Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ne dotacemi, ale makáním a rozumem k lepším zítřkům. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.06.2020
Ne dotacemi, ale makáním a rozumem k lepším zítřkům. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Re-use centrum v Zábřehu, které podporuje svým prodejem místní psí útulek. To dává smysl

Občas se u našeho domu objeví pytel s dětským oblečením. Občas se na konci toho pytle drží člověk a povídá – je mi to blbé, ale máme tady něco po dětech, už to odnosily, můžeme vám to tu nechat? Zvláštní rozpaky. Rozpaky téhle doby, kdy radši vyhazujeme, než abychom někomu něco dali, protože by to mohl, třeba, potřebovat. Vždycky s nadšením kývnu.

S něčím podobným přichází i systém a nazval si to re-use centrum. Blbý název, nejsme v Americe. Jak to převést do češtiny? Centrum znovupoužití? Co je předmětem takových center? Pořídili jste si novou ledničku, protože ta stará už hrkala? Nebo se vám prostě hodila do kuchyně červená místo bílé? Kam s tou starou? Do sběrného dvora? A není to škoda, když ta stará může ještě někomu posloužit? Takhle funkční, i když hrkavá lednice skončí ve sběrném dvoře, odkud se přesune nejspíš na smetiště a někdo další, kdo by nepohrdl použitým zbožím, musí koupit nové.

Ztráta rozumu

Je trochu mimo obzory běžného uvažování, proč jsme skončili ve fázi, kdy radši něco vyhodíme, než abychom to poslali dál. Jasně, smrdí v tom lobby výrobců, kteří obzvláště elektroniku s velkým nadšením pěchují takzvanými kurvítky, aby se zakoupený spotřebič člověku rozbil několik dní až měsíců po záruce a on tak byl nucen koupit nový. To jim trochu omezila Evropská unie, která vydala nařízení, že všechny spotřebiče uváděné na trh unie od března 2021 musí být opravitelné. A ne pouze ve značkových opravnách, ale u všech opravářů. Rozbitý televizor? Nebude se muset vyhodit, ale půjde opravit. A když se vám do toho nebude chtít, měli byste mít možnost ho odnést do centra, kde může posloužit někomu dalšímu.

S tím je spojená i snaha o to, aby v každém centru byl zaměstnaný jeden kutil domácí, který by převzatý spotřebič byl schopný opravit. Re-use centra mají zřizovat města a obce a následným značně zlevněným přeprodejem spotřebičů si trošičku posílit rozpočet. A že by měly být v centrech jen spotřebiče? Ne, proč? Představme si centra jako celoročně fungující bleší trhy, kde můžete odložit nebo získat cokoliv, co se dá ještě použít. Nádobí? Příbory? Nábytek? Hudební nástroje? Oblečení? Nářadí? Cokoliv, co jde použít.

Už jedou, ale málo

U nás už funguje několik málo desítek re-use center. „V Česku to však není úplná novinka, re-use centra zde již existují a efektivně fungují. Jsou většinou zřízena jako místní komunitní centra nabízející plnohodnotnou alternativu obchodním centrům. Existují i opravárny s designovými předměty,“ vysvětluje Filip Rejthar z CIRA Advisory, poskytující poradenství v zakládání Re-use center. Naší snahou by mělo být, aby centra vyrostla v okruhu nejvíce deseti kilometrů i kolem té nejzapadlejší obce.

Ekologie, která dává smysl

Je to smysluplná cesta, na kterou dosáhne každý. Obnovitelné zdroje energie? Za těch patnáct let, co se s nimi pereme, víme vlastně jediné – položka na faktuře od dodavatele elektřiny, kde je k nalezení mastný příspěvek za obnovitelné zdroje. Snažím se šetřit elektřinou, jak jen mohu, přesto jsem za předchozí zúčtovací rok zaplatil za obnovitelné zdroje elektřiny 12 000,-. A tady mi ta ekologie přestává dávat smysl. Pokud je zdroj energie obnovitelný, měl by cenu snižovat, ne doslova násobit. Tady je ta ekologie na úkor. Mohu šetřit jako pominutý, ale těch 12 000,- prostě zaplatím vždycky, tam nemohu cenu ovlivnit. Ale re-use centra? Tam je ten smysl vidět na první pohled a měl by být dosažitelný pro každého. Obzvláště, když v nich budou zaměstnaní kutilové, kteří jsou se šroubovákem postrachem všech poruch. Napište na svůj obecní nebo městský úřad a požadujte od nich založení takového centra.

 

Vložil: Štěpán Cháb