Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezdomovec zmlátil mentálně postiženou dívku, venčící psa. Olomouc problémy s agresivními bezdéčky řeší léta. K čemu tu policii vlastně máme?

05.07.2020
Bezdomovec zmlátil mentálně postiženou dívku, venčící psa. Olomouc problémy s agresivními bezdéčky řeší léta. K čemu tu policii vlastně máme?

Foto: Televize Seznam / repro

Popisek: Vloni touto dobou pořádala Arcidiecézní charita společně s vedením města tiskovou konferenci, jako bude problém s agresivními bezdomovci řešit. Nic se nezměnilo. Pak známý reportér Josef Klíma upozornil na situaci v Televizi Seznam (viz snímek). Jak to tak vypadá, stále se nic nemění a bezdomovci dále terorizují centrum města

V Olomouci řádí bezdomovci. Kašlou na nařízení, kašlou na pokuty, kašlou na cokoliv, co nechtějí respektovat. Špinaví, páchnoucí a často opilí, kálejí na veřejném prostranství, jsou agresivní, vyvolávají konflikty a policie je bezradná. Stejně jako vedení města.

„Já to neviděla celé, až když se jí její tatínek zastal. Ale ten chlap řádil, že ho těžko zvládlo i osm policistů, kteří přijeli. Kdoví, čím byl nadopovaný.“ Takhle pro SeznamZprávy popisovala v dubnu Magda Ch. incident, při kterém v samém historickém centru Olomouce zmlátil agresivní bezdomovec mentálně postiženou dívku, jež venčila psa.

Napadání

Bezdomovci v historickém centru napadají procházející, vyměšují v průchodech domů a napadají pak jejich nájemníky. Bezdomovci napadli také vrátného Univerzity Palackého, vytloukli sklo vrátnice a vrhli se na něj. Poslední akcí jednoho z olomouckých bezdomovců je probodání pneumatik automobilu. A nejednalo se o bezhlavé vandalství, ale o promyšlenou mstu. Cílem jeho agrese byl automobil otce dříve zmlácené postižené dívky. Bezdomovec se mstil za to, že se otec dívky do bezdůvodné agrese vložil a svou dceru chránil.

 

Městská policie řeší incident msty bezdomovců na autě pana K., čtěte dále. Foto Facebook / Zdeněk K. 

Kde je viník?

Jasnou příčinu vidí místní v Arcidiecézní charitě, která sídlí v centru a ke které se bezdomovci stahují. Charita bezdomovcům nabízí spoustu prospěšných služeb, stará se o ně, pomáhá jim. Jenže bezdomovci pak v okolí charity setrvávají, posedávají na náměstích, u nedaleké samoobsluhy a loupou očima po kolemjdoucích. Nic příjemného, když víte, že k sezení se velmi často posilňují alkoholem. Ten je v centru vyhláškou zakázáno požívat, jenže bezdomovci si alkoholické nápoje přelévají do lahví s etiketou nealka, čímž se vyhýbají postihu, a vesele si tak během dne přidávají promile za promile alkoholu v krvi. Bezdomovec, který propíchal kola automobilu, měl v krvi 1,81 promile alkoholu.

Rodinná sešlost

Rodina postižené dívky má s bezdomovci vůbec kříž. O konfliktu s rozbodanými pneumatikami informoval na svém facebooku Zdeněk K., majitel nedalekého podniku The Black Stuff a syn majitele poškozeného vozidla, a tedy i bratr postižené dívky. Celý incident popsal K. následovně: „Při čekání na hlídku Městské policie a při pokusu zadržet agresivního bezdomovce došlo k vulgárním, fyzickým potyčkám. Městská policie pořád nikde po 15 minutách. A ejhle, dostáváme zprávu, že v 18:00 se mění hlídka a máme vydržet, že nás vidí na kamerách. Super pocit, když víte, že dotyčný má nůž nebo nůžky, vy se ho pokoušíte zadržet na místě a strážník se na vás kouká ve formátu 16:9. Děkuji, hned jsem se cítil bezpečněji. Mám pár škrábanců a několikrát se mě pokusil kousnout,“ napsal Zdeněk K., který stojí za vytvořením facebookové stránky, jež si vytyčila za cíl s problémem pohnout.

 

Výsledek? Pneumatiky na odpis, nové obutí bez servisu cca osm tisíc. Pořád málo na to, pachatele zalígrovat?!

Co na to policie? Oznámení prý přijali v 17:58. Na místě činu byli v 18:18. Desperát bez domova se k činu nepřiznal. Po zjištění opilosti byl odvezen k vystřízlivění na záchytku. „Ten se ovšem k protiprávnímu jednání nedoznal. Vzhledem k tomu, že dotyčný byl pod vlivem alkoholu, byl z místa převezen na protialkoholní a záchytnou stanici k vystřízlivění. Při orientační dechové zkoušce byla u muže zjištěna hodnota 1,81 promile alkoholu v dechu. Na místě byli také zjištěni další svědci, kteří viděli podezřelého muže, jak se s nezjištěným předmětem pohybuje kolem vozidla a propichuje zde pneumatiky. Ještě před příjezdem strážníků mělo na místě také dojít k fyzické potyčce mezi oznamovatelem a podezřelým mužem. Po zadokumentování ze strany Městské policie Olomouc bude případ oznámen správnímu orgánu pro podezření ze spáchání přestupků proti majetku a občanskému soužití,“ stojí ve vyjádření tamní městské policie.

Stále nebezpečnější lokalitou se v poslední době stává křižovatka ulic Wurmova a 1. máje nedaleko olomouckého hotelu Palác. Arcidiecézní charita sídlí právě na Wurmově ulici. Společně s nedalekou samoobsluhou a lavičkami na náměstí před dómem sv. Václava je to pro ně oblíbené poutní místo. Ale zároveň se jedná o oblíbené poutní místo pro turisty, kteří Olomouc navštěvují. A dobrou vizitku to městu rozhodně dělat nebude.

 

Charita Olomouc ve Wurmově ulici. Jestlipak jsou si její bohabojní pracovníci vědomi toho, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého... Foto Charita Olomouc

Co s tím?

Policisté a vedení města krčí rameny. Policisté jsou prý bezmocní. Bezdomovci si z pokut nic nedělají, na druhou stranu nepáchají takové přečiny, které by je dovedly až k odnětí svobody. Současný právní systém nemůže využít práva někoho vyhostit z města, nebo mu přikázat pobyt na určitém místě. Svobodu pohybu máme všichni zajištěnou v Listině základních práv a svobod. A ta platí jak pro prezidenta republiky, tak i pro bezdomovce z Olomouce. Je tu samozřejmě nápad, že by se měla přesunout inkriminovaná charita. Ztratí se z centra města, přestěhuje se na okraj a za ní se přesunou i bezdomovci. Charita s přesunem souhlasí, jenže nesouhlasí obyvatelé, v jejichž sousedství by mohla charita pokračovat v činnosti. Nechtějí ve svém sousedství to, co prožívají lidé v centru města. A není se jim co divit. Olomouc tak stojí ve zdánlivě patové situaci.

 

Bezmocná policie?

Za Krajské listy.cz bychom rádi poznamenali, že to vidíme trochu jinak. Za prvé, napadení oné postižené dívky JE trestný čin ublížení na zdraví. Za druhé pak, je tu něco jako ´účinná přítomnost´. V místech, kde bezdomovci řádí, má stát dvojice městských policistů a ustavičně kontrolovat pořádek. Pokud je někdo opilý a agresivní, šup s ním do lochu. Pořád a stále. Ono to ty bezdomovce časem přestane bavit. Navíc je dobré poznamenat, že Město Olomouc městská policie stojí více než 10 a půl milionu ročně, takže by za ty peníze měla něco dělat, že.

A ještě jedna cesta by tu byla. Sankce, uvalené v těsné spolupráci policie a charity. Je-li bezdomovec agresivní, opíjí-li se, napadá-li, vyvolává-li konflikty, měla by jej policie nahlásit charitě, kde by problémový jedinec nedosáhl na žádnou z nabízených služeb pomoci. A jelikož se bezdomovci stahují právě k charitě, je zřejmé, že její služby potřebují. Hrozba jejich odejmutí by pro ně mohla být dostatečně umravňující skutečností.

Vložil: Kamil Fára