Od ozdravovny, kde k léčení duše objímáte stromy, až k prvnímu lesnímu baru v Mrtvém údolí. Český poutník
03.11.2019
Foto: LesniBar.cz
Popisek: Lesní bar v Lipové-lázních, kde je placení dobrovolné
FOTOGALERIE V současnosti slouží v České republice lesním poutníkům a turistům již několik netradičních občerstvoven, kde si sami vyberou, na co mají chuť a patřičný obnos pak vhodí do přítomné kasičky. To vše funguje zcela bez obsluhy a jakékoliv kontroly, celá myšlenka je založena na důvěře, že většina turistů jsou poctiví lidé. A světe div se, lesní bary fungují a neprodělávají. Na dnešní výlet vás vezmeme vůbec k prvnímu takovémuto baru, který před léty vznikl nedaleko železniční zastávky Horní Lipová na Jesenicku.
Výlet začínáme na železniční stanici Horní Lipová, kam vás spěšný vlak doveze z rychlíkové stanice Zábřeh na Moravě za hodinu a dvanáct minut. Pokud jedete ve směru od Brna, nemusíte přesedat, z rychlíku Brno – Šumperk se v Zábřehu odpojí poslední dva vozy, které pak pokračují právě směr Horní Lipová a Jeseník.
Muzeum Slezského semeringu
Hned na nádraží můžete poprosit paní či pana výpravčího o zapůjčení klíčů od Muzea Slezského semeringu, které se nachází v sousedním objektu bývalého stavědla. Muzeum se věnuje historii trati Hanušovice-Jeseník, zejména pak v úseku z Branné do Lipové–lázně. Uvidíte zde historické jízdenky, jízdní řády, fotografie a můžete zavzpomínat, či si představit, jak vypadaly železniční stanice a provoz na kolejích vůbec před třiceti a více lety.
Od nádraží se pak vydáme kousek cesty po modré značce, která nás dovede k železničnímu viaduktu. U něj turistickou značku opustíme, podejdeme železniční trať, která se zde prudce stáčí k zastávce Lipová - lázně a pokračujeme po lesní cestě, nebo též cyklotrase číslo 6044, která nás po zhruba dvou a půl kilometrech přivede až k lesnímu baru.
Buková ozdravovna
Po cestě se můžeme zastavit například v Bukové ozdravovně a na chvíli se opřít o některý ze zdejších buků, svěřit mu své starosti a načerpat z něj sílu a pozitivní energii. Doba obejmutí či spočinutí u stromu je doporučována do patnácti minut. Tento čas by měl stačit na naše zklidnění a zároveň by neměl ublížit stromu. Jak správně postupovat při komunikaci se stromem vám napoví informační cedule na okraji ozdravovny.
Živý Lesní bar v Mrtvolném údolí
Samotný lesní bar stojí v zatáčce v části Rychlebských hor zvané Mrtvé údolí. Mrtvolno ale v lesním baru rozhodně není. Zastaví se zde prakticky každý procházející turista a projíždějící cyklista, aby si dopřál vychlazené pivo z nedalekého pivovaru v Hanušovicích, energetický nápoj, limonádu, nebo nějakou sušenku. Pro náročnější je připraveno ohniště a výběrové špekáčky, můžete si také uvařit kávu nebo čaj.
Na nápad zřízení lesního baru přišel v roce 2007 místní revírník Václav Pavlíček, který se rozhodl zpříjemnit cyklistům a turistům namáhavé výlety do kopců pomocí vkusných odpočívadel a přístřešků. Soustava barů je situována podél cesty z Horní Lipové na Smrk, (hraniční hora, 1125 metrů nad mořem, v údolí říčky Vápenné.
Ceny pevné, placení dobrovolné
Přestože placení je takzvaně dobrovolné, protože to, zda jste za spotřebované pochutiny opravdu zaplatili nikdo nehlídá, podnik dosud nezkrachoval, a naopak další podobné bary vznikají na dalších místech České republiky. Lesní bar v Rychlebských horách funguje 24 hodin denně. K placení slouží nenápadná pokladnička. Umístěná na okraji dřevěného přístřešku.
Horní bar se sprchou
Pokud se po občerstvení v Lesním baru vydáte po cyklotrase ještě o kilometr dál, dojdete či dojedete k takzvanému Hornímu baru. Ten vám nabídne dokonce přírodní sprchu i s froté ručníkem, ale hlavně úžasné výhledy na panorama Jeseníků.
Výlet k Lesnímu baru zvládnou všechny věkové kategorie, i když chvílemi je stoupání docela ostré, a z vlakové zastávky k němu dorazíte přibližně za hodinku. Počítáno při klidné pěší chůzi. Krásné podzimní dny a putování zdar!
Vložil: René Flášar