Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Olomouc se plácla přes kapsu a Dny evropského dědictví pojala velkoryse, covid-necovid. A sloup Nejsvětější Trojice...

10.09.2020
Olomouc se plácla přes kapsu a Dny evropského dědictví pojala velkoryse, covid-necovid. A sloup Nejsvětější Trojice...

Foto: Facebook (stejně jako v článku)

Popisek: Sloup Nejsvětější Trojice v centru Olomouce je jednak památka UNESCO, druhak místo, kde se koná mnoho akcí pro místní, třeba celé letošní léto zde pořádali ´Večerní pohodu u Trojice´. Není divu, že bude také středobodem Dnů evropského dědictví v nádherném historickém městě

Před dvaceti lety se barokní sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí stal součástí světového dědictví UNESCO. A i u té příležitosti se letos odehraje národní zahájení Dnů evropského dědictví právě v Olomouci. Sláva to bude veliká. A ne, nemusíte se děsit, rozhodně se vše nebude točit jen kolem proslovů potentátů. Olomouc chtěla akcí zabrousit mezi mladé. Posuďte sami, jestli zdařile.

„Dny evropského dědictví mají za cíl zviditelnit a propagovat naše památky. S letošním tématem Památky a vzdělávání chceme oslovit hlavně mladé lidi. Abychom dokázali zvýšit jejich povědomí o národním kulturním dědictví a živém umění, musíme mladou generaci k zájmu přimět, naučit je význam chápat a především chránit,“ uvedla v Olomouci Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

 

Přípravy jsou v plném proudu. Květinový koberec s barokním motivem již vzniká na Horním náměstí. Bude ozdobou národního zahájení Dnů evropského dědictví, ale i pomyslným završením letošní floristické výzdoby města o rozměrech 5,6 × 9,5 metru

Ale ano, řečnit se také bude

Národní zahájení se uskuteční v sobotu dopoledne 12. září. Olomoucké slavnosti budou provázet desítky starostů, dorazí ministr kultury Lubomír Zaorálek, i přes covid se čeká mezinárodní účast. „Je to vskutku mimořádná událost. Nejenže bude v Olomouci ministr kultury Lubomír Zaorálek, ale také několik desítek starostů a primátorů z českých měst, mezi nimi i ti, kteří spravují památky UNESCO, a také zahraniční hosté,“ řekla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Dobrá, a co mladí. Hned, hned se na ně dostane.

 

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci je monument postavený ke slávě Boží v letech 1716 až 1754. Jeho hlavním účelem byla okázalá oslava katolické církve a víry, částečně vyvolaná pocitem vděčnosti za ukončení moru, který na Moravě udeřil v letech 1714 až 1716. Vzhledem k tomu, že všichni umělci a řemeslničtí mistři, kteří na sloupu pracovali, byli olomouckými občany, byla stavba sloupu rovněž chápána jako výraz lokálního patriotismu.

35 metrů vysoký sloup představuje nejvyšší sousoší České republiky a jeho součástí je i malá kaple. Od roku 1995 je společně s olomouckým mariánským sloupem a tamními barokními kašnami na seznamu národních kulturních památek a v roce 2000 byl, jakožto jedno z vrcholných děl středoevropského baroka, zařazen mezi světové dědictví UNESCO.

 

Koncerty, výstavy, slavnosti

Stěžejní akce se uskuteční na Horním náměstí. Ve čtvrtek 10. září to bude koncert Indican společně s Moravskou filharmonií. „Je to netradiční spojení, jehož hybnou silou je zpěvák Jiří Jirák. Ten v sobě spojuje křesťanskou, romskou a indiánskou kulturu. To vše doplněno symfonickým tělesem a audiovizuální show,“ naznačil vedoucí oddělení kultury magistrátu Radim Schubert. Na pátek 11. září je v plánu exkluzivní baletní open air galakoncert s hvězdami baletu Moravského divadla. V sobotu na návštěvníky čeká menší hudební festival, kde budou hlavními hvězdami Katarína Knechtová a koncert Ondřeje G. Brzobohatého s kapelou. Ale pozor, rozhodně nezůstane jen u nich.

 

Zkouška na čtvrteční premiéru Indican spolu s Moravskou filharmonií Olomouc

Mezi výstavami bude poutat pozornost Nositel tradic lidových řemesel v oranžerii ve Smetanových sadech, kde budou i díla tvůrců, jež v Olomouci ocení ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Udělování titulu nositel tradice lidových řemesel je upraveno nařízením vlády. Jedná se o českou verzi projektu UNESCO, nazvaného Žijící lidské poklady. Titul je udělován u příležitosti národního zahájení Dnů evropského dědictví, pořádaného Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska,“ vysvětlila náměstkyně Záleská.

 

Projekt ´Stencils of the Famous / Šablony slavných´ běží již od 7. září 2020 a trvá celý rok, do 1. září 2021 v budově měšťanského pivovaru (ulice Lafayettova a Uhelná). Jedná se o populárně-naučný projekt, zpracovaný ve spolupráci se Street Art Festivalem moderní uměleckou formou tzv. stencils, neboli šablon, jež mají původ v umění ulice a graffiti. Hlavním cílem projektu je oživení veřejného prostoru olomouckých ulic, ale i připomenutí si významných osobností, které se trvale zapsaly do historie města. Více ZDE

Významné osobnosti, které se trvale zapsaly do historie města, připomene projekt zpracovaný ve spolupráci se Street Art Festivalem. Stencils of the Famous má původ v umění ulice a graffiti. Šablony slavných zpracované moderní uměleckou formou oživí prostor ulic Lafayettova a Uhelná. Do programu Dnů evropského dědictví vklouzne i festival Vzáří s videomappingem na budovu Arcidiecézního muzea nebo Olomoucké lafayettovské slavnosti odehrávající se v jindy nepřístupném vojenském archivu na náměstí Republiky. Bude tam uveden Hrdina dvou světadílů.

 

Divadelní hru, která nabízí divákům neobvyklým způsobem ve zkratce průřez životem generála Lafayetta, uvádí olomoucká Agentura Lafayette. Jde o volné sdružení herců, výtvarníků, muzikantů, scénáristů a novinářů, kteří mají vztah k Olomouci. Divadelní inscenace Jana Sulovského ´Lafayette - hrdina dvou světadílů´ vznikla v roce 1997 jako připomínka 200 let od jeho uvěznění v Olomouci. Prvně byla prezentována 13. září 1997 při odhalení pamětní desky věnované generálu Lafayettovi v rámci tehdejších Dnů evropského dědictví

Trhy, projekce a oživení

Celý týden budou probíhat také Olomoucké antikvariátní trhy a projekce v Letním kině. Zajít můžete na filmy promítané z 35milimetrových pásů – tedy tradičně. Centrum města oživí zcela nový festival Oživ centrum. Na Horním i Dolním náměstí nabídne originální módu, design, food zónu, letní kino a kreativní dílny. V doprovodném programu se ale objevuje i Flerjarmark nebo Letní čítárna u kašny. Šestnáct erudovaných procházek po městě a jeho okolí nabídnou komentované prohlídky a pro děti jsou připraveny výtvarné díly na Horním náměstí a barokní vědecké dílny v podání Geniatoru.

 

Pokud si chcete zajistit místo k sezení na letošní open air akce na Horním náměstí, zastavte se v informačním centru v podloubí radnice. Cena místenky je 50 Kč a jejich počet je omezený

 

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2020 od 12. do 20. září. Hostitelským městem Národního zahájení EHD 2020 je Olomouc a téma ´Památky a vzdělávání´. EHD se koná každoročně v září v mnoha městech a obcích po celé Evropě – zemích, které přistoupily k Evropské kulturní konvenci. V České republice je organizuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Kořeny akce jsou ve Francii v roce 1984. V roce 1991 se tyto aktivity spojily pod značkou Dny evropského dědictví a připojila se i ČR. Vzhledem k aktuální situaci si prosíme otevřené památky zkontrolujte ZDE.

 

Videomapping

Jeden z vrcholů oslav obstará videomapping a audiovizuální show na Sloupu Nejsvětější Trojice s názvem Modlitba pro Olomouc. „Je inspirovaná modlitbou za planetu Zemi papeže Františka,“ podotkla náměstkyně Záleská. Odehraje se hned třikrát, každou víkendovou noc od čtvrtku do soboty vždy ve 22 hodin. Horní náměstí bude celou dobu zdobit květinový koberec s barokními vzory o rozměrech 5,6 × 9,5 metru. „Nejen, že ozdobí Dny evropského dědictví, ale je to pomyslné završení letošní floristické výzdoby města,“ objasnila Karin Vykydalová, vedoucí odboru cestovního ruchu, kultury a sportu.

 

K videomappingu se opulentní barokní sloup Nejsvětější Trojice výborně hodí

 

K tomu je dobré pozvat na webové stránky akce. Příjemná interaktivní a hlavně přehledná stránka, u které jde vidět, že ji dělal někdo s citem pro věc. Žádná laciná šablona, kterou jsme viděli už tisíckrát. A právě na zmíněných stránkách se dozvíte den po dni a hodinu po hodině, kam všude můžete zavítat a co tam na vás příjemného připravili. Je toho neskutečné množství. Potlesk na otevřené scéně pak zaslouží příprava reklamního spotu, který zve na celou akci. Na české poměry to je nevšedně zdařilé dílo: 

Vložil: Kamil Fára