Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Od ozdravovny, kde k léčení duše objímáte stromy, až k prvnímu lesnímu baru v Mrtvém údolí. Český poutník

03.11.2019
Od ozdravovny, kde k léčení duše objímáte stromy, až k prvnímu lesnímu baru v Mrtvém údolí. Český poutník

Foto: LesniBar.cz

Popisek: Lesní bar v Lipové-lázních, kde je placení dobrovolné

FOTOGALERIE V současnosti slouží v České republice lesním poutníkům a turistům již několik netradičních občerstvoven, kde si sami vyberou, na co mají chuť a patřičný obnos pak vhodí do přítomné kasičky. To vše funguje zcela bez obsluhy a jakékoliv kontroly, celá myšlenka je založena na důvěře, že většina turistů jsou poctiví lidé. A světe div se, lesní bary fungují a neprodělávají. Na dnešní výlet vás vezmeme vůbec k prvnímu takovémuto baru, který před léty vznikl nedaleko železniční zastávky Horní Lipová na Jesenicku.

Výlet začínáme na železniční stanici Horní Lipová, kam vás spěšný vlak doveze z rychlíkové stanice Zábřeh na Moravě za hodinu a dvanáct minut. Pokud jedete ve směru od Brna, nemusíte přesedat, z rychlíku Brno – Šumperk se v Zábřehu odpojí poslední dva vozy, které pak pokračují právě směr Horní Lipová a Jeseník.

Muzeum Slezského semeringu

Hned na nádraží můžete poprosit paní či pana výpravčího o zapůjčení klíčů od Muzea Slezského semeringu, které se nachází v sousedním objektu bývalého stavědla. Muzeum se věnuje historii trati Hanušovice-Jeseník, zejména pak v úseku z Branné do Lipové–lázně. Uvidíte zde historické jízdenky, jízdní řády, fotografie a můžete zavzpomínat, či si představit, jak vypadaly železniční stanice a provoz na kolejích vůbec před třiceti a více lety.

Od nádraží se pak vydáme kousek cesty po modré značce, která nás dovede k železničnímu viaduktu. U něj turistickou značku opustíme, podejdeme železniční trať, která se zde prudce stáčí k zastávce Lipová - lázně a pokračujeme po lesní cestě, nebo též cyklotrase číslo 6044, která nás po zhruba dvou a půl kilometrech přivede až k lesnímu baru.

Buková ozdravovna

Po cestě se můžeme zastavit například v Bukové ozdravovně a na chvíli se opřít o některý ze zdejších buků, svěřit mu své starosti a načerpat z něj sílu a pozitivní energii. Doba obejmutí či spočinutí u stromu je doporučována do patnácti minut. Tento čas by měl stačit na naše zklidnění a zároveň by neměl ublížit stromu. Jak správně postupovat při komunikaci se stromem vám napoví informační cedule na okraji ozdravovny.

Živý Lesní bar v Mrtvolném údolí

Samotný lesní bar stojí v zatáčce v části Rychlebských hor zvané Mrtvé údolí. Mrtvolno ale v lesním baru rozhodně není. Zastaví se zde prakticky každý procházející turista a projíždějící cyklista, aby si dopřál vychlazené pivo z nedalekého pivovaru v Hanušovicích, energetický nápoj, limonádu, nebo nějakou sušenku. Pro náročnější je připraveno ohniště a výběrové špekáčky, můžete si také uvařit kávu nebo čaj.

Na nápad zřízení lesního baru přišel v roce 2007 místní revírník Václav Pavlíček, který se rozhodl zpříjemnit cyklistům a turistům namáhavé výlety do kopců pomocí vkusných odpočívadel a přístřešků. Soustava barů je situována podél cesty z Horní Lipové na Smrk, (hraniční hora, 1125 metrů nad mořem, v údolí říčky Vápenné.

Ceny pevné, placení dobrovolné

Přestože placení je takzvaně dobrovolné, protože to, zda jste za spotřebované pochutiny opravdu zaplatili nikdo nehlídá, podnik dosud nezkrachoval, a naopak další podobné bary vznikají na dalších místech České republiky. Lesní bar v Rychlebských horách funguje 24 hodin denně. K placení slouží nenápadná pokladnička. Umístěná na okraji dřevěného přístřešku.

Horní bar se sprchou

Pokud se po občerstvení v Lesním baru vydáte po cyklotrase ještě o kilometr dál, dojdete či dojedete k takzvanému Hornímu baru. Ten vám nabídne dokonce přírodní sprchu i s froté ručníkem, ale hlavně úžasné výhledy na panorama Jeseníků.

Výlet k Lesnímu baru zvládnou všechny věkové kategorie, i když chvílemi je stoupání docela ostré, a z vlakové zastávky k němu dorazíte přibližně za hodinku. Počítáno při klidné pěší chůzi. Krásné podzimní dny a putování zdar!

Vložil: René Flášar