Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chudobínská borovice, která vypadá z dálky jako bonsaj uprostřed přehrady, vyhrála na celé čáře Evropský strom roku. Poprvé zvítězil český strom

31.03.2020
Chudobínská borovice, která vypadá z dálky jako bonsaj uprostřed přehrady, vyhrála na celé čáře Evropský strom roku. Poprvé zvítězil český strom

Foto: Marek Olbrzymek / Evropský strom roku (stejně jako ostatní snímky v článku)

Popisek: Letošní Evropský strom roku. Máme co slavit; navíc to Češi, respektive Moraváci celé vymysleli

FOTO, VIDEO Anketa Evropský strom roku vznikla mimochodem v Brně a za ta léta, co existuje, si získala velkou oblibu a popularitu. Je nám ctí informovat, že letos zvítězil náš strom - chudobínská borovice. Královna zatopeného údolí, která už 350 let roste na skalnatém výběžku Vírské přehrady, se stala evropskou panovnicí. Jako první strom v české historii získala titul Evropský strom roku. Po vítězství v národním kole v loňském roce nadchl její příběh další tisícovky příznivců po celé Evropě. Nakonec jich bylo celkem 47 226.

Na druhém místě skončil chorvatský Jinan z Daruvaru s 28 060 hlasy, třetí byl ruský Osamělý topol s 27 411 hlasy. Celý žebříček výherců najdete ZDE. Chudobínská borovice tak vyhrála skutečně na celé čáře. Starosta obce Vír, Ladislav Stalmach, při nominaci borovice do soutěže (možná) neprozřetelně prohlásil, že pokud borovice vyhraje, za každý hlas v anketě zasadí v regionu jeden strom. Výsledek jej musel určitě posadit na zadek. Česká borovice vyhrála velmi, ale velmi přesvědčivým náskokem. Starosta výsledek komentoval následovně: „Vznášíme protest proti výsledkům! Hlasů bylo určitě méně! Kdo to má sázet?“

 

Zdálky vypadá fakticky jako bonsaj...

Odloženo, ale bude

Sázet stromy má starosta stejně v plánu: „Máme v rámci mikroregionu v plánu vysázet kolem 130 tisíc stromků, takže myslím, že to pro nás nebude problém. Těch 47 tisíc z toho by tedy mělo být vysázeno dobrovolnicky. Na začátku té myšlenky bylo i to, že starostové z mikroregionu říkali, že jejich myslivci a hasiči jdou každý rok na brigádu a sázejí. A když se to posčítá v celém mikroregionu, tak jsou to desetitisíce stromků.“ Starosta měl v plánu nejen sehnat dobrovolníky na sázení, ale zároveň vést setkání i jinak. Přidat k sázení koncerty, vyrazit po práci na bowling, prostě se i pobavit. Vinou nouzového stavu kolem koronaviru se ovšem všechny akce přesouvají nejdříve na podzim. Už 19. dubna měla proběhnout první akce. Odloženo na neurčito.

 

Tým stojící za přihlášením chodubínské borovice do ankety, starosta Ladislav Stalmach je druhý zleva

 

Zaniklá obec Chudobín 

 

Chudobín byla obec v dnešním okrese Žďár nad Sázavou. V roce 1950 zde žilo 143 obyvatel. Obec ležela na levém břehu řeky Svratky, asi tři kilometry po proudu od obce Dalečín, s kterou byl Chudobín ve dvou obdobích sloučen. V roce 1957 došlo k řízenému zatopení vsi, která tak ustoupila vodní nádrži Vír. Borovice tak připomíná obec Chudobín skoro jako památník.

 

Velká sláva… v obýváku

Plánovala se velké slavnostní vyhlášení v Evropském parlamentu. Projevy, hudba, mohutné gratulace. Nakonec se museli všichni spokojit s předtočeným videem a oslavou v obývácích každý sám za sebe. Ovšem smršť on-line gratulací a nadšení byla prý ohromná. Výsledek ankety měl v českém prostoru neskutečnou odezvu. „Čekali jsme, že to v současné krizi kolem koronaviru zapadne, ale jenom na Facebooku to byla taková smršť příspěvků, kterou jsem ani nestíhal sledovat. Takže večer doma na sociálních sítích byl velmi příjemný,“ řekl starosta Stalmach.

 

Prostě krásná, nemyslíte?

„Přemýšleli jsme, jak zprostředkovat šestnácti evropským komunitám radost z výsledků. Nakonec jsme spojili příběhy stromů a osobní svědectví prvních tří finalistů do videa, které mohou nyní sledovat a sdílet mezi sebou fanoušci stromů bez ohledu na hranice a karantény,” shrnuje Andrea Krůpová z Nadace Partnerství, která je národním pořadatelem ankety.

 

 

Nadace Partnerství je česká environmentální nadace, která už od roku 1990 pomáhá lidem starat se o životní prostředí. Poskytuje granty, nabízí odborné služby a inspiruje obce, vládní i nevládní organizace i jednotlivce v zájmu a péči o trvale udržitelný rozvoj. Nadace každý rok vyhlašuje anketu Strom roku.

 

Prvního celostátního vítěze z roku 2002 – Popovského jasanu –  a toho posledního z loňska – Chudobínskou borovici – symbolicky pojí příběh dvou zaniklých vesnic. Jedna zmizela díky německému odsunu, ta druhá o pár let později kvůli stavbě přehrady

Kdy a proč to začalo

Anketa Strom roku vznikla už v roce 2000 v útrobách moravské metropole Brno. Tamní ochránci přírody spustili anketu pro Českou republiku. Během deseti let získala anketa na oblíbenosti. V roce 2010 si úspěchu všiml mezinárodní prostor a z ankety Strom roku se stala anketa Evropský strom roku. Brněnští aktivisté tak stojí za anketou, která si získala oblíbenost napříč Evropou a která inspirovala celý svět. Podobnou anketu následně začala pořádat i Kanada nebo Austrálie. Smyslem ankety je pomoci pečovat o stromy v regionech, ale také upozornit na stromy jako na přírodní a historické dědictví, které je potřeba chránit. A co je důležité – v anketě nerozhoduje jen fotografie stromu, ale hlavně jeho příběh a spojení s lidmi. Chudobínská borovice je první český strom, který vyhrál celoevropskou anketu. Z České republiky se v roce 2013 na 4. místě umístila Lípa malolistá z novodvorské lipové aleje v Moravském Krasu. V roce 2016 se na druhém místě umístila Tatobitská lípa a v roce 2017 na třetím místě lípa v Lipce.

Vložil: Kamil Fára