Máme tady možná víc než válečný stav. V Litovli a okolí se rozjelo heslo – moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Řeší se i lynč
17.03.2020
Foto: ČT / repro (stejně jako ostatní snímky v článku)
Popisek: Dvacet jedna obcí na Olomoucku a jedna na Havlíčkobrodsku - Kynice. Ty jsou od pondělí ve vyšším stupni karantény, nesmějí nikam jezdit, což hlídá policie
O co ale jde? O ještě ´vyšší level´ karantény. Hygienici v pondělí časně ráno uzavřeli 21 obcí na Olomoucku včetně Uničova, Červenky a Litovle, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. Lidé nemohou území těchto měst a obcí opustit a zakazuje se i pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu, a to minimálně na dobu 14 dnů.
První reakce byli vyděšené, nevěřícné, šokované. Do práce? Hned na hranici hygienou uvalené karantény 2.0 čekali policisté a obraceli automobily na cestu zpátky. Nic, nikam, doma sedět a ani nedutat. Jeden supermarket pouštěl do svých útrob pouze pět zákazníků zároveň. A jedině v rouškách. Další to neřešily, takže byly naplněné desítkami nakupujících, včetně seniorů. Většinou bez roušek.
Policisté přes kontrolu pustili jen toho, kdo měl závažný důvod, třeba medicínský. Ostatní obraceli zpět
Situace se mění
Ovšem lidé se začínají bránit a razí pravdivé heslo – moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. A na internetu sdílejí návody a rady, jak si poradit i bez toho, když roušky nejsou. Stačí prý bavlna a dvě gumičky. Stačí i šátek přes ústa a nos. Stačí cokoliv, co by zabránilo rozšiřování nákazy.
V Litovli i Uničově je město duchů
Kde se vzala nákaza?
Jeden z obyvatel Litovle napsal na Facebooku: „Sedm lidí přijelo před patnácti dny z Rakouska do Litovle. Informovali hygienu o dalším postupu, nebyla jim nařízená karanténa, pouze doporučená, pokud mají příznaky. Po pár dnech dva z těch sedmi příznaky měli. Testy později potvrdily koronavirus.“ Litovel není žádné megaměsto, mezi lidmi se ví, kdo to přesně byl. A přišly výzvy na potrestání. Ať prý zaplatí pokutu. Ať uhradí všechny výdaje spojené s přísnou karanténou. Ať zaplatí lidem jejich ztráty. Ale takové výzvy jsou hned v počátku udušené razantním odmítáním naprosté většiny obyvatel, které karanténa postihla. Nemůžou za to, zní nejčastěji. Nemoc je bestie, snažme se být solidární, ochotní, snažme se to přežít… nosme roušky a seďme doma.
Seznam uzavřených obcí na Olomoucku:
Chořelice, Chudobín, Litovel, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty, Střelice u Litovle, Uničov, Červenka
Celé znění vyhlášky Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje najdete ZDE.
|
Stejně mluví i hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk: „Chtěl bych poprosit všechny, kteří odsuzují ty, kteří jsou nakažení, že oni za to nemůžou. Oni nepřišli a neobjednali si virus, aby byli přenašeči, nebo aby měli pozitivní test. To se může stát úplně každému z nás, vidíte, že jste na to někteří z vás připraveni více, někteří méně, ale každého to může potkat. Ti lidé nejsou ničím prašiví, nebo něco takového, prostě mají virózu tohoto typu a my se k nim musíme chovat tolerantně a naopak se snažit jim pomáhat. To, že někdo z nás chytne chřipku, třeba v jiném případě vlastní nezodpovědností, to se může stát, ale tady prosím, vyzývám všechny k tomu, aby byli tolerantní a spíš k vzájemné pomoci a součinnosti.“
Krizová situace se řeší na nejvyšší krajské úrovni, s hejtmanem v čele
V Litovli hned první den karantény vznikla výzva na pomoc dalším obyvatelům: „Hledáme dobrovolníky, kteří by byli ochotni zapojit se a pomoci v nákupu základních potravin pro lidi kteří mají karanténu, strach ze situace a rodiče s dětmi a starší lidi. Po dnešním schválení krizového štábu města Litovel navazujeme spolupráci s charitou, na kterou se budou moci obracet případných nákupů. Vše se dozvíte. Momentálně potřebujeme lidi, co dosáhli 18 let. Kteří neměli přímý kontakt s nakaženými a mají aspoň minimálně základní hygienické pomůcky. Bude se platit platební kartou a přímý kontakt s lidmi nebudeme mít. Vše je naplánované tak, aby to fungovalo co nejlépe a nejefektivněji.“
|
Proč tak krutá karanténa?
S původními dvěma nakaženými byla v kontaktu minimálně tisícovka obyvatel. A právě ti teď musí být v karanténě a čeká se, jestli u nich propukne nákaza. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k tomu pro Radiožurnál řekl: „Jsou to lidé, kteří byli v kontaktu s infikovanými, což už je velký počet, proto hygienici rozhodli o uzavření. Všichni, kteří jsou označeni za kontakty, musí být v domácí karanténě, nesmí ani chodit do práce, musí být doma 14 dnů.“
Do uzavřené oblasti může zásobování, ale jenom když má řidič roušku
Zásobování není dotčené
Mnozí obyvatelé Litovli si na Facebooku stěžovali na lidi, kteří vyrazili hned k ránu prvního dne karantény vykoupit obchody a udělat si zásoby. A ano, vykoupili je podle svědectví velmi důkladně. Zmizely trvanlivé potraviny, mražené produkty. Hejtman Okleštěk ujistil obyvatele, že se hladu bát nemusí. Oblast je v karanténě, ale zásobování bude pokračovat plynule. Nehrozí tedy, že by nebylo jídlo. „Hlavní je, aby fungovalo zásobování, a to nejen potravin, ale i dovozu ropných produktů na benzinky, dezinfekčních i drogistických potřeb. Přizpůsobili jsme tomu i vjezdy dodavatelů,“ řekl Okleštěk.
Vložil: Kamil Fára