Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ODS naprosto mimo realitu. Ale naprosto a příkladně. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.08.2021
ODS naprosto mimo realitu. Ale naprosto a příkladně. Komentář Štěpána Chába

Foto: CinemArt

Popisek: Momentka z filmu Ženy v běhu. Supí podobně do kopce i koalice Spolu? Je to možné.

Čirou náhodou jsem zjistil, že předvolební kampaň ODS (potažmo koalice Spolu) proběhne v Olomouci za asistence promítání filmu Ženy v běhu. Film producenta Tomáše Hoffmana, který podobnými filmy kazí českou kinematografii setrvale a snad na zakázku od nějakých temných sil, které chtějí českou kulturu zlikvidovat definitivně a neodvratně. Ale, kupodivu, právě Ženy v běhu vlastně definují ODS (a koalici Spolu) předpisově. Pojďme se na to podívat.

„Všichni bydlí v krásných designových bytech, neřeší žádné problémy, pokud vás vyhodí z práce, tak se to dá vyřešit během jednoho dne, žádná existenční tíseň tam není, jediná tíseň je v tom, jestli budete mít správného partnera,“ řekl ve své videorecenzi k filmu Kamil Fila už na počátku roku 2019, aniž by tušil, že se film bude promítat i na předvolebním mítinku koalice Spolu. „Je otázka, jestli to chcete vidět znovu. Jestli je tam nějaký výrazně povedený vtip. Něco, co bude mít kultovní potenciál. Vrcholem pak je, že muži, respektive chlapci v té rodině si dělají z písmen v písmenkové polévce slovo hovno. … Postavy nejsou ničím zajímavé, jsou strašně jednorozměrné Divák pak lituje herečky, co to jsou nucené hrát,“ zakončil své hodnocení před dvěma roky Fila.

I samotný děj filmu jako kdyby koalici Spolu z předvolebního programu vypadl. Schopný otec rodu dělá spoustu podnětných a zajímavých věcí (ODS ve svých dřevních časech vrchního transformátora ekonomiky). Oznámí, že by chtěl zaběhnout ještě před smrtí maraton. A, jako na potvoru, zemře, však už měl nějaký čas na kahánku (Nečasovy kabelky). První (a poslední) smrt ODS. Následuje předsevzetí, že pohrobci zemřelého poběží maraton za něj. S jeho urnou na zádech. A tak si Fiala s Pekarovou Adamovou navléknou sportovní oděv i obuv (Fiala samozřejmě i s kravatou a sakem) a vyrazí vyběhat zemřelému pocit štěstí. Dokonale nedotčeni vědomím o existenční tísni, která se vyznačuje i jinými problémy, než jen pocitem nejistoty, jestli se to biolatté hodí odstínem k Fialově kravatě a Pekarové lodičkám. Při běhu se pak v urně s popelem zemřelého mísí tolik odlišné až protichůdné politické myšlenky všech tří subjektů koalice Spolu. Jistě k potěše zemřelého.

Kamil Fila se ve své videorecenzi vyděsil i nad strašlivou ideologií, která se celým filmem táhla. Ideologií, která praví, že dokud se žena nevdá, její hodnota je nulová. Veškeré maratonové supění tří žen má tak jediný zásadní cíl, dostat se pod závoj a nechat se zbouchnout (doběhnout si pro ty poslanecké mandáty). Jiná hodnota v ženách podle filmu není (ani v samotných stranách koalice). Fila se v závěru ptá, proč koukat na takovou ideologicky zastaralou pomatenost v roce 2019. A já dodávám – natož v roce 2021, vztaženo na politiku koalice Spolu. Film ukazuje, že jak jeho scenárista, tak ani koalice Spolu ve své ideologičnosti nedorostli dál, než k prvnímu patníku k očurání. To, jak funguje společnost, nepochopil ani scenárista, ani koalice Spolu. Zkrátka vyprázdněná jednorozměrnost.

Udivuje mě, že si koalice Spolu, koalice podle jejich vlastních slov pravicová, zvolila tak obhrouble pitomý film k vlastní propagaci. Film, kde se řeší neuspokojivé (koaliční) vztahy, který člověku nechá na jazyku takovou podivnou pachuť něčeho příšerně nefunkčního, neživého a odpoutaného od reality. Nebo to prostě koalice brala jako rohlíky na krámu? Babiš lákal na koblihy, koalice Spolu láká na dávno prošlé koblihy? 

 

 

Vše pak, mohu-li se mírně rozkročit nad tématy, završí předseda Senátu Miloš ‘Tchajwanec‘ Vystrčil za ODS, který se v rámci předvolebního marketingu vyfotil nad talířem slupek z okousaného melounu. A to s větou – „Meloun v létě miluju (usmívající se smajlík).“ U čehož od života odtržená ODS nejenže se za Miloše Tchajwance nezastyděla, ona počkala čtyři dny, až se nad Milošovými melouny zavře voda internetového vzrušení, a filozoficky vytříbený komentář vrchního Tchajwance znovu nasdílela na domovské stránce celé strany. A to prosím s otázkou – A jak si v létě vychutnáváte meloun vy? (melounový smajlík, rozesmátý smajlík)" Asi v ODS neměli pocit, že je téma melounu z marketingového hlediska dostatečně vytěžené. A já si v tu chvíli už řekl – to se tam vážně u těch ODS už úplně pomátli na rozumu? Milošovi šmakujou melouny - nádherné předvolební heslo. I fotka. Na billboardech se bude vyjímat. Spolu to zvládnete.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb