U nás už máme dvanáct mrtvých a nikdo to neřeší. Ale kvůli čínskému viru se konají manévry
29.01.2020
Foto: Ilustrační foto Pixabay
Popisek: V Olomouckém kraji začala chřipková epidemie. Počet nemocných s akutními respiračními onemocněními, včetně chřipky, vzrostl za poslední týden bezmála o čtvrtinu. Epidemiologové evidují první těžké případy a jedno úmrtí na komplikace spojené s chřipkou
V žádném případě nechci zlehčovat nebezpečí, které představuje z Číny šířený koronavir. Avšak s ním související mediální hysterie je naprosto nepřiměřená a info show, valící se ze všech médií, místy připomíná absurdní divadlo. Zatímco podobné virové infekce, přenesené ze zahraničí, u nás v minulých letech prakticky nezpůsobily žádné oběti na životech, každoroční ´obyčejná´ chřipka v naší zemi ročně zabije několik lidí. Kvůli ní se ale před televizními kamerami žádné manévry nekonají.
Bez větší pozornosti tento týden zanikla zpráva, že na „obyčejnou“ chřipku již v Česku umřelo dvanáct lidí, mezi nimi i malé dítě.
Horší je běžný virus
Podle ministerstva zdravotnictví je cyklicky se objevující chřipka závažnou infekcí, ročně jí u nás onemocní statisíce obyvatel a v souvislostí s ní dojde až ke dvěma tisícům úmrtí! Tento neblahý (a pro mnohé jistě překvapivý fakt) potvrdil i známý epidemiolog Rastislav Maďar, který v 90' ČT 24, věnované právě nákaze koronavirem, uvedl: „Zatím je pro nás mnohem větším rizikem běžný virus chřipky nebo další viry a patogeny, které se u nás vyskytují.“
Záludná chřipka
Záludnost chřipky spočívá v její tendenci způsobovat různé vážné komplikace, například těžký zápal plic. Při dnešní úrovni lékařské péče je stěží uvěřitelné, že mu podlehne až polovina pacientů. Mezi další fatální komplikace patří myokarditida, perikarditida, encefalitida nebo meningitida. Druhotná bakteriální infekce vzniká v důsledku rozsáhlé destrukce epitelu dýchacích cest, způsobené virem chřipky. Zánět plic bývá častější u starších dospělých. U dětí se naproti tomu více vyskytuje zánět středního ucha nebo zánět vedlejších dutin nosních. Lékaři přitom každoročně zdůrazňují, že nejlepší prevencí proti chřipce je očkování, jehož účinnost je prokázána, avšak většina populace se očkovat nenechá.
Neviditelný zabiják
Je proto paradoxem, že mnoho lidí nyní masově skupuje ochranné roušky, které je před případnou nákazou ochrání jenom minimálně, ale chřipce se účinně brání jen zlomek z nich. I na této nové nákupní psychóze se výrazně podepisují média. Bulvární weby i některé televizní stanice vysílají své reportéry do lékáren, aby tam číhali, zda jsou v tom či onom místě roušky vyprodané. A pak s patřičnou mírou senzacechtivosti svým vyděšeným divákům oznámí, že už ano. Zatímco koronavir se na našem území naštěstí nevyskytuje, v případě nebezpečné chřipky již na některých místech vypukla epidemie. Ministerstvo zdravotnictví právem upozorňuje, že někteří politici, a dokonce i část odborníků, považují chřipku za banální virové onemocnění, avšak je žádoucí na ni nahlížet nanejvýš obezřetně, jako na neviditelného zabijáka!
Vložil: Adéla Hofmanová