Máme v republice Enta. Zatím ho nikdo neviděl chodit ani mluvit, ale rozhodně už víme, že je setsakra starý
06.08.2020
Foto: Marek Olbrzymek / Evropský strom roku (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Chudobínská borovice, vítězný strom ankety Evropský strom roku, žádná mladice to skutečně není
Chudobínská borovice na počátku roku vyhrála anketu Evropský strom roku. Byla to velká sláva. Pravda, trochu zastíněná v tu dobu propukající karanténou vinou koronaviru. Ale co, všichni jsme, snad, v duchu zajásali, protože anketu poprvé vyhrál český strom. A to navzdory tomu, že samotná anketa vznikla z nadšeneckých kruhů v Brně a zpočátku to byla jen česká anketa. A nyní se přišlo na to, že chudobínská borovice bude mnohem, mnohem starší, než na kolik jsme ji odhadovali. Proč? Zatím se věk odhadoval od oka, zběžně. Teď se na to šlo vědecky.
Strom roste na skále v ochranném pásmu vodního zdroje a stejně jako voda v nádrži si zasluhuje zvláštní ochranu a péči. „Všechny dosavadní průzkumy byly spíše zběžného charakteru bez přístrojové diagnostiky, což snižuje jejich přesnost. Abychom mohli i do budoucna dopřát Chudobínské borovici co nejlepší péči, chtěli jsme zjistit podrobné informace o jejím zdravotním stavu. Proto jsme pozvali jednoho z našich předních dendrologů, který se specializuje na hodnocení stavu a ochranu stromů,“ vysvětluje důvody zdravotního posouzení borovice generální ředitel Povodí Moravy, s. p., Václav Gargulák.

A pohled z výšky
Úctyhodně stará dáma
Znalecký posudek, který zahrnuje detailní hodnocení stavu stromu, provedl doktor Jaroslav Kolařík ze společnosti SAFE TREES, která se přímo specializuje na oblast ochrany přírody se zaměřením na hodnocení stavu stromů pomocí vizuální i přístrojové diagnostiky. „Musím, říct, že příležitost provést diagnostiku takto jedinečného stromu mi udělala obrovskou radost. Už z fotografií jsem předběžně odhadoval, že strom bude na svůj věk v dobrém zdravotním stavu. Po převozu na místo jsem provedl prověření stavu kmene metodou akustické tomografie a 3D scan s vyhodnocením rozsahu biomechanického namáhání. Strom je v dobrém zdravotním stavu, na skále se mu daří. Uvnitř kmene má dutinu, která je však u takto starých stromů běžná,“ popisuje Kolařík. Podle něj může být strom i pět století starý, právě dutina znemožňuje přesné určení stáří. Borovice je vysoká 13 metrů, kmen má obvod 188 centimetzrů a v průměru měří 60 centimetrů. Zvláštní esovitý tvar borovice vypovídá o dlouholetém přizpůsobování se vnějším podmínkám, jako je například pohyb podloží či proudění větru.

Nádherná, krásná, naše...
Zákaz vstupu
Chudobínská kráska má ovšem malou obtíž. Nic, co by ji bezprostředně ohrožovalo… pokud k ní ovšem nebudou trajdat zástupy zvědavců. Borovice je totiž uchycená kořeny ke skále, má je tedy obnažené a proud zvědavců by ji mohl poškodit. Proto je na místo přísný zákaz vstupu. Pokud se nestane neštěstí, může tu s námi borovice dlít ještě mnoho desítek až stovek let. „Chtěl bych požádat všechny fanoušky Chudobínské borovice, aby i nadále respektovali její klid a ochranné pásmo vodního zdroje, ve kterém se nachází. Věřím, že výhled na Chudobínskou borovici z vyhlídky, která se nachází na cestě, vedoucí po pravém břehu nádrže, představuje dostatečný prostor pro potěchu z nejkrásnějšího evropského stromu,“ řekl k tomu Václav Gargulák.

Proč chudobínská borovice, když široko daleko není žádný Chudobín? Věc nadmíru jednoduchá. Chudobín byla obec v dnešním okrese Žďár nad Sázavou. V roce 1950 zde žilo 143 obyvatel. Obec ležela na levém břehu řeky Svratky, asi tři kilometry po proudu od obce Dalečín, s kterou byl Chudobín ve dvou obdobích sloučen. V roce 1957 došlo k řízenému zatopení vsi, která tak ustoupila vodní nádrži Vír. Borovice tak připomíná obec Chudobín skoro jako památník.
|
Kdy a proč to začalo
Anketa Strom roku vznikla už v roce 2000 v útrobách moravské metropole Brno. Tamní ochránci přírody spustili anketu pro Českou republiku. Během deseti let získala anketa na oblíbenosti. V roce 2010 si úspěchu všiml mezinárodní prostor a z ankety Strom roku se stala anketa Evropský strom roku. Brněnští aktivisté tak stojí za anketou, která si získala oblíbenost napříč Evropou a která inspirovala celý svět. Podobnou anketu následně začala pořádat i Kanada nebo Austrálie. Smyslem ankety je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na stromy jako na přírodní a historické dědictví, které je potřeba chránit. A co je důležité – v anketě nerozhoduje jen fotografie stromu, ale hlavně jeho příběh a spojení s lidmi. Chudobínská borovice je první český strom, který vyhrál celoevropskou anketu. Z České republiky se v roce 2013 na 4. místě umístila Lípa malolistá z novodvorské lipové aleje v Moravském Krasu. V roce 2016 se na druhém místě umístila Tatobitská lípa a v roce 2017, na třetím místě lípa v Lipce.
Vložil: Kamil Fára