Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lesy ČR a jejich úsměvný Den za obnovu lesa. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.09.2019
Lesy ČR a jejich úsměvný Den za obnovu lesa. Komentář Štěpána Chába

Foto: ČT / repro

Popisek: Vyřeší tohle pár hipsterů s perfektní manikúrou, kteří se na Den obnovy lesa sjedou?

19. října proběhne Den za obnovu lesa, který pořádá společnost Lesy ČR. Co se bude ten den dít? Na dvanácti místech po celé republice se bude dělat měření kmenů a měření volně stojících stromů, lesnické plánování (informace o lese), setkání se známými osobnostmi, lesní pedagogika pro nejmenší, zalesňování, drobné lesní práce. Co mi z toho vysvítá? Akce pro lidi z měst, kteří les viděli naposledy v dokumentu National Geographic a kteří potřebují získat pocit, že pro tu přírodu něco udělali.

A co udělají? Půjdou se pobavit do přírody, budou přihlížet měření kmenů, budou poučeni, vezmou své skutečné i fiktivní ratolesti, aby také viděly les a aby je o něm někdo poučil, potkají pár celebrit, které si na akci budou dělat své vlastní PR, a pak, nakonec, zasadí jeden nebo dva semenáčky a odjedou do bytů s pocitem, že apokalypsu globálního oteplování odvrátili přinejmenším o týden. Fajn, výborně, nádhera. Akce pro lidi uvězněné ve městech na jedničku. Ale pro nás z vesnice je problém trochu jiný a jinde. A nabízí jiné a trochu zpocenější řešení.

A svalíme vinu na globální oteplování

Lesy ČR katastrofální stav našich lesů vysvětlují moc pěkně: „Čelíme jedné z největších kalamit v dějinách lesnictví. Hlavním viníkem je probíhající klimatická změna a s ní související sucho. Historická výzva, kterou nelze než přijmout…“ Ano, rozhodně, historická výzva to rozhodně je, ovšem důvody, proč nastala, bych rozhodně hledal někde ale úplně jinde. Už od revoluce se různé ekologické spolky, organizace i aktivisté snaží dostat přes hluchovody vedení společnosti Lesy ČR s myšlenkou, že smrková monokultura je velký problém, který může vést ke katastrofě. A ano, celou dobu měli pravdu, smrková monokultura vedla přímou cestou ke katastrofě. To, že do toho hodila vidle ještě změna klimatu, se ve výsledku společnosti Lesy ČR hodí. Protože našli viníka a můžou na něj ukázat a tím svést stopu z vlastní viny.

Ale lesupánům ze společnosti Lesy ČR celou dobu bobtnala peněženka z ekonomicky nejvýhodnější dřeviny, tedy ze smrku. Takže kašlat na hlas rozumu a likvidovat českou přírodu se ve společnosti Lesy ČR rozhodli vědomě a s vidinou tučné rentičky. A teď, když ke katastrofě vinou lačnosti společnosti Lesy ČR skutečně došlo, se chuligánsky vše svede na globální oteplování. Podobně, jako českou politickou neschopnost svádíme na Evropskou unii, nebo myšlenkovou vyprázdněnost mnohých komentátorů a analytiků na Rusko. Já to neudělal, to oni, princip zodpovědnosti v ČR jako vyšitý.

A ne že by o nutnosti vícedruhové skladby lesa ve společnosti Lesy ČR nevěděli. Vědí. Však ke Dni obnovy lesa píší: „Každý les, který obnovujeme, se většinou skládá z nejméně tří druhů dominantních dřevin zastoupených přibližně po dvaceti procentech a dále mixu různých dřevin a přirozené obnovy. Máme z čeho vybírat, nemusíme sahat po exotických dřevinách importovaných z jiných podnebných pásem. Nový les vysadíme z více než pěti desítek původních domácích dřevin.“ Slyšíte? Sázet se bude z více než pěti desítek druhů dřevin. Najednou to jde. V okamžiku, kdy jsou lesy zlikvidované s bezcitností nějaké korporace, se najednou bude mluvit o tom, že v lese mohou růst i jiné stromy, než jsou smrky. Jedna náletová bříza nedělá ze smrkové pouště smíšený les, nutno dodat.

Řešení se nabízí

Ti, co mohou za nekončící politiku společnosti Lesy ČR, která neustále obnovovala smrkovou monokulturu, by měli stanout před soudem za genocidu české přírody. Ale to se tady nenosí… a je to vlastně nepodstatné, alespoň co se řešení týká. Jaké řešení by mohlo fungovat a fungovalo by? Vzít koncept Dne za obnovu lesa a spojit jej s principem Ukliďme Česko. Vyhlásit den sázení stromů v každé jednotlivé vesnici. Lidé krajinu kolem svých domovů milují a z důsledků lačnosti společnosti Lesy ČR krvácí stejně, jako sama příroda. A můžeme si být stoprocentně jistí, že by v takový den obnovy lesa zasadili desítky, ne-li stovky tisíc stromů. Kdyby se akce dobře mediálně vykomunikovala, zasadí se i miliony stromů. PR akce Dne obnovy lesa, která má společnosti Lesy ČR vlastně jen smýt krev z rukou, stavem katastrofy příliš nezamíchá. Zasadí se pár stovek stromů na dvanácti místech republiky. Což je neskutečně málo a bude to vlastně sloužit pouze pro lidi, kteří přírodu nevidí, jak je rok dlouhý. A jen k tomu, aby si udělali selfíčko s motykou v ruce. Chce společnost Lesy ČR obnovovat lesy, nebo zaplevelovat sociální sítě fotkami s udřenými hipstery?

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb