Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Běžně nepřístupné památky a zajímavá místa se otevírají o víkendu, je jich na 76. Svobodná Olomouc jako dědictví

04.09.2019
Běžně nepřístupné památky a zajímavá místa se otevírají o víkendu, je jich na 76. Svobodná Olomouc jako dědictví

Foto: Město Olomouc / Blanka Martinovská

Popisek: Freskový sál Komenium můžete obdivovat v sobotu 10:00–16:00. Jedná se o zpřístupnění nově zrestaurovaného slavnostního freskového sálu, který je součástí Fakultní základní školy Komenium. Komentované prohlídky se konají v každou celou hodinu, poslední v 15:00.

Dny evropského dědictví mají letos podtitul Svobodná Olomouc a odkazují k událostem, které nastaly na podzim před třiceti lety. V tomto znamení se kulturní dění ve městě nese od 2. do 8. září. Program zahrnuje desítky položek od street artu, přes koncerty, filmové projekce až po divadelní představení. Hlavní položkou je zpřístupnění celkem 76 památkových objektů, kam se běžně nelze podívat.

„Dny kulturní dědictví jsou vůbec nejvýznamnější akcí, která posiluje povědomí o historii a pěstuje hrdost ke kulturnímu dědictví,“ je přesvědčena náměstkyně primátora pro kulturu Markéta Záleská.

 

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví (European Heritage Days, dále EHD) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Jde o významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví.

EHD se nesoustřeďují pouze na prohlášené historické památky, jako jsou hrady, paláce či katedrály, ale snaží se dosáhnout mnohem dále tak, aby byly zahrnuty i různé jiné objekty – národní parky, uhelné doly, vykopávky či rekonstrukce původních staveb, protiletadlové kryty, zříceniny, parníky atd. Otevírají dveře soukromých i veřejných budov (radnice, budovy soudů, školy, kanceláře, obytné domy atd.), které nebývají přístupny veřejnosti nebo pouze příležitostně a částečně. V objektech, které jsou běžně přístupné veřejnosti, a je v nich vybíráno vstupné, může být tento den vstup volný nebo by měl být nabízen speciální program (například zvláštní prohlídková trasa, koncert, výstava atp.). V rámci EHD je obdobným způsobem kladen důraz také na zpřístupnění movitého kulturního dědictví.

Centrum Olomouc z ptačí perspektivy

Jejich cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace. Proto jsou v rámci EHD pořádány nejrůznější doprovodné akce - přednášky, koncerty, městské slavnosti, ale i soutěže a další kulturní programy. Proto jednotlivé země nebo i města vyhlašují svá národní témata, jejichž prostřednictvím obracejí pozornost organizátorů i návštěvníků na různorodé fenomény přírodního a kulturního dědictví. Hledání identity jedince žijícího v 21. století, ve stále více se globalizujícím světě - to je to, čemu EHD přispívají, a proto se těší stále vzrůstající oblibě a většímu zájmu. Jsou zkrátka významnou celoevropskou kulturně poznávací, společenskou a výchovnou akcí. V České republice se konají od roku 1991.

 

Letos poprvé lze nahlédnout do červeného kostela na třídě Svobody

Týdenní program koncertů, filmových projekcí v letním kině na filmových pásech 35 mm i komentovaných prohlídek odstartoval v pondělí 2. září. Zájemcům jsou zpřístupněny památky a program přinese rozmanitý způsob vyžití. Pro Olomoučany i návštěvníky města jsou připraveny knižní trhy, FlerJarmark, dílny pro děti, Sculpture Line, bohatý program Muzea umění Olomouc nebo prohlídky Arcibiskupské knihovny v jedné z nejstarších kanovnických rezidencí.

Otevírá se i červený kostel na třídě Svobody. Nejenže je krásný, on je i zvláštní tím, že jde o gotickou památku v převážně barokní Olomouci. Foto Wikimedia 

„Pro návštěvníky se letos otevře unikátní freskový sál v ZŠ Komenium, nachystaná je prohlídka Velké Jižní věže katedrály sv. Václava, která nabídne jedinečný výhled z výšky 81 metrů, nebo komentované prohlídky v noční atmosféře Palmového skleníku ve Smetanových sadech. Vůbec poprvé mohou letos návštěvníci nahlédnout do červeného kostela na třídě Svobody, který sloužil téměř 60 let jako sklad knih a byl veřejnosti nepřístupný,“ vyjmenoval některé položky z nabídky primátor Mirek Žbánek. Kromě pestrého programu ve městě se mohou zájemci vydat i mimo něj. „Třeba na komentovanou vycházku po stopách odkazu našich předků nebo na procházku po rodných hájích, která vede kolem Hromova dubu nebo po hrázi Velkého rybníka,“ doplnil primátor.

Oprava městské hradby, která odkryla staré kasematy, je u konce. Kasematy můžete vidět v sobotu 14:00 – 16:00, jde o první zpřístupnění opravených kasemat a hradební zdi v Pekární ulici. Foto MMOI

Cyrano z Bergeracu se rozloučí s Perem Kubesem

V předvečer hlavních oslav, které připadnou na sobotu 7. září, kdy je na Horním náměstí připraven celodenní program, se bude hrát Cyrano z Bergeracu. Moravské divadlo uvede pod širým nebem jedno z nejslavnějších francouzských dramat všech dob inspirované skutečnou historickou postavou. „Na Horním náměstí se bude hrát v pátek 6. září ve 20 hodin. Předpokládám, že si představení nenechají ujít příznivci Petra Kubese, který se tak s olomouckým divadlem rozloučí, protože příští sezonu už stráví v brněnském angažmá,“ uvedla náměstkyně Markéta Záleská.

Jako Cyrano z Bergeracu se představuje (a zároveň loučí z Olomoucí) Petr Kubes, Christiana de Neuvillette hraje Tomáš Krejčí, foto MDO

V rámci sobotního hudebního programu se na Horním náměstí představí Folk Art Troupe of Fuchuan Yao Autonomous County Hezhou z Číny, Bodrog Sárospatak z Maďarska nebo Púčik ze Slovenska. Českou hudební scénu zastoupí The Gardeners, Imperio, Two Men a Vesna. Jako hlavní hvězda koncertů na Horním náměstí vystoupí Lenka Dusilová.

Bude se povídat a číst z čerstvě pokřtěné knihy pro děti EJTL

Letošní program potěší i skutečné knihomoly. Po celý týden mohou Olomoučané i návštěvníci města navštěvovat knižní trhy, letní čítárnu u kašny na náměstí Republiky a slavnostní otevření dětského knihkupectví Zlatá velryba na Dolním náměstí. „Při této příležitosti se bude povídat a číst z čerstvě pokřtěné knihy pro děti s názvem EJTL, která se o tajemně dobrodružných prázdninách odehrává také v Olomouci,“ prozradila Markéta Záleská.

Jako vloni, i letos si na své přijdou i děti... Foto Facebook

Na Dolním náměstí se rozprostírá oblíbený FlerJarmark, na Horním náměstí tvoří děti ve výtvarných nebo řemeslných dílnách a své mozkové závity roztáčejí při vědeckých pokusech nebo u hlavolamů. „Nejen pro rodiče s dětmi je připravena městská hra inspirovaná konceptem book game s názvem Zachraňme Olomouc. Účastníci na ni potřebují hlavně chuť navštívit známá i neznámá místa, důvtip, smysl pro dobrodružství a zhruba hodinu a půl času,“ nastínila další bod zajímavého programu náměstkyně Záleská.

Sculpture Line i Olomoucké lafayettovské slavnosti

Pro ty, kteří holdují pohledům na umění ve veřejném prostoru, je určen festival Sculpture Line a ani letos v programu nechybí Olomoucké lafayettovské slavnosti. Divadelní hry v autentických kulisách města pojednávají o osobnostech, které se trvale zapsaly do historie města, tentokrát přiblíží život generála Lafayetta a krále Václava III. „Inscenace je příspěvkem k letošnímu 730. výročí narození posledního Přemyslovce na českém trůně, které si připomeneme 6. října 1289. Po skončení představení se mohou zájemci zúčastnit ojedinělé večerní komentované prohlídky katedrály sv. Václava a krypty,“ ozřejmil primátor Žbánek.

Olomoucké lafayettovské slavnosti se konají 7. – 13. září od 20:00 ve Správním archívu Armády ČR a na Václavském náměstí. Jde o VI. ročník divadelních her v autentických historických kulisách, divadelní inscenace olomouckého dramatika Jana Sulovského o osobnostech, které se trvale zapsaly do historie města. Foto ded.olomouc.eu

Oslavy s podtitulem Svobodná Olomouc letos ve finále podtrhne Street Art Festival, jehož dvanáctý ročník na program Dnů Evropského dědictví naváže od 9. do 12. září. Organizátoři největšího festivalu velkoformátových maleb ve veřejném prostoru v ČR v připraveném programu akcentují svobodu nejen v umění. „Symbolicky si pro oslavu vybrali kolej Generála Svobody a kolej J. L. Fishera, kde vzniknou hlavní muralové malby, na svědomí je budou mít umělci Koctel Kahoolawe | ES a Wasp Elder | UK," nastiňuje vedoucí oddělení kultury Radim Schubert. Zahájení festivalu doprovodí přednáška Political graffiti since 89 v kině Metropol, následovat budou videoprojekce, koncerty či workshopy. Podrobný program a seznam přístupných míst je zveřejněn na stránce ZDE a je rovněž dostupný v aplikaci pro chytré telefony. V Olomouckém kraji se koná při příležitosti Dnů evropského dědictví až 38 akcí, které to všechny jsou, se můžete podívat ZDE.

Vložil: Markéta Vančová