Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od ozdravovny, kde k léčení duše objímáte stromy, až k prvnímu lesnímu baru v Mrtvém údolí. Český poutník

03.11.2019
Od ozdravovny, kde k léčení duše objímáte stromy, až k prvnímu lesnímu baru v Mrtvém údolí. Český poutník

Autor: LesniBar.cz

Popisek: Lesní bar v Lipové-lázních, kde je placení dobrovolné

FOTOGALERIE V současnosti slouží v České republice lesním poutníkům a turistům již několik netradičních občerstvoven, kde si sami vyberou, na co mají chuť a patřičný obnos pak vhodí do přítomné kasičky. To vše funguje zcela bez obsluhy a jakékoliv kontroly, celá myšlenka je založena na důvěře, že většina turistů jsou poctiví lidé. A světe div se, lesní bary fungují a neprodělávají. Na dnešní výlet vás vezmeme vůbec k prvnímu takovémuto baru, který před léty vznikl nedaleko železniční zastávky Horní Lipová na Jesenicku.

Výlet začínáme na železniční stanici Horní Lipová, kam vás spěšný vlak doveze z rychlíkové stanice Zábřeh na Moravě za hodinu a dvanáct minut. Pokud jedete ve směru od Brna, nemusíte přesedat, z rychlíku Brno – Šumperk se v Zábřehu odpojí poslední dva vozy, které pak pokračují právě směr Horní Lipová a Jeseník.

Muzeum Slezského semeringu

Hned na nádraží můžete poprosit paní či pana výpravčího o zapůjčení klíčů od Muzea Slezského semeringu, které se nachází v sousedním objektu bývalého stavědla. Muzeum se věnuje historii trati Hanušovice-Jeseník, zejména pak v úseku z Branné do Lipové–lázně. Uvidíte zde historické jízdenky, jízdní řády, fotografie a můžete zavzpomínat, či si představit, jak vypadaly železniční stanice a provoz na kolejích vůbec před třiceti a více lety.

Od nádraží se pak vydáme kousek cesty po modré značce, která nás dovede k železničnímu viaduktu. U něj turistickou značku opustíme, podejdeme železniční trať, která se zde prudce stáčí k zastávce Lipová - lázně a pokračujeme po lesní cestě, nebo též cyklotrase číslo 6044, která nás po zhruba dvou a půl kilometrech přivede až k lesnímu baru.

Buková ozdravovna

Po cestě se můžeme zastavit například v Bukové ozdravovně a na chvíli se opřít o některý ze zdejších buků, svěřit mu své starosti a načerpat z něj sílu a pozitivní energii. Doba obejmutí či spočinutí u stromu je doporučována do patnácti minut. Tento čas by měl stačit na naše zklidnění a zároveň by neměl ublížit stromu. Jak správně postupovat při komunikaci se stromem vám napoví informační cedule na okraji ozdravovny.

Živý Lesní bar v Mrtvolném údolí

Samotný lesní bar stojí v zatáčce v části Rychlebských hor zvané Mrtvé údolí. Mrtvolno ale v lesním baru rozhodně není. Zastaví se zde prakticky každý procházející turista a projíždějící cyklista, aby si dopřál vychlazené pivo z nedalekého pivovaru v Hanušovicích, energetický nápoj, limonádu, nebo nějakou sušenku. Pro náročnější je připraveno ohniště a výběrové špekáčky, můžete si také uvařit kávu nebo čaj.

Na nápad zřízení lesního baru přišel v roce 2007 místní revírník Václav Pavlíček, který se rozhodl zpříjemnit cyklistům a turistům namáhavé výlety do kopců pomocí vkusných odpočívadel a přístřešků. Soustava barů je situována podél cesty z Horní Lipové na Smrk, (hraniční hora, 1125 metrů nad mořem, v údolí říčky Vápenné.

Ceny pevné, placení dobrovolné

Přestože placení je takzvaně dobrovolné, protože to, zda jste za spotřebované pochutiny opravdu zaplatili nikdo nehlídá, podnik dosud nezkrachoval, a naopak další podobné bary vznikají na dalších místech České republiky. Lesní bar v Rychlebských horách funguje 24 hodin denně. K placení slouží nenápadná pokladnička. Umístěná na okraji dřevěného přístřešku.

Horní bar se sprchou

Pokud se po občerstvení v Lesním baru vydáte po cyklotrase ještě o kilometr dál, dojdete či dojedete k takzvanému Hornímu baru. Ten vám nabídne dokonce přírodní sprchu i s froté ručníkem, ale hlavně úžasné výhledy na panorama Jeseníků.

Výlet k Lesnímu baru zvládnou všechny věkové kategorie, i když chvílemi je stoupání docela ostré, a z vlakové zastávky k němu dorazíte přibližně za hodinku. Počítáno při klidné pěší chůzi. Krásné podzimní dny a putování zdar!

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace