Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pořád platí, pozor na energošmejdy, teď navíc i na to, kdy cenu fixovat… Hezky před Vánoci zdražit elektřinu. To je nápad. Není těch krizí nějak málo?

23.10.2021
Pořád platí, pozor na energošmejdy, teď navíc i na to, kdy cenu fixovat… Hezky před Vánoci zdražit elektřinu. To je nápad. Není těch krizí nějak málo?

Foto: Se svolením Bohemia Energy

Popisek: Tak už dojeli...

Bohemia Energy, přeprodejce elektrické energie, vypověděl jednostranně smlouvy se svými zákazníky. A to i když měli sjednané fixní ceny. Téměř jeden milion lidí se tak ocitl bez dodavatele elektrické energie. Zaskočit museli státem garantovaní dodavatelé poslední instance. Jenže u nich žádná fixace není a nebude. Ceny za spotřebovanou elektřinu se tak šplhají do výše nebeské, až na mnohonásobek původní ceny.

Ale není to jen odstoupení od smluv Bohemia Energy. Špatné časy udeřily i na další zákazníky menších přeprodejních dodavatelů energií. Ti začali zvyšovat ceny dodané energie bez ohledu na smlouvami garantované fixace cen. Fixace znamená, že dodavatel je povinen dodávat energii po dohodnutou dobu beze změn v ceně. Což se pro malé přeprodejce stalo neuskutečnitelné poté, co ceny na burze vybuchly a začaly atakovat rekordy. Abychom tomu rozuměli – velcí dodavatelé nakupují energii dlouho dopředu, mohou tedy fixní cenu garantovat i při energetické krizi. Malí dodavatelé většinou na burze skupují energie měsíc od měsíce. Když cena energií klesá, malí dodavatelé vydělávají. Ale když začnou ceny neúměrně stoupat, malí dodavatelé se začnou ohlížet, kde nechal tesař díru.

 

Na reklamní nálet Bohemia Energy si ještě všichni pamatujeme. Foto se svolením Bohemia Energy

Zvláštní strategie Bohemia Energy

To je příklad Bohemia Energy. Zároveň je zajímavé, že Bohemia Energy nevyhlásila bankrot, pouze začala jednostranně vypovídat smlouvy, přičemž jí v zásobnících zbylo dost a dost energií, se kterými dál vesele obchoduje (jak přehledně vysvětlil Standa Biler v novém dílu svého pořadu Všichni tady umřeme). Navíc v době, kdy už Bohemia Energy rozesílala výpovědi ze smluv, stále se snažila přes svůj marketingový tým přetahovat zákazníky jiných dodavatelů na svou stranu. To samozřejmě pod sliby o ušetření na energiích. Zvláštní přístup.

ERÚ na éru spravedlnosti

Společnosti Bohemia Energy a Europe Easy Energy, které mj. spadají do stejné podnikatelské skupiny, začal prošetřovat Energetický regulační úřad pro možné porušení zákona o ochraně spotřebitele, konkrétně podezření na užití zakázaných nekalých obchodních praktik. „Stížností na chování těchto dvou firem se u nás schází extrémní množství, proto jsme se rozhodli výjimečně informovat veřejnost o našich krocích již ve fázi zahájení šetření. Lidé si stěžují nejenom na předčasné ukončení fixace ceny. Velkým otazníkem je také to, jakým způsobem tyto společnosti přesvědčují spotřebitele, aby z fixovaných produktů přešli na pohyblivé ceny určované burzou. To je totiž pravý opak jistoty, kterou nabízí fixace,“ sdělil v TK ERÚ Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

A Energetický regulační úřad si chce posvítit i na jednostranné vypovídání smluv. „Věříme, že kroky úřadu budou důraznou výstrahou všem dodavatelům, kteří by své obtíže chtěli řešit na úkor spotřebitelů v rozporu se zákony. Smlouvy se mají plnit, a to platí pro obě strany, i za současných podmínek, kdy ceny energií na burzách dramaticky rostou. Pokud naše řízení potvrdí jednání obchodníků v rozporu se smlouvami nebo případné jiné protiprávní jednání, podá ERÚ trestní oznámení na jednatele takovýchto společností. Vzhledem k závažnosti a nebývalému rozsahu tohoto jednání je poženeme k osobní odpovědnosti,“ varuje Stanislav Trávníček.

Je proč se divit?

Ovšem ceny na burze letěly opravdu radikálně nahoru. V minulých letech se cena elektřiny obchodovala stabilně mezi 40 a 50 eury za megawatthodinu. Během října se došplhala až na 164 euro za megawatthodinu. „Nezříkáme se své odpovědnosti a snažíme se celou situaci aktivně řešit s ERÚ i s dotčenými zákazníky,“ uvedla mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná pro Lidovky.cz. Podle ní byly fixované ceny neudržitelné. A to obzvláště, když firma s cenami obchodovala z měsíce na měsíc.

Naopak ČEZ zaslal svým stávajícím zákazníkům uklidňující SMS ve znění: „Rádi bychom Vás ujistili, že současného růstu cen energií se nemusíte obávat, protože u nás máte zafixovanou výhodnou cenu elektřiny. Proti současnému zdražování jste již ochráněni, nic se pro Vás nemění.“ To samozřejmě platí jen do uplynutí sjednané doby fixace. Pak navýšení ceny čeká nejspíš i zákazníky stabilních dodavatelů.

 

Za kolik budeme v zimě svítit? A topit? Foto Pixabay

A proč to tak letí?

Pro to má odpověď jeden z akcionářů skupiny ČEZ. „Je to především souběh několika věcí, zaprvé je potřeba říct, že se rozjely všechny ekonomiky světa po covidovém období téměř najednou čili velká poptávka. A druhá věc je to, že Evropa prožila studenější zimu, zásobníky v tomto okamžiku nejsou tak plné, jako obvykle bývaly. Německo a některé další země vyrobily v letošním roce méně větrné elektřiny, málo foukalo. A je tu určitá hrozba toho, že zima by mohla být znovu studenější, to znamená, že určitým způsobem vznikla panika, že nebude dostatek energie. Do toho Německo vlastně odstaví první polovinu jaderných elektráren. Takže těch nejistot a zároveň zvýšené poptávky najednou bylo příliš mnoho a ceny vystřelily,“ řekl pro iRozhlas Michal Šnobr.

Jen vrchol ledovce

S Bohemia Energy se ovšem provalil pytel s problémy. V polovině října ohlásili konec činnosti další dva dodavatelé energií. A to společnost Kolibřík Energy, která dodávala pro 30 000 zákazníků. A pak společnost A-Plus, která přerušila dodávky plynu pro 150 klientů. A-Plus následovala většího dodavatele, společnost Lumius, který dodával plyn ve velkých objemech i firmám nebo teplárnám. I těm teď chodí dopisy o ukončení dodávek. Pěkný dárek před zimou.

Dodavatel poslední instance

Pokud jste obdrželi dopis o vypovězení smlouvy, přebírají vás dodavatelé poslední instance, mezi které patří ČEZ, E.ON, PRE, Pražská plynárenská a Innogy a to za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem. Elektřinu a ani plyn tedy odpojený mít nebudete. Ovšem do půl roku jste povinni přejít k novému dodavateli smluvně. Přičemž nemusíte propadat panice. Dodavatelé poslední instance vás osloví s nabídkou. Pokud byste se nyní snažili dovolat sami na jejich infolinku, je pravděpodobné, že se nedovoláte. Všichni jsou zahlceni vyřizováním náporu nových klientů. Pro výběr toho nejvýhodnějšího dodavatele použijte stránky ERÚ ZDE.

 

Jak je to se stanovenou cenou za plyn a elektřinu u DPI?

ERÚ, jak sám sdělil v TK, stanovil dodavatelům poslední instance (DPI) pevná pravidla, kterými se musí řídit při stanovení ceny. Ta je regulovaná metodou věcného usměrňování, což znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko. Podle předběžných výpočtů ERÚ se rizikové přirážky DPI nyní pohybují v jednotkách procent. Mezi oprávněné náklady, které mohou DPI zahrnout do svých cen, se započítává především cena samotné elektřiny nebo plynu, náklady na dorovnání diagramu spotřeby, náklady na odchylku nebo administrativní náklady spojené s obsluhou zákazníka. Stejně jako v případě běžných dodávek energií cena zahrnuje také regulovanou složku pokrývající zejména náklady na provoz energetických sítí.

 

V pátek 22. 10. uspořádali členové Rady ERÚ tiskovou konferenci, kde odpovídali na klíčové otázky týkající se dodavatelů poslední instance. Na snímku předseda ERÚ Stanislav Trávníček

I když jim DPI zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách. Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících, což je pro domácnosti přijatelnější.

Podle ERÚ ceny DPI předražené nejsou

Ačkoliv se objevily spekulace, že jsou ceny účtované DPI předražené o třetinu i více, tato tvrzení nemají žádný reálný základ. ERÚ výpočty dodavatelů předběžně zkontroloval a marže pokrývající obchodní riziko dodavatelů se pohybují v jednotkách procent. To, že jsou nyní ceny DPI celkově vysoké, není dáno vysokými maržemi, ale vysokými cenami elektřiny a plynu na burzách, kde pro své zákazníky energie nakupují všichni dodavatelé, včetně DPI. ERÚ ceny DPI znovu přepočítá ve chvíli, kdy bude jasné, za jaké částky DPI energie na burze skutečně nakupovali. Nyní může ERÚ vycházet pouze z předběžných odhadů, k samotným nákupům totiž dochází průběžně. Metodika, podle které DPI ceny počítají, však podle předběžného šetření odpovídá úřadem stanovenému věcnému usměrňování.

ERÚ také požádal všechny rodiny, aby v případě problémů se změnou dodavatele pomohly svým blízkým, zejména seniorům, kteří se mohou v problematice hůře orientovat. Ke stejnému kroku vyzval i obce, města a městské části a poděkoval úřadům i organizacím, které spotřebitelům v tíživé situaci již radí a pomáhají. Ministerstvo i ERÚ rovněž nabízejí podrobné a průběžně aktualizované informace a návody na svých internetových stránkách.

 

I tak to nebude legrace. Přeživší dodavatelé jsou sami opatrní. V minulosti vítali každého nového zákazníka. S nastupující krizí ovšem začínají zákazníky odmítat, nebo přinejmenším váhají dát jim smluvní fixaci na cenu. „Všichni dodavatelé a zprostředkovatelé jsou přetíženi nejen poptávkou zákazníků končících dodavatelů energií, ale i těch, kteří si chtějí zajistit stabilní cenu za energie. Z důvodu nejasnosti řada dodavatelů dočasně pozastavila příjem nových zákazníků a odmítají je, dokud nepřipraví nové ceníky,“ popisuje situaci na energetickém trhu Aleš Fojtík, ředitel divize energií srovnávače Srovnejto.cz.

Pozor na šmejdy

Energetický regulační úřad s Ministerstvem průmyslu a obchodu důrazně upozorňují, že od 14. října nemá nikdo ze zákazníků Bohemia Energy platit zálohy za elektřinu, od 17. října pak za plyn, protože Bohemia Energy (která, jak bylo řečeno, nevyhlásila bankrot, ale ohlásila tak zvané ´ukončení činnosti´) pozbyla možnost dodávat elektřinu a plyn. A v následujících měsících se předpokládá zvýšená činnost šmejdů, kteří se vám budou snažit vnutit výhodné a neodolatelné nabídky na dodávku elektřiny i plynu. Buďte velmi opatrní. Prodělat se na tom dají opravdu i kalhoty.

 

Kdy u svého dodavatele fixovat cenu energií, to je otázka za milión. Také ovšem platí, kdy bude onen dodavatel ochoten cenu fixovat, nyní, po krachu tří firem, toto není na stole. Foto Pixabay

Pozor i na fixaci

I s fixací ceny je to teď všelijaké. Fixace je totiž výhodná, když jde předpokládat zvyšující se cena i do budoucna. Jenže ani odborníci se neshodují na tom, kde se v krizi právě nacházíme. Jsme teprve na začátku krize? Nebo už jsme překonali její vrchol? Nikdo pořádně neví. Pokud byste si udělali fixaci na vrcholu krize, v následujících měsících byste zaplakali, protože cena půjde dolů. Pokud jsme na začátku dlouhé krize, fixace by vám zajistila stabilní cenu, která neporoste.

Jenže kde teď jsme? „Doporučuji, aby zákazníci nebrali první nabídku, kterou uvidí, a srovnali si více možností. Kdo dává přednost jistotě, může zvolit fixaci na rok či déle. Kdo je přesvědčen, že cena musí brzy klesnout, zvolí ceník bez fixace či fixaci ceny jen na rok. S našimi zákazníky přesně takto o nabídkách jednáme, aby chápali, co která varianta znamená. Bohužel dnes opravdu nikdo s jistotou neví, jak přesně se cena bude vyvíjet v čase a která z variant je tedy nejvýhodnější,“ dodává Aleš Fojtík.

 

Otázky a odpovědi pro zákazníky Bohemia Energy

Na svých webových stránkách vyvěsila firma Bohemia Energy souhrn otázek a odpovědí ohledně jejich ukončení činnost. Tak se podívejme, co Bohemia Energy radí a slibuje svým zákazníkům…

Do kdy musím platit zálohy za dodávky elektřiny/ plynu?
S ohledem na to, že dodavatelské společnosti skupiny Bohemia Energy budou svým zákazníkům dodávat elektřinu do 14. 10. 2021, zemní plyn do 17. 10. 2021, je nutné, aby zákazníci uhradili zálohové platby i za říjen. Tyto budou řádně vyúčtovány v konečné faktuře poté, co obdržíme fakturační data od příslušných provozovatelů distribučních soustav.

Kdy obdržím konečné vyúčtování?
Konečné vyúčtování Vám naše společnost vystaví nejpozději do 4 týdnů ode dne dodání potřebných dat od příslušného provozovatele distribuční soustavy.

Platil jsem Vám platby formou SIPO, budu si muset rušit SIPO platby sám?
SIPO není potřeba rušit. Dodavatelské společnosti skupiny Bohemia Energy nebudou odesílat na Českou Poštu požadavky na platbu SIPO a Zákazníkovi se tak naše zálohy na SIPO lístku neobjeví. Naopak, měli by mít počínaje listopadem na SIPO lístku zálohy od nového dodavatele.

Budou mi vráceny přeplatky?
Samozřejmě. Naše společnost nekrachuje, ale utlumila činnost tak, aby mohla svým závazkům vůči dodavatelům, zákazníkům a zaměstnancům dostát řádně a dle příslušných právních předpisů.

Mohu zadat samoodečet k datu ukončení dodávkové smlouvy s Vaší společností?
Samozřejmě můžete. V takovém případě kontaktujte prosím svého nového dodavatele a/nebo DPI, kterému tento samoodečet nahlásíte.

Co se stane, pokud neuzavřu novou dodávkovou smlouvu s jiným dodavatelem?
V případě, pokud neuzavřete novou dodávkovou smlouvu s jiným dodavatelem ve lhůtě do 6ti měsíců ode dne zahájení dodávky v režimu DPI, můžete se ocitnout v režimu neoprávněného odběru, se všemi z toho spojenými konsekvencemi.

Hrozí mi v souvislosti s ukončením dodávkové smlouvy s Vaší společností nějaké sankce?
Nikoliv. S přechodem k novému dodavateli, stejně jako s přechodem do režimu DPI, nebude naše společnost spojovat žádné sankce.

Co když mám s Vámi uzavřenou dodávkovou smlouvu, ale zatím od Vás neodebírám?
V takovém případě doporučujeme kontaktovat Vašeho stávajícího dodavatele o potvrzení platnosti Vaší dodávkové smlouvy. Pokud naše společnost dosud nezahájila dodávku do Vašich odběrných míst, nebude se Vás přechod do režimu DPI týkat.

Vložil: Kamil Fára