Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Komáří teror. Útočí po celé Moravě, nejpostiženější jsou Litovelsko, Břeclavsko a Hodonínsko. Je to prý k zbláznění

17.07.2020
Komáří teror. Útočí po celé Moravě, nejpostiženější jsou Litovelsko, Břeclavsko a Hodonínsko. Je to prý k zbláznění

Foto: ČT / repro (stejně jako ostatní snímky v článku, pokud není uvedeno jinak)

Popisek: Jen pár metrů od posledních domů Litovle je líheň komárů jak víno...

Na Litovelsku si rok 2020 nezapíší do kroniky zlaceným písmem a s mnoha fangličkami. Na začátku roku neprodyšně uzavřený prostor s ‘totální‘ karanténou, teď kalamita s komáry. Když si stoupnete na ulici, do minuty na vás na Litovelsku naletí nejméně 10 komárů s cílem ochutnat vaši krev. Přičemž ve volné přírodě to je daleko horší. Kraj přislíbil Litovelsku peníze na postřik, který by měl zahubit larvy komárů. Celkem se obce dočkají 180 tisíc korun.

„Postřik se bude aplikovat v katastru obcí Litovel, Bílá Lhota, Červenka, Pňovice, Příkazy, Náklo a Střeň. Komáří kalamitu odstartovaly bohaté dešťové srážky, kvůli kterým se Morava na mnoha místech vylila do lužních lesů. Tam se bodavý hmyz začal velmi rychle množit,“ vysvětlil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje. „Zkuste si žít někde, kde jsou přemnožení komáři. V noci se nevyspíte a přes den nedáte plácačku na mouchy z ruky,“ dodal hejtman.

 

Co se děje pod hladinou? No přeci líhnou se komáři

Moc prší

Za přemnožení komárů mohou vydatné deště, které skropily celou oblast a řeku Moravu dvakrát donutily vydat se na průzkum mimo své běžné koryto. Díky tomu jsou zatopené všechny tůně, pole, louky a vývoj komářích larev mohl vesele začít. V obci Studénka využili speciální postřik. „Přípravek hubí larvy, aplikuje se tam, kde je nějaká stojatá voda, která už po rozlivu odpadává, a zároveň tam jsou larvy komárů,“ popsal tamní starosta Libor Slavík pro Českou televizi. Po obci jezdí také auto, které aplikuje plošný postřik, kterému se říká dýmování.

 

Komáří postřik je výtažek z kopretin, jak uvedla ČT

Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice má v gesci i hlídání stavu komárů. Ten nakladl na komáry pasti, aby mohl spočítat, jaká je letošní ‘úroda‘. „V pasti je umístěný suchý led, který se dírkami uvolňuje a vyletuje ven. Oxid uhličitý komáry přitahuje, protože mu to připomíná hostitele,“ popsal pro Českou televizi. Do jedné pasti po pěti hodinách nachytal 10 tisíc jedinců. Stejných počtů dosahoval naposledy před třemi lety. Ovšem Šebesta si nemyslí, že je v oblasti namístě vyhlásit kalamitu. Za kalamitní stav považuje situaci, kdy by se člověk postavil v lese a v minutě by ho bodlo 30 komárů. „Záleží ale na místě a čase. Pokud to bude uprostřed lesa, může to být až 100 komárů. Špatně se to ale měří a mění se to také podle počasí,“ řekl Šebesta.

Po povodních

V roce 1997, kdy proběhly v povodí Moravy ničivé povodně, byla zatím největší komáří kalamita, kdy v centru obce během minuty na člověka zaútočilo i 200 komárů. Letos jsme na počtech 40 útoků za minutu. „Situace se musí řešit, jakmile je útoků přes deset za minutu. Nejen kvůli tomu, že to lidi už moc obtěžuje, ale je zde také riziko ohrožení zdraví,“ poukázal Libor Mazánek z Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje. Komáři totiž mohou přenášet lymskou boreliózu a u nás hlavně virus ťahyňa, která převážně u dětí způsobuje horečky až 39°C. Nikterak nebezpečnou, na pohotovost se nemusí, stačí horečku vyležet a zásobit dítě dostatkem tekutin.

 

Zajímavosti o komárech

Na světě je 3000 druhů komárů, u nás jich je 50 druhů. Krev sají jen samičky, protože ji potřebují pro výživu vajíček, kterých je jedna samička schopná naklást až 500 v jedné várce, za celou sezónu pak až 3000 vajíček. Samečci sají pouze nektar z květin.

U nás nejznámější druh je komár pisklavý. To je přesně ten, který přiletí, když zabíráte a svým nesnesitelným bzučením vás okamžitě probere a donutí vás běhat uprostřed noci s pantoflí v ruce po pokoji. Onen nepříjemný pisklavý zvuk nevydávají komáři jen křídly, ale i hlasivkami. Za noc komár dokáže uletět až 10 kilometrů a to rychlostí 1 až 2 kilometru za hodinu. Svou pisklavou existencí okrašlují naši planetu už 170 milionů let, takže jsou to hodně staří známí. Každý rok zemřou na následky bodnutí komárem miliony lidí, takže jsou to hodně staří známí, ale ne příliš dobří.

 

Jdeme se bránit

Samozřejmě existují desítky přípravků, sprejů, krémů, náramků, repelentů, které si lze koupit v lékárně a ochránit se jimi před nenechavými pisklavci. Můžete si dát do zahrady i různé pasti na komáry, elektrické lapače, svíčky, můžete použít i louče s lampovým olejem, které hmyz odpuzují. Zásadou by měly být sítě proti hmyzu v oknech a dveřích. Případně pak odpuzovače do zásuvky. Ale my se pověnujeme spíše prostředkům, které máme všichni doma.

 

Na postřik proti komárům přispěje zasaženým obcím Olomoucký kraj 180 tisíc korun. Provozovatelé dezinsekčních služeb stříkají postřik přímo z auta. Foto Facebook / město Litovel  

Co s nimi

Komáři nesnesou určité pachy, které je odpuzují. A nám zpříjemní domov. Stačí si na parapet připravit pár květináčů a do nich nasázet citronovou trávu, libeček, pelyněk, afrikány, šalvěj nebo mátu. Pomůže i ocet nalitý na talíř. Vypařující se ocet komáry zaručeně odežene. Doma jdou použít aroma oleje na bázi eukalyptu. Na zahradě je dobré zasadit vlašský ořech. Jeho pach komáři nesnesou, vy ho přitom neucítíte, a ještě si užijete sklizeň.

Komárům páchne i vitamín B12. Ten je v pivu. Pokud nechcete chodit neustále podroušení, stačí si ho pořídit jako doplněk stravy v lékárně. Pomáhá namazat se vepřovým sádlem. Komáři nesnesou také pach česneku. Potřete tedy rámy oken česnekem a mnohé pisklavce to odradí ochutnat vaši krev. A jeden návod pro malé chemiky – do 100 ml francovky nebo 50% lihu dejte na týden vylouhovat lžičku hřebíčku. Poté používejte jako mazání. Komáři si vás ani nevšimnou. Nedávno v odborných kruzích přišli na to, že skořicová silice hubí komáří larvy a komáry odpuzuje. Silici můžete koupit v lékárně. Ale pozor, nenanášet přímo na kůži. Silice je dráždivá. Stačí postříkat oděv a máte klid.

Vložil: Kamil Fára