Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mrtvá řeka. Otrávili ji kyanidem. Valašské obce vyčistily Bečvu, vrátil se tam život a spousta ryb. Věříme, že to nebyla chemička Agrofertu?

28.09.2020
Mrtvá řeka. Otrávili ji kyanidem. Valašské obce vyčistily Bečvu, vrátil se tam život a spousta ryb. Věříme, že to nebyla chemička Agrofertu?

Foto: HZS Olomouckého kraje (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Nyní je Bečva mrtvá řeka. To je vidět na první pohled.

AKTUALIZOVÁNO Hasiči, rybáři a dobrovolníci z řad veřejnosti z řeky Bečvy vysbírali už přes 32 tun uhynulých ryb. Nejedná se ovšem o závod obžerství a nenasytnosti, ale o závod s časem. V neděli 20. září se totiž Bečvou rozlil mrak prudce jedovatého kyanidu a začal hubit celý ekosystém řeky, kterou okolní obce dlouhé roky ošetřovaly a snažily se naopak o návrat života do vodního toku. Stačila jedna havárie a všechno je ztracené. Kdo za to může? Pátrání Policie ČR i České inspekce životního prostředí (ČIŽP) vázne. A přitom mnohé ukazuje na společnost DEZA, která spadá pod Agrofert.

Policie zatím přišla s informací, že ví, z kterého kanálu kyanid do řeky přišel. „V současné chvíli již víme, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku,“ sdělila policie. Ovšem na odpadní kanál je připojeno větší množství společností, u kterých ČIŽP nemá dosud zjištěno, zda s kyanidem pracují. Jako první se ovšem ozvala právě společnost DEZA s prohlášením, že provedli řadu testů, které jasně prokázaly, že u nich nedošlo k technické závadě, a je tedy vyloučeno, že by byli původci havárie. Výsledky testování předali ČIŽP k posouzení a tam je podle firmy potvrdili.

 

Tuhle fotku od hasičů použila snad všechna média. Ona je totiž ve své tragičnosti vlastně hezká, nebo lépe - fotogenická. Ano, zde těm ubohým rybám ´smrt sluší´.

DEZA: My nic, my muzikanti

Ve svém prohlášení společnost DEZA uvedla, že se výrobou nebo nákupem kyanidu nezabývá: „V Deze kyanid nevyrábíme ani jej odnikud nenakupujeme. DEZA se zabývá zpracováním dehtu. Zde vstupní surovina obsahuje 3 až 5 procent vody a v této vodě je stopově obsažený kyanid. Následně je voda čištěna, ale i vyčištěná odpadní voda obsahuje stopové množství kyanidu. Splňujeme limity, které vyplývají z integrovaného povolení. V rámci Dezy neexistuje jakýkoli zásobník nebo retence kyanidu, který by mohl uniknout do řeky a způsobit ekologickou katastrofu takového rozsahu.“ Z toho máme vyvodit, že DEZA nemůže být původcem katastrofy.

 

V neděli, kdy ke kontaminaci řeky došlo, jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly u Hustopečí nad Bečvou, Ústí a Lipníku nad Bečvou, kde instalovaly norné stěny. Poté nastoupili na pomoc i rybáři a dohromady se již týden snaží zbavit řeku mrtvých ryb jde o ryby všeho druhu; charakteristické pro Bečvu jsou například ostroretka stěhovavá, parma nebo jelec, mezi mrtvými jsou také štiky, candáti a pstruzi. 

Ovšem nezisková organizace Arnika, která se věnuje, mimo jiné, monitorování stavu životního prostředí, na svých stránkách uvádí, že společnost DEZA jen v roce 2018 vypustila do vody 60 kilogramů kyanidu. V roce 2007 pak rekordních 610 kilogramů. K únikům kyanidu do vody pak docházelo podle údajů Arniky s výjimkou roku 2017 každoročně. To je přinejmenším zvláštní zjištění, když vezmeme v potaz prohlášení společnosti DEZA k nynější katastrofě.

ANO, ministr životního prostředí

Ministr životního prostředí Richard Brabec (v letech 2005-2011 řediteloval Lovochemii, další chemičce Agrofertu) ke katastrofě na Bečvě dlouze mlčel. Teprve 25. 9., tedy pět dní po události, na svůj twitterový profil napsal: „Všem, kteří už mají jasno v tom, kdo způsobil katastrofu na Bečvě: Mám absolutní důvěru v ČIŽP a Policii ČR, které celou věc vyšetřují. Nechme tyto orgány pracovat a netahejme do této katastrofy politiku. Nyní je hlavně na policii, aby původce znečištění dopátrala.“ Ano, je tu presumpce neviny. Měli bychom počkat na výsledek pátrání jak Policie ČR, tak ČIŽP.

 

Zapáchající ryby, komáři a zarostlé břehy. Práce v takovém prostředí je náročná. Rybáři navíc chodí pomáhat ve svém volném čase, poté co opustí svá zaměstnání... Na tomto snímku již smrt tolika ryb (za první dva dny jich vylovili téměř 20 tun) už ´hezká´není.

Opozice se zlobí

Jenže se to nějak táhne. Zjistit původce trvá v řádu několika málo dní, tento případ se táhne již přes týden a výsledek je stále v mlze. Proč ČIŽP i Policie ČR nekoná rychleji? Probrat to chtějí zástupci ODS, kteří prosazují téma katastrofy zařadit jako mimořádný bod jednání ve Sněmovně. „Ze všech stran zatím slyšíme jen ujišťování o tom, že nikdo nic neporušil a není to ničí vina. Celá věc ale musí být důkladně prošetřena, nikoliv zametena pod koberec," uvedl poslanec ODS Stanislav Blaha.

 

Tématu se do hloubky věnoval i europoslanec Alexandr Vondra z ODS: „Opravdu není na vině Agrofert? Celý týden zděšeně hledíme na následky jedné z největších ekologických katastrof posledních 30 let. V Bečvě uhynuly desítky tisíc ryb. Média na počátku přispěchala s ujištěním, že Agrofert, který je majitelem obří chemičky DEZA, a. s., ve Valašském Meziříčí, za to nemůže, aniž by byl znám jed, který ryby otrávil. Včera ČIŽP informoval, že Bečva byla otrávena kyanidem. Mluvčí Agrofertu přispěchal s ujištěním, že „DEZA nemá s kyanidy nic společného“, že její „výrobní spektrum je zcela jiného charakteru“. Viz ZDE... Jenže…

Přiznávám, že nejsem na chemii odborník. Ale jen letmý průzkum internetu usvědčuje mluvčího Agrofertu, že si s pravdou moc netyká. A že novináři (nejen) v této kauze totálně selhávají…

1) Cituji z výroční zprávy DEZA z roku 2015: „Zpřísnění legislativních limitů pro vypouštění zbytkových koncentrací kyanidů si vyžádalo instalaci zařízení na detoxikaci koncentrovaných odpadních vod procesem ozonizace.“

2) Bakalářská práce z VŠB v Ostravě z roku 2017 s názvem „Průmyslové odpadní vody s obsahem kyanidů“ detailně posuzuje způsob čištění odpadních vod právě na příkladu podniku DEZA, a. s. Na internetu je dostupná ZDE... Na str. 28 se doslova uvádí, že dehet i benzol, který DEZA zpracovává na chemické výrobky, jsou běžně kontaminované značným množstvím kyanidu.

Z běžně dostupných informací tak vyplývá, že DEZA sice kyanid nevyrábí, ale je nucena ho odbourávat, protože vzniká při zpracování dehtu a benzolu, který je pro ni klíčovou vstupní surovinou. Obec Choryně, kde byla kontaminace Bečvy poprvé odhalena, se nachází jen pár stovek metrů od fabriky DEZA. Není mi známo, že by kdekoli výše po toku Bečvy byla jiná firma, která s kyanidem pracuje. Až příliš mnoho indicií najednou, že? 

Dozvíme se, kdo otrávil Bečvu, ještě před volbami? A můžeme věřit nezávislému vyšetřování ČIŽP, která spadá pod MŽP, vedené ministrem, který je pravou rukou Andreje Babiše?“

 

Internetová bouře

Je to bouře před volbami, kdy opoziční politici i jejich příznivci vycítili, že mohou citelně kopnout do vládnoucího hnutí ANO? Komentátor, vystupující na Facebooku pod nickem Kryštof, má jasno: „My všichni jsme Bečva, tohle se týká nás všech, nejenom těch, kterým Bečva protéká životem. Jakékoliv environmentální kauzy v každém rohu České republiky jsou naším sdíleným problémem a je třeba se v nich podporovat a aktivně se zajímat. Pokud budeme v těchto kauzách lhostejní, prohráli jsme naši přírodu a naše řeky pár stovkám nenažraných psychopatů, které souhrnně označují oligarchickou privatizační vrstvu, která ochránce přírody, přírodu a lidi vnímá jen jako odpad, na kterým vydělávají, a zákony jako prostředek vydělávat víc.“

 

Komentátor Kryštof

Do boje se pustil i Visegrádský jezdec. Pod tímto profilem publikuje Karel Paták, aktivista a výrazná osobnost českého internetu, který už několik let píše blogy a na sociálních sítích se snaží vyvracet klamavé zprávy. Pro něho je mlžení stran společnosti DEZA doslova voda na mlýn. Jeho komentáře jsou na toto téma nabité skutečně neprůstřelně… Jak dlouho bude Policie ČR a ČIŽP mlžit? Skutečně počkáme, až bude po volbách? To už by byla ´účelovka´ skutečně jako z učebnice.

Záhada na závěr

Můžeme tedy konstatovat, že DEZA se patrně ve svých vyhlášeních dopouští účelových polopravd. Navíc příslušný ministr patří do Babišova týmu, Agrofert patří do Babišova svěřenského fondu a vládne nám… Babiš. Zda je ale DEZA i viník ekologické katastrofy, toť otázka. Bývalý šéf STAN Petr Gazdík sdílel na svém facebookovém profilu v souvislosti s otravou ryb v Bečvě fotomontáž z plakátu hnutí ANO. Na něm jsou ministr životního prostředí Richard Brabec a premiér Babiš, k tomu dopsáno: Zbavit Bečvu ryb! Hotovo. ANO, Agrofert, DEZA, kyanid. Gazdík k tomu následně přidal svůj komentář. „Hotovo! V Bečvě už je líp,“ poznamenal k tomu s narážkou na slogan hnutí – ANO, bude líp. 

 

Na místo ekologické havárie se v druhé polovině týdne dostavili pracovníci Ústavu obratlovců Akademie věd, aby provedli kvalifikovaný odhad druhového a věkového složení uhynulých ryb. Z předběžného odhadu je zřejmé, že celkové škody na rybí obsádce půjdou do desítek milionů korun. Ale čert vem prachy, nad tímto prostě srdce usedá 

Tak tento Gazdík v neděli večer přidal poněkud kryptický post: „Tak DEZA to podle mých nových věrohodných informací s velkou pravděpodobností nebyla. Řeku Bečvu otrávila jiná firma. Ukáže se to během pár dní. OMLOUVÁM se tedy, že jsem zveřejnil něco, co se nepotvrdilo. Původní informace byly opravdu jiné. Nezlobte se.“  

 

Šéf Zelených se tam vypravil osobně…

A na svém Facebooku Michal Berg v úterý večer píše: „Policie oznámila, že už nalezla kanalizační výpust, ze které se do řeky Bečvy dostal nebezpečný kyanid, který ji otrávil. Nachází se v katastru Juřinky, což je místní část Valašského Meziříčí (nikoli obec, jak se teď všude objevuje). Podle mých nejnovějších informací se jedná o starou kanalizaci, která odvádí odpad až z areálu bývalé Tesly Rožnov. Věřím tedy, že pachatel, který otrávil skoro 40 kilometrů řeky, bude rychle nalezen a potrestán. Všeobecné naskakování na to, že to ´musela být DEZA´ nechám bez komentářů, já jsem si tam radši zajel v pondělí sám a bavil se s rybáři, kteří to taky tak jasně neviděli. Snad to policie vyšetří brzo a spekulace utne.“ Čímž potvrzuje slova Petra Gazdíka, že DEZA je patrně bez viny.

Trest za otrávení řeky bude tak či tak neodpovídající

Michal Berg ale nezůstává jen u ´viny´, píše i o odpovídajícím trestu: „Nicméně k tomu, co je důležité: K otázce trestu se však váže zásadní problém - náš právní řád takový čin v podstatě adekvátně potrestat neumí. Ještě je možné čekat, že pachatel bude obviněn z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti (kde je ovšem maximální sazba půl roku nebo zákaz činnosti), bude ale muset být prokázána hrubá nedbalost („Trestný čin je spáchán z hrubé nedbalosti, jestliže přístup pachatele k požadavku náležité opatrnosti svědčí o zřejmé bezohlednosti pachatele k zájmům chráněným trestním zákonem."). ´Prostá´ nedbalost trestní odpovědnost vůbec nezakládá.

Kromě toho by ale člověk čekal, že obrovskou újmu bude pachatel nucen nahradit v penězích. To se bohužel nestane. Zatímco když bagrista překopne někomu kabel, tak následně zaplatí příslušnou vyčíslenou škodu, při poškození ekosystémů to neplatí. Zákon o životním prostředí totiž předpokládá, že při narušení nebo poškození ekosystému by měl pachatel situaci buď uvést do původního stavu, nebo ji přiměřeně kompenzovat. To se dá předpokládat například, když někdo nedovoleně pokácí strom, tak je s přimhouřením obou očí náhradní výsadba někde jinde takovou kompenzací. Jak ale kompenzovat mrtvou řeku?  V kostce: abychom se tedy nedivili, že i pokud bude pachatel nalezen, tak jeho trest za otrávení řeky, 30 tun mrtvých ryb a masivní zásah do ekosystémů bude značně neodpovídající. Bečva, to totiž nejsou jen ryby, ale i ledňáček říční, nejrůznější druhy vodních ptáků jako potápky nebo volavky, nebo například vydra, která přišla o potravu. Tohle všechno zůstane zřejmě nepotrestáno,“ je skeptický Berg, jenž dodává: „Pokud budete chtít poslat nějaký finanční příspěvek, rybáři z Hustopečí by měli asi zítra zveřejnit číslo účtu.“

 

Vložil: Kamil Fára