Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Moravské divadlo neskuhrá o peníze, naopak pomáhá. Jeho umělci zazpívají seniorům a vybrali peníze pro hospic. Pane Hrušínský, co tomu říkáte?

23.04.2020
Moravské divadlo neskuhrá o peníze, naopak pomáhá. Jeho umělci zazpívají seniorům a vybrali peníze pro hospic. Pane Hrušínský, co tomu říkáte?

Foto: Facebook / Moravské divadlo Olomouc (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Zkouška musí být... Zpěváky bude na klavír doprovázet korepetitorka Milada Jedličková (na snímku se zpěvákem Jakubem Rouskem)

Tak jedni plní média tím, jak jim je ouvej, druzí, ač jim je také ouvej, se věnují své profesi do roztrhání těla. Moravské divadlo se totiž vydá pod okna SeneCura SeniorCentra v Olomouci-Slavoníně, kde dnes, ve čtvrtek 23. dubna, zazpívají klientům ukázky z oblíbených oper. A to rozhodně není všechno, co Moravské divadlo v době koronaviru dělá.

„Opera je v našem domově mezi klienty velice oblíbená a všichni dobře víme, že hudba je balzám pro duši a dokáže vyléčit různé neduhy. V této nelehké době nás napadlo oslovit vedení opery a operety Moravského divadla, zda by pro naše klienty neuspořádali krátký koncert,“ uvedla vedoucí aktivizační pracovnice domova pro seniory Lenka Bazgerová.

Pomoc hudbou

Umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald se nerozmýšlel ani chvíli. „Během nouzového stavu, kdy nemůžeme hrát pro naše diváky, mě nabídka pomoct naší hudbou seniorům velmi potěšila. Připravili jsme asi čtyřicetiminutový koncert složený ze známých operních a operetních árií. Věřím, že se naše vystoupení bude klientům SeniorCentra líbit,“ sdělil Oswald. „Jsme rádi za tuto aktivitu, vnímáme ji jako nedílnou součást naší práce. Chceme diváky a posluchače z řad seniorů potěšit a zpříjemnit jim současné těžké dny,“ doplnil ředitel Moravského divadla David Gerneš.

 

Operní zpěváci Jakub Rousek a Helena Beránková, kteří zazpívají seniorům, na snímku z představení

Ukázky z oper Rusalka, Lovci perel či Turandot a operet Země úsměvů, Na tý louce zelený či Perly panny Serafínky zazpívají Helena Beránková, Jakub Rousek a Vojtěch Pačák. „Jdeme potěšit lidi, kteří v současné době žijí v největším strachu,“ upozornila Beránková. „Konečně živě pro posluchače, těším se moc,“ doplnil Rousek. „Bude to pro nás po delší odmlce příležitost zpívat před publikem a skutečně se na to těšíme. Věřím, že s Helenou a Jakubem vykouzlíme seniorům úsměvy na tvářích,“ shrnul Pačák. Zpěváky bude na klavír doprovázet korepetitorka Milada Jedličková.

Derniéra za 18 600,-

Stačí koncert pod okny? Ani vzdáleně. Ve čtvrtek 9. dubna měla na YouTube kanále Moravského divadla on-line derniéru inscenace Vzpoura nevěst. U sledování videa měli diváci možnost zaslat finanční příspěvek na nestátní zdravotnické zařízení Nejsme sami – mobilní hospic. Na účtu za večer přistálo hospicu 18 600,-. A to přes dárcovské SMS, nebo přímo na účet. Hospic se zaměřuje na paliativní péči o děti i dospělé.

„Jedná se pro nás v této době o nezanedbatelnou částku, která nám pomůže dofinancovávat provoz mobilní specializované paliativní péče. Ta je v těchto dnech více než jindy závislá na drobných darech a dárcích. Věříme, že se nám díky takovým aktivitám podaří přečkat pozastavení a rušení nejrůznějších dotačních titulů, bez kterých bychom nebyli schopni naše služby nadále provozovat. Moc děkujeme všem dárcům, kteří přispěli, naše obrovské poděkování patří také Moravskému divadlu za uspořádání celé akce,“ uvedl zakladatel a předseda správní rady hospice Martin Štainer.

 

Snímek z inscenace Vzpoura nevěst, jejíž on-line derniéra vynesla pěkné peníze pro hospic

Své k tomu řekl i David Gerneš: „Těší nás, že i v této těžké době si lidé pomáhají. Když nyní nemůžeme hrát představení v divadle, snažíme se najít jiné formy kontaktu s diváky a jsme rádi, že dobročinný projekt pro mobilní hospic Nejste sami získal takovou odezvu. Děkuji všem, kteří podpořili dobrou věc, a doufám, že se brzy setkáme v hledišti našeho divadla,“ zdůraznil Gerneš.

Jak je to s budoucností?

Všichni z Moravského divadla už se pomalu smířili s tím, že letošní start sezóny padl za oběť pandemii. Ale že by nechali vše jen tak běžet? Ani náhodou. Všechny jarní premiéry se přesunuly na podzim. Co bude k vidění?

Diváci se dočkají odložených premiér muzikálu Donaha!, taneční verze Lorcovy Krvavé svatby, adaptace francouzského filmu Nedotknutelní, kterou Moravské divadlo uvede jako první na světě, a také inscenace jediné Beethovenovy opery Fidelio. Kromě toho se diváci mohou těšit na premiéru baletu Sólo pro tři s písněmi Jacquese Brela, Vladimíra Vysockého a Karla Kryla. „V plánu je také premiéra jednoho operetního titulu, momentálně ladíme poslední detaily. Celkem nás tedy na podzim čeká šest premiér. Reagujeme na stále se měnící situaci, informace o konkrétních termínech tedy budeme zveřejňovat postupně,“ upozornil ředitel Gerneš.

Ti, kteří si koupili předplatné do Moravského divadla, se nemusí strachovat. Divadlo předplatné prodloužilo i na podzimní sezónu. „Na konci června představíme předplatné na rok 2021 s tím, že obnovování stávajícího předplatného bude probíhat v září a nové předplatitele rádi přivítáme od října. Všechny termíny ještě upřesníme,“ upozornil vedoucí obchodního oddělení Petr Zadorožný. Nové předplatné bude platné od 1. ledna 2021 do konce kalendářního roku.

Vložil: Kamil Fára