papíru, ve skutečném životě je naopak léčbou mnohých neduhů. Proč se u nás, pro Krista pána, zavírají do vězení babky bylinkářky? Konopí je bylina, žádná syntetická droga, která člověku rozleptává mozek.

Ale nejspíš o tom nebude prezident ani na moment uvažovat. Dvořák nemá PR potenciál jako Kajínek, není jeho blízkým jako Balák. Nemá šanci. Nebo má?

 

Vložil: Štěpán Cháb