Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Unikátní, jedinečná a hlavně naše. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně doposud budí údiv. A přitom měla zpočátku na kahánku

18.07.2021
Unikátní, jedinečná a hlavně naše. Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně doposud budí údiv. A přitom měla zpočátku na kahánku

Foto: ČEZ (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Návštěvnicky nejatraktivnější částí elektrárny je rozhodně horní nádrž, která je umístěná na temeni přilehlého kopce Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 metrů. Je nejvýše položenou vodní plochou v České republice.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně slaví čtvrt století své existence. Za tu dobu vychrlila do oběhu 10 milionů MWh energie. A pozor, její výkon se neustále zvyšuje. Například v roce 2011 vyrobila 400 milionů kWh, o dva roky později již téměř 480 milionů kWh, v roce 2015 více než 550 milionů kWh a vloni po modernizaci rekordních 716 milionů kWh. A přitom si zpočátku užila několik kroutících hlav, které chtěly celý proces výstavby zastavit. Proti Dlouhým stráním byli i ekologové. Teď všichni tleskají a chodí se na Dlouhé stráně kochat. I proto, že jsou tak ekologické.

Proč se ekologové bránili její výstavbě? Důvod je jednoduchý. Kopec Dlouhé stráně, kde elektrárna měla vyrůst, se nachází v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Vrchol kopce se přitom musel odpalovat. Což se v chráněné krajinné oblasti nehodí. Nakonec, žili jsme v komunismu, kde hlavní slovo měla politika, k odstřelům začalo docházet. A to už od roku 1978. Na počátku osmdesátých let došlo k útlumu výstavby a nad pokračováním se váhalo. Ovšem v roce 1985 došlo k oprášení plánů a práce se zase rozjely.

 

Dolní nádrž leží na říčce Divoká Desná a pojme skoro 3,5 milionu metrů krychlových vody. Výškový rozdíl mezi hladinami obou rezervoárů je až 533 metrů.

Krize přišla v roce 1994

V roce 1994 totiž došlo při zkoušce k havárii turbíny. Začalo období, kdy se opět váhalo, zda vůbec pokračovat, zda Dlouhé stráně nejsou příliš ambiciózní plán. Co o tehdejší havárii řekl Miroslav Kopřiva, který obří projekt stavěl? „Způsobila šok, následnou skepsi a vyvolala pochybnosti o tom, zda je výroba strojů s tak vysokými parametry v českých podmínkách zvládnutelná. Jsem rád, že jsme se s tím dokázali popasovat,“ řekl pro iDnes.

Naštěstí za Dlouhými stráněmi stál tým, který se jen tak nevzdává. V roce 1996 tak Dlouhé stráně přešly do ostrého procesu a začaly dodávat elektřinu do oběhu. A od té doby tak činí soustavně a se zvyšující se efektivitou. „Špičkové parametry a unikátnost Dlouhých Strání mě motivovaly v roce 1996 zahájit na díle exkurze, a tak informovat o jedinečném energetickém objektu nejširší veřejnost. Jsem rád, že je dnes elektrárna nejen špičkovým energetickým zařízením, ale také prvořadou turistickou atrakcí,“ řekl iDnes Kopřiva.

 

Elektrárna má většinu provozních objektů schovaných pod zemí. Najdeme tam padesát metrů vysoký sál s dvojicí Francisových turbín, které jsou podle ČEZu nejvýkonnějšími reverzními turbínami v Evropě a po brazilské elektrárně na řece Paraná druhé nejvýkonnější na světě.

Exkurze do elektrárny

Postupem času se i díky Miroslavu Kopřivovi staly Dlouhé stráně vyhledávanou turistickou atrakcí. Ročně jedinečnou elektrárnu navštíví bez mála 100 tisíc zvědavých návštěvníků. Letos byly exkurze na Dlouhé stráně zastavené vinou restrikcí kolem covidu. Ale ty se s létem rozvolnily a přichází zase možnost zajet se rozhlédnout dechberoucí stavbu uprostřed Jeseníků. A ČEZ pro tu příležitost připravil i letní soutěž pro děti s názvem Za zelenou energií se Skupinou ČEZ.

„Na začátku prohlídky dostane každé dítě tužku a kvíz, který v průběhu prohlídky vyplní podle umístěných nápověd a na závěr za něj dostane odměnu. Ani kvízový papír nepřijde nazmar. Z něj si budou moci děti složit praktickou krabičku jako vzpomínku na návštěvu infocentra,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol Deníku. Pokud se chcete zajet pokochat na Dlouhé stráně, je třeba vyplnit rezervaci. Tu najdete ZDE.

 

Pro nejmenší návštěvníky je k dispozici nový dětský koutek s edukativní stěnou, která pomůže pochopit princip vodivosti nebo fungování elektrárny.

Vivat Dlouhé stráně

Elektrárna Dlouhé stráně, největší přečerpávací vodní elektrárna Skupiny ČEZ, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Zatímco dříve ji část ekologů zatracovala, teď sklízí její tvůrci uznání, například cenu hejtmana Olomouckého kraje za přínos pro životní prostředí. „Ta cena patří všem, kteří před desítkami let elektrárnu vyprojektovali a postavili, ale i dnešním inženýrům a technikům ze Skupiny ČEZ a provozním zaměstnancům elektrárny. Díky nim prošly technologie v posledních letech rozsáhlou modernizací, která účinnost, a tedy i prospěšnost našeho největšího vodního akumulátoru ještě zvýšila,“ řekl ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Energetici si význam Dlouhých strání uvědomují, a proto pravidelně investují do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a navýšení bezpečnosti elektrárny, jen v posledních pěti letech šlo o stovky milionů korun. Mezi největší a nejdůležitější investice posledních pěti let patří výměna obřího oběžného kola nebo rozsáhlá rekonstrukce dolní nádrže, která byla vůbec poprvé od zahájení provozu elektrárny vypuštěná.

 

Podle encyklopedie Přehrady Čech, Moravy a Slezska byla první výkonná přečerpávací elektrárna v Česku postavena na Vltavě ve Štěchovicích po druhé světové válce. V 70. letech pak vzniklo podobné dílo i u Dalešic na řece Jihlavě. Dlouhé Stráně začaly vyrůstat o dvě dekády později...

Letošní novinkou je zvýšení provozní hladiny horní nádrže o 70 centimetrů, což umožnilo zvýšení akumulované energie v horní nádrži z 3500 MWh na 3700 MWh. Pro elektrárnu je to velký přínos, který umožní efektivní využívání nových obnovitelných zdrojů a přispěje k dalšímu zvýšení stability v české přenosové soustavě.

Vložil: Kamil Fára