Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kuriózní rok hasičů. Tahali se s pandou i koněm a předčili svými výkony i Chucka Norrise

09.01.2022
Kuriózní rok hasičů. Tahali se s pandou i koněm a předčili svými výkony i Chucka Norrise

Foto: Se svolením HZS Olomouckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Koně, topícího se v potoce a uvízlého v bahně, zachránili v květnu na Olomoucku litovelští hasiči. Podvázali jej pod břichem popruhy, určenými na zvedání zvířat, a vyprostili jej na břeh.

Co jste hasiči, co jste dělali… pěkná písnička, ale taková vůči hasičům nespravedlivá. Hasiči, hrdinové našich dní. Když je problém, jsou tu, aby se postavili chrabře k jeho řešení. A nejsou to vždy běžné problémy. Hasiči Olomouckého kraje si užili v roce 2021 své.

Ale vezměme to popořádku. Loňský leden byl pro hasiče klidný. Běžné problémy. Ale věci se začaly sypat hned v únoru. To se na Olomoucku převrátil krmný vůz o hmotnosti osmnácti tun. Chuck Norris by při jeho zvedání vychýlil osu planety Země, než by s ním pohnul. Ne tak hasiči Olomoucka, kteří mohou brát Chucka Norrise za mladšího nezkušeného brášku. S vozem se utrhla krajnice silnice a hrozilo jeho zřícení. Hasiči jej podložili stabilizačními tyčemi a krmný vůz o hmotnosti čtyř a půl slonů indických nebo 5882 papoušků senegalských, nebo, a to je důležité, 36 krokodýlů nilských, vrátili do vzpřímené a jízdy schopné polohy.

 

Při hašení zahradního domku narazila v březnu uničovská jednotka uvnitř objektu na schovaného krokodýla nilského

S krokodýlem na lovu požáru

S březnem se to začalo u hasičů Olomouckého kraje sypat ještě víc. V pátek ve čtyři ráno křičí telefon, a v něm pak křičí pán, že mu hoří střecha zahradního domku. Hasiči naskákali do aut a vyrazili. Pán měl pravdu, hořel mu zahradní dům. Když se hasiči tahali s hadicemi, přišoural se k nim oznamovatel a nesměle jim prozradil, že v zahradním domě se právě nedobrovolně griluje krokodýl nilský. Podivný domácí mazlíček si žil v zahradním domku o rozloze 5x4 metry. Hasiči přestali s rozvíjením hadic a jali se zahradní domek provětrat. Pak s pomocí termokamery plaza objevili a přivolaní odborníci jej systémem lan vytáhli, a zachránili tak před výhní. Krokodýl měl tři metry živé délky, živé i po záchranné akci, nutno dodat.

Květnové potápění do vody

A v květnu přišlo radostné koupání v tom našem štědrém vodohospodářství. V hlavní roli Mlýnský náhon u Kojetína, dva muži a vůz. Pro spisovatele Jerome Klapku Jerome jistě téma ke komedii, pro olomoucké hasiče téma pro své tradiční hrdinství. Dva muži si tak jeli po Mlýnském náhonu u Kojetína po silnici, která, alespoň pro ně dva, skončila na dně rybníku. Pánové byli duchapřítomní, vyrolovali střešní okénko a jím se prosoukali na světlo boží. Na hasičích pak bylo, aby automobil z vody vyndali. Ale jak, když byl hluboko pod vodou? No přece s pomocí potápěčů. I ty mají hasiči k dispozici.

 

Potápěči se připravují do akce

S vodou zápolili hasiči i v potoce. Litovelští hasiči přijeli ke korytu potoka, kde trčel jako kůl v plotě kůň a nemohl ven. Bahno ho uvěznilo. I tady si hasiči věděli rady. Podvázali mu břicho popruhy a s pomocí hydraulické ruky, kterou stejně jako potápěče hasiči mají, milého koně z nedobrovolných bahenních lázní vyprostili. Sláva jim.

Teroristický útok štěpkovače

V Suchonicích si hasiči Olomoucka také užili své. Rozdrnčel se telefon a v něm vyděšený muž mluví o explozích u štěpkovače. Že by teroristický útok proti zbavování krajiny náletových dřevin? Na místo se dostavilo pět hasičských jednotek. Štěpkovač hladově požíraly plameny, exploze byly brzy vysvětleny, v žáru bouchly pneumatiky. Ale i tak s požárem nenasytného stroje měli hasiči hromadu práce. Požár se začal krmit 30 tunami štěpky, ohni dával grády také hydraulický olej, který ve stroji běžně koloval. Hasičům trvalo dobré dvě hodiny, než oheň zkrotili. A i pak se musel štěpkovač chladit, protože stále sálal po spalujícím zážitku.

 

Požář štěpkovače

Hasiči dělají práci za zloděje

A přišli na řadu i kriminálníci. Ti se nedaleko Olomouce pokusili ukrást bronzovou sochu svatého Kryštofa. Za bronz se ve sběrně dává pěkné výpalné. Jenže se jim to nepodařilo. Kryštof navzdory úporné snaze kriminálníků stál a ani se nehnul. A ti, nejspíš vyrušení, uprchli bez něj. Druhý den se majitel sochy zhrozil. Kryštof vypadal, že spadne na kolemjdoucí. I proto zavolal hasiče, zda by mu se sochou nepomohli. A ti pomohli, odřezali pomocí úhlové brusky, i tu mají hasiči vedle hydraulické ruky a potápěčů k dispozici, obě nohy. Beznohého Kryštofa pak s pomocí hvězdné hydraulické ruky sňali z podstavce a předali majiteli.

S vodním dělem na pandy

V prosinci utekla z olomoucké Zoo panda. Nezatoulala se nikomu do obýváku, ale zaklínila se v jiné části Zoo. A to ve výšce 12 metrů. Nemohla tam ani zpátky. A teď babo, raď. Nebo hasiči. No ano, na hasiče se to hodilo. Ti si na lov pandy vzali vodní dělo a velkou fůru otazníků. Protože pandu nikdo z nich ještě nezachraňoval. Jak na to? Sestřelit vodním dělem? Ne, určitě to spoustu lidí napadlo, olomoucké hasiče ne. Nechtěli zvířeti ublížit. Vodním dělem udělali u pandy vodní stěnu, aby zvíře neprchlo před zachráncem. No, neprchlo před ním, ale ani se nechtělo nechat zachránit.

 

Hledejte pandu. Sami vidíte, že to není jednoduché.

Profi lezec z hasičského týmu vyšplhal až na dosah pandy, ale ta se neměla k tomu, že by se svěřila do jeho heroické náruče. Dál zatvrzele vězela v klínu a odmítala se hnout. A tak lezec slezl a začalo velké koumání. Co teď? A přišla na řadu úvaha, že když panda spadne, měla by pod ní být záchranná síť. A tak se začalo s odstraňováním menších porostů a větví a různé hmoždění dvanáct metrů po pandou. Ta vše se zájmem sledovala. Jenže ji to přestalo bavit a nechala se zachránit od hasiče, který byl v tu chvíli nedaleko a snažil se pandu nalákat. A tak se pandě ani hasičům nic nestalo. Na pandu se můžete zajít podívat do Zoo Olomouc, hasiče radši snad ani vidět nechtějte, jezdí jen, když je člověku ouzko. Ale když vám ouzko bude, přijedou a pokusí se vám vší mocí, hydraulickou rukou i s potápěči a bruskou od problémů pomoc. Je na ně spolehnutí.

Vložil: Kamil Fára