Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do magického, bláznivého až hororového světa kultovního filmaře Tima Burtona... můžete vplout. Což se nedá bez kreativity a peněz, jedno bez druhého nefunguje

23.08.2019
Do magického, bláznivého až hororového světa kultovního filmaře Tima Burtona... můžete vplout. Což se nedá bez kreativity a peněz, jedno bez druhého nefunguje

Foto: Facebook

Popisek: Měnící se světla, voda, na níž se mihotají, divadelní i cirkusové prvky... Zkrátka velká podívaná. Snímek je z loňského ročníku

ROZHOVOR, FOTOGALERIE, RUKOVĚŤ PRO RAFTAŘE Čtvrtý ročník festivalu Řeka má duši opět posouvá své hranice… I letos se můžeme těšit na jediný festival v Česku (v Evropě je podobných jen pět, jak sdělil hlavní organizátor Šimon Pelikán), který probíhá přímo na hladině řeky Moravy. Jeden každý festival je jiný; jednak se koná na jiném místě (letos v přístavišti u Vodníka, vloni to byly Smetanovy sady), za což organizátoři nemohou, protože důvodem jsou právě realizovaná protipovodňová opatření na řece, za co ale mohou, je jejich hravost a kreativita, která nedovolí opakovat stejný zážitek dvakrát. Takže vloni byla tématem Alenka v říši divů, letos je to magický svět kultovního filmového režiséra Tima Burtona. Jde o minimálně český unikát – inscenace, která spojuje pro jeden jediný večer prvky divadla, ´nového cirkusu´ i fantastické scény, jež si hraje se světly a jejich odrazem od vodní hladiny – to je něco nevídaného. Zažít to můžete v sobotu. Připravili jsme pro vás, kromě nezbytných informací i exkluzivní rozhovor s šéfem celého projektu a speciální rukověť pro účastníky.

Další ročník unikátního festivalu Řeka má duši, nabídne opět jedinečný kulturní zážitek. Zatímco v minulých ročnících, kdy divadelní a hudební produkce probíhaly na vodní hladině a divákům byly určeny prostory na břehu (to je ta Alenka, na fotky z loňska se můžete podívat do galerie), v letošním roce se pořadatelé rozhodli tento gard vyměnit. Diváci tak nasednou na rafty a sami vplují do magického světa divadelní fantazie, který bude na diváky dýchat z břehů a jehož autorem je režisér Vladislav Kracík. Hlavní inspirací se pro letošní ročník stal bláznivý, pohádkově hororový svět filmů Tima Burtona. Melancholický Střihoruký Edward, uhrančivá mrtvá nevěsta či ďábelský holič Sweeney Todd a mnohé další tak můžete potkat díky skvělému týmu lidí z rozmanitých uměleckých oborů. Hudebníci, herci, tanečníci, žongléři i provazochodci, na které si diváci budou moci téměř sáhnout, společně nachystali opravdu neopakovatelný divadelní zážitek. 

Tim Burton má zálibu v maskách, cirkusu, líčení a fantastických příbězích, foto Facebook

Všechno je to o lidech

Na představení se podílí baletka MDO Daniela Hanelová, herec Divadla Petra Bezruče Ostrava Vojtěch Johaník, herci divadla Tramtarie Barbora Šebestíková a Miroslav Černý, žonglér Jan Hlavsa, hudebník Martin Peřina, provazochodec Petr Dočkal, artisti Vojta Holický a Denisa Holická, taneční skupina Elišky Holčapkové a další a další. Autorem i režisérem plenérové inscenace je Vladislav Kracík, autorkou scény a kostýmů je olomoucká výtvarnice Adéla Szturc.

 

Rezervace raftů (raft je pro 6 osob) na adrese . Cena je 200,- Kč za osobu (v ceně půjčení raftů, pro děti do 18 let vesty, doprava zpět do přístaviště). Cena raftu je 800,- Kč pro skupinu do 6 osob (své místo si mohou samozřejmě rezervovat i jednotlivci). Více informací a registrace na plavbu naleznete ZDE. Pořadatelé se omlouvají, ale vzhledem k tomu, že raftů na akci je jen omezený počet, a oni chtějí, aby se dostalo na všechny, přijímají nyní rezervace už jen po jednotlivcích. V případě, že jste skupina pro naplnění celého raftu po 6 osobách, dají vás do jedné posádky. A kde najdete přístaviště u Vodníka? Mapka i důležité info je ZDE.

 

A proč říkáme, že všechno je o lidech? Taková unikátní akce něco stojí, řekněme si rovnou, ne málo, což ostatně prozrazuje i Šimon Pelikán v rozhovoru níže. Ale také ji musí někdo zorganizovat. Potřebujete tedy peníze plus partu nadšenců, kteří vloží svou práci a kreativitu. Jedno bez druhého nefunguje. Kreativní nadšenci bez peněz se zmohou jen na amatérské představení (a to tento festival rozhodně není, jen se podívejte na snímky z loňska), osvícený úředník z kraje či města může sebevíce chtít (a mít na to peníze v patřičném ´chlívečku´), bez té party nadšenců ale nezmůže nic. A zde se vše krásně sešlo. Kreativní partička okolo Šimona Pelikána a vstřícní úředníci z města Olomouce i Olomouckého kraje. Stává se to, ale málokdy. Takže bravo!

I sety DJ´s jsou u vody tak nějak... magičtější, foto Facebook

Festival bude zahájen v sobotu v 18:00 hudebním programem. Ve 21:00 vypukne hlavní část večera, divadelní ´side specific´ inscenace, na kterou se lidé vydají po skupinkách na raftech připravených v přístavišti. Po zhruba hodinové plavbě bude následovat návrat do přístaviště a další program. Vstup na akci je dobrovolný (jen cesta na raftech se platí). „Věřím, že se nám doposud dařilo rok od roku posunovat laťku kvality festivalového programu i zázemí. Proto se moc těším na reakce návštěvníků, kteří se přijdou podívat do našeho nového působiště u Vodníka a na raftech do fantazijního světa,“ říká s úsměvem Šimon Pelikán.

Šimon Pelikán: Lidé vplují do magického světa Tima Burtona, budou přímo součástí děje

Duchovní ´otec´ festivalů ´Řeka má duši´ Šimon Pelikán je absolvent Univerzity Palackého oboru rekreologie – management rekreace a cestovního ruchu a k lodím získal vztah už v dětství. Byl úspěšným juniorským reprezentantem ČR ve sjezdu na divoké vodě, získal tituly Mistra světa a Evropy. V roce 2010 se začal zajímat o lodě větší a v roce 2013 se jako námořník sám účastnil plavby na historické plachetnici přes Atlantský oceán z Brazílie do Jižní Afriky. V roce 2015 založil spolek ´Řeka Morava pro Olomouc´, aby mohl realizovat první výletní plavby motorovou lodí po řece Moravě Olomoucí. Řeka totiž obtéká historické centrum, díky tomu byla možnost vidět památky a dominanty města z jiné perspektivy - tak vznikla první ´ololoď´. Vzhledem k právě realizovaným protipovodňovým opatřením není dočasně možné plout historickým kamenným korytem Moravy mezi mosty Komenského a Masarykovou třídou, plavby nyní tedy míří po proudu řeky směrem ke Kožušanskému jezu ven z města, do původních meandrů řeky Moravy, do hnízdišť ledňáčků, bobrů a tůněk se spoustou ryb. Vše, co o plavbách, festivalech i poznávacích jízdách historickou Olomoucí na beerbiku ´ološlapu´ potřebujete vědět, najdete ZDE.

Kapitán Šimon Pelikán, foto plavbyolomouc.cz

Letošní téma je Tim Burton. Čí to byl nápad, Váš? Je to Váš oblíbený režisér? Anebo prostě lákal výtvarným pojetím svých filmů?

V každém roce se snažíme najít téma, ke kterému bude směřovat divadelní část večera. V roce 2015, kdy jsme dělali první divadlo na vodě, jsme se přenesli do doby, jak to bylo u řeky Moravy za doby první republiky. V dalším roce jsme věděli, že bude jedna z posledních šancí plout ve starém korytě řeky Moravy, než dojde k povodňovým úpravám, divadlo jsme tedy věnovali právě řece Moravě a starému korytu. Pak následovalo téma lehce spřažené s ekologií. V loňském roce jsme se přestěhovali z řeky Moravy na jezírko ve Smetanových sadech, kde nás magické prostředí dovedlo k Alence z říše divů a v letošním roce došlo díky našemu novému přístavišti opět k přemístění celého festivalu do divokého prostředí přírodní části řeky Moravy. Já jsem chtěl něco s tím spojeného a když jsme hledali téma, tak režisér Vladislav Kracík řekl, ´Tim Burton´. A bylo hned jasno.

Co si máme představit pod slovy, která jste vyřkl ve video rozhovoru pro Olomouc.cz, „lidé budou hádat filmy“? To bude regulérní soutěž, nebo jste to myslel metaforicky, že diváci se budou bavit uhadováním, ze kterého snímku scénka či obraz je?

Samotná plavba nebude jen tak. Bude se proplouvat osmi stanovišti, kde na každém bude jedna inscenace. Lidé budou nejen pozorovat jednotlivé umělecké výkony, ale také budou muset hledat indicie k rozluštění tajemné ingredience a stejně tak pro splnění plavby budou muset uhádnout jednotlivé ztvárňované filmy. To si poznačí do mapky, kterou obdrží, a poplují dal. Na závěr se vše vyhodnotí.

´Ololodi´ jsou dvě, Kordulka a ještě Marie Terezie, foto plavbyolomouc.cz

Jak dlouho jste toto představení připravovali a kolik lidí se na přípravě podílelo?

První přípravy probíhaly v lednu. Ale celou zimu jsem přemýšlel, kam formát divadelního představení po loňská Alence posunout dál. Co vymyslet nového. Pochopitelně to, že děláme divadelní představení na vodní hladině, v Česku jediné, je unikát… Ale vždy chci, aby každý ročník byl něčím jedinečný. A někdy v květnu jsem se rozhodl, že bychom to přesunuli do Přístaviště u Vodníka, kde nyní máme zázemí a odkud pořádáme plavby. A když jsem se nad touto myšlenkou sešel s režisérem a on to odsouhlasil, bylo rozseknuto. Jak místo konání, tak formát divadla a la ´side specific´, že lidé budou sami proplouvat dějem. A pak už jen oslovit jednotlivé umělce, vymyslet, jak dané prostředí naplnit, co je a není možné… Od začátku srpna pak už přípravy probíhají naplno. 

Kolik celé stojí, můžete prozradit?

Cenu ještě nemám přesně vyčíslenou, odhadem ta částka je vždy hodně vysoká, na celé akci se ve finále podílí na 50 lidí a udělat takovou akci ´na zelené louce´ je technicky vždy strašně náročné. Při této příležitosti bych chtěl poděkovat Olomouckému kraji a městu Olomouc za finanční podporu, bez nich by akce takovéhoto charakteru bohužel nebyla možná.

Pokud se člověk nedostane na raft, může spektákl pozorovat i ze břehu?

Chceme, aby se na raft dostal každý, kdo bude mít zájem, také jsme počty raftů navyšovali. V případě, že však divák zůstane na břehu, první scéna se bude odehrávat přímo v přístavišti, odkud se bude vyplouvat na onu plavbu. Pochopitelně v místě přístaviště budou koncerty, doprovodné programy, večer bude i scénická DJ hudba. 

Můžete, prosím, napsat pár řádek o sobě, jak jste se k této akci dostal... ?

S plavbami jsem začal v roce 2015 a od začátku bylo mým cílem kromě plaveb samotných oživit nábřeží kolem řeky Moravy. Hned první akci - v den zahájení plaveb - jsem uspořádal v místě přístaviště malý festival, pak následovala letní kina, sportovní závody na vodě... Protože mám velmi blízko k divadlu, konkrétně k divadlu Tramtarie, hned v prvním ročníku jsme se domluvili, že uděláme inscenaci ´prvorepubliková ololoď´. Sundali jsme střechu a z lodě se stala plovoucí scéna, z kánoe jsem v garáži udělal benátskou gondolu a začalo se. A vždy, když skončil jeden ročník, ještě tu noc mně napadalo, jak udělat ten roční příští, co tam ztvárnit nového, čím ho inovovat. Když jsem ostatním nastínil svou představu, jak bude probíhat další ročník, všichni si klepali na čelo. Zato po festivalu vypukla neskutečná euforie, když jsme v tom počtu a s tím rozpočtem vytvořili to, co se ten večer na řece Moravě odehrálo. A tak to pokračovalo a pokračuje... Každý rok se vytváří scéna vždy pro jediný večer, nedá se nic nazkoušet dopředu, a právě i díky tomu je naše představení jedinečné. Velký dík patří celému týmu a umělcům, kteří se na festivalu podílí a jsou jeho součástí. 

 

Filmy Tima Burtona, které tvůrci možná použijí

Také jste soutěživí? My rozhodně. Takže jsme pro ty, kteří se zúčastní, připravili malý přehled filmů Tima Burtona i s nápovědou (jedna hvězdička značí, že je nepravděpodobné, že tvůrci festivalu snímek zařadí, dvě pak možné, tři vysoce pravděpodobné; poznamenáváme, že ač jsme mluvili s Šimonem Pelikánem, žádné ´inside´ informace ohledně hádání filmů nám neposkytl – to by zkazilo veškerou radost). Doufáme, že vám tento přehled v hádání pomůže a vyhrajete. Konec konců, jsme soutěživí, že.   

Dumbo (2019 - **)

Majitel cirkusu Max pověřuje bývalou hvězdu Holta Farriera (Colin Farrell) a jeho děti Milly a Joa, aby se starali o novorozeného slona, jehož nadměrné uši jsou k smíchu publiku ve slávě upadajícím cirkuse. Ale poté, co se zjistí, že Dumbo umí létat, zažívá cirkus neuvěřitelný návrat. Zároveň se o Dumba velmi zajímá podnikatel V.A. Vandevere, který angažuje „létajícího slona“ pro svůj nejnovější zábavní podnik. Dumbo stoupá na vrchol slávy díky společným vystoupením s okouzlující královnou vzduchu Colette Marchant. Záhy však Holt zjišťuje, že pod nablýskaným povrchem zábavního podniku Dreamland se skrývá temné tajemství.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016 - ***)

Díky tajemným stopám, které Jakeovi zanechá jeho milovaný dědeček, a které poodhalují tajemství jiných světů a doby, Jake objeví kouzelné místo, známé jako sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Jeho tajemnost i nebezpečí se začnou prohlubovat, jakmile Jake pozná jeho obyvatele a jejich zvláštní, neuvěřitelné schopnosti, ale i jejich strašlivé nepřátele. Jake nakonec zjistí, že jen jeho vlastní a výjimečná ´podivnost´ může zachránit jeho nové přátele.

Big Eyes (2014 - *)

Film Big Eyes vypráví skutečný a šokující příběh jednoho z nejkolosálnějších uměleckých podvodů v historii. Na sklonku čtyřicátých a počátku padesátých let dosáhl malíř Walter Keane neuvěřitelného úspěchu, naprostou revoluci v komercionalizaci populárního umění se záhadnými obrazy tváří s velkýma očima. Bizarní a šokující pravda nakonec vyšla najevo, když se zjistilo, že Walterovi práce nebyly ve skutečnosti vůbec vytvořeny jím, ale jeho manželkou Margaret. Keane, jak se zdálo, žil kolosální lží, kterou oklamal celý svět.

Frankenweenie: Domácí mazlíček (2012 - **)

Frankenweenie je dojemným příběhem chlapce a jeho psa. Když mladý Victor nečekaně přijde o svého milovaného psa Sparkyho, povolá na pomoc vědu a svého nejlepšího přítele přivede znovu k životu – jen s několika drobnými změnami. Snaží se svůj výtvor ukrývat, ale když se Sparkymu podaří uniknout, zjistí Victorovi spolužáci, učitelé i ostatní obyvatelé města, že znovuzrození může mít příšerné následky.

Temné stíny (2012 - **)

V roce 1752 vypluli Joshua a Naomi Collinsovi se svým synem Barnabasem lodí z anglického Liverpoolu, aby začali nový život v Americe. Ale ani oceán jim nepomůže v tom, aby unikli záhadnému prokletí, které jejich rodinu pronásleduje. Uplyne dvacet let a Barnabasovi leží svět u nohou - tedy aspoň město Collinsport ve státě Maine. Majitel panství Collinwood Barnabas je bohatý pán, má moc a je to notorický playboy… dokud neudělá zásadní chybu - zlomí totiž srdce Angelique Bouchard,  čarodějnici každým coulem. Přichystá mu horší osud, než je samotná smrt: promění ho v upíra a pak ho upálí zaživa. O dvě stě let později se Barnabas nechtěně dostane ze své hrobky a přichází do naprosto jiného světa roku 1972.

Alenka v říši divů (2010 - **)

Devatenáctiletou Alenku, občanským jménem Alice Kingsley, čeká zážitek, na který hned tak nezapomene. Když ji na viktoriánské zahradní slavnosti na její počest požádá o ruku Hamish, bohatý, ale přihlouplý syn lorda a lady Ascotových, sebere se a uteče pryč. Vydá se za králíkem v saku a s kapesními hodinkami, kterého viděla pospíchat po louce. Bílý králík záhy zmizí do králičí nory. Alenka najednou pocítí zvláštní nutkání následovat ho, do nory spadne a po pádu, který působí skoro jako podivný sen, se ocitne v kruhové místnosti s celou řadou dveří…

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007 - ***)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let, se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovett, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí...

Karlík a továrna na čokoládu (2005 - ***)

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu, má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon...

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005 - ***)

Děj animovaného příběhu se odehrává ve viktoriánské vesnici v 19. století a sleduje příběh Viktora, mladého muže vtaženého do podsvětí, kde je oženěn s tajemnou mrtvou nevěstou. Jeho skutečná nevěsta Viktorie na něj mezitím čeká ve skutečném světě. Přestože se život v Zemi mrtvých ukáže být mnohem barvitější, než jeho striktní viktoriánská výchova, dospěje Viktor k závěru, že v tomto ani v dalších světech neexistuje nic, co by ho udrželo odloučeného od jeho skutečné lásky...

Velká ryba (2003 - **)

Edward Bloom byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí, kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti. Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa. Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít.

Planeta opic (2001 - **)

V daleké budoucnosti se ve vesmíru odehraje nehoda, která vrhne mladého astronauta, kapitána Leona Davidsona, dopředu v čase a donutí ho přistát na neznámé planetě. Jaké je Leonovo překvapení, když zjistí, že planetu obývají divoši nemálo podobní lidem. Záhy ale objeví, že vše na planetě řídí opice. Pokud chce přežít, musí o svůj život bojovat. A musí se také s opicemi pokusit navázat kontakt. Většina zvířat ho však považuje za méněcenného tvora, který patří akorát tak do klece. Chce-li se kdy vrátit domů do své doby, musí prokázat inteligenci, vůli a touhu po životě.

Ospalá díra (1999 - ***)

Americký historický horror, ve kterém mladý konstábl vyšetřuje případ vražd, jenž má údajně na svědomí legendární bezhlavý jezdec Mladý newyorský konstábl Ichabod Crane je pro svou racionalitu a snahu využívat k práci moderních metod trnem v oku svým nadřízeným. Ti ho proto roku 1799 pošlou do odlehlé vesnice Ospalá díra, kde došlo již ke třem záhadným vraždám. Místní lidé věří, že mrtvého Van Garretta, jeho syna a vdovu Winshipovou, nalezené bez hlav, má na svědomí legendární bezhlavý jezdec, což byl podle legendy krutý hesenský žoldák, který bojoval během americké revoluce na straně Angličanů a před dvaceti lety zabit v lesích poblíž vesnice. Teď se prý mstí a nedá pokoj dokud nenajde svou hlavu.

Mars útočí! (1996 - *)

Spas se, kdo můžeš! Útočí mimozemšťané! Skvělá planeta, zabereme ji! Jak řekli, tak udělali. Země je zase jednou ohrožena invazí bojechtivých, po zuby (nebo co to vlastně mají) ozbrojených Marťanů. Násilí, zkáza, hysterie. A kdo že jim může vzdorovat? Na koho se obracejí oči celého světa? Tím mužem je prezident Spojených států.

Ed Wood (1994 - *)

Scenárista a režisér Edward D. Wood, Jr. patří mezi nejbizarnější postavy hollywoodských dějin. Nesmírně plodný autor vytvářel výhradně snímky kategorie B, vyznačující se minimálním rozpočtem, co nejkratší dobou realizace a senzačními brakovými tématy z oblasti sci-fi, hororu a později i pornografie. Tim Burton natočil podle biografické knihy Rudolpha Greye jeho příběh - zastihuje Eda Wooda v 50. letech, v jeho nejplodnějším a nejšťastnějším období, kdy dával dohromady svůj bizarní tvůrčí tým a kdy točil svá nejvýznamnější díla. Komediálně laděný ´film o filmu´ vyniká mimořádně starostlivou péči o atmosféru i o dobové detaily (včetně dokonalé evokace nezapomenutelných scén z Woodových filmů).

Ukradené Vánoce (1994 - ***)

Tento film Burton nerežíroval. Režisér Henry Selick ale vycházel z jeho veršů a obrázků… Jack Skellington je oblíbený vládce městečka Halloween, který dohlíží na tvoření všech morbidních potěšení, hrůz a překvapení. Jack je svou každoroční neměnnou rutinou absolutně znuděný. Jednoho dne se ocitne v sousedním Vánočním městě a za zvuků vánoční hudby prozkoumává zdejší tradice a obyvatele. Rozhodne se, že unese Santu Clause a uspořádá si Vánoce podle vlastních představ. Na pomoc si pozve své přátele ze záhrobí a vyrobí nádherné dárečky pro všechny hodné děti. Naloží je na sáně tažené kostrami sobů a vyráží nadělovat vánoční pohodu. Co na to budou říkat děti, až jim dárky budou předávat duchové a vlkodlaci?

Batman se vrací (1992 - **)

Gotham City je terorizováno zločineckou bandou cirkusových artistů, vedených fyzicky deformovaným Oswaldem Cobblepotem, přezdívaným Tučňák. Selina Kyle, sekretářka mocného obchodníka Maxe Shrecka, odhalí podvodný plán svého šéfa na získání financí od města a je za trest shozena z mrakodrapu. Přežije a stává se Kočičí ženou, osamělým a vysoce vynalézavým kriminálním živlem. Shreck se dohodne se ctižádostivým Tučňákem, že ho udělá starostou, aby mohl Gotham City snadněji okrádat. To už ale přichází na scénu Batman a začíná plnit svou úlohu ochránce utlačovaných a zastánce práva a spravedlnosti. I když jsou tentokrát jeho protivníci mimořádně zdatní, není jim to nic platné. A sílící citové pouto mezi Batmanem a Kočičí ženou učiní z těchto protivníků spojence a možná i něco víc...

Střihoruký Edward (1990 - ***)

Království za ruce by dal hrdina amerického filmu, který sice není tak úplně člověk, přestože se chová lidštěji než většina lidí v jeho okolí. Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve, než jej stačil dokončit a nahradit důmyslnou sestavu ostrých břitů lidskýma rukama. Edward zůstal úplně sám v chátrajícím hradě a kdovíjak dlouho trvalo, než jej zcela náhodou objevila podnikavá Peggy a vzala s sebou do města. Přestože Edward vypadá jako nějaké hrozivé monstrum, ve skutečnosti je hodný, milý a velmi plachý. Brzy si získá uznání a obdiv svým střihačským uměním, jenže jak už to chodí, jsou i lidé závistiví a zlí, jímž chlapcova obliba nedá spát, obzvláště když si všimnou náklonnosti, kterou chová k hezké dívce Kim.

Batman (1989 - **)

Velkoměsto Gotham City je sužováno gangstery, které vede kyselinou děsivě znetvořený Joker. Policie se zdá být bezmocná. Mnohem větší respekt mezi zločinci budí maskovaný netopýří muž - Batman - objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost. Reportérka Vicki Vale, píšící o Batmanových kouscích, se seznámí s plachým milionářem Brucem Waynem a stráví s ním opojnou noc. Joker se snaží Vicki unést, ale dívka je v poslední chvíli zachráněna Batmanem. Novinářka začíná tušit pravdu - Wayne a Batman jsou jedna osoba. Mezitím běsnící Joker terorizuje město otrávenými kosmetickými přípravky a vyzývá Batmana na rozhodující souboj.

Beetlejuice (1988 - ***)

Co zbývá manželskému páru duchů, když se do jejich obrovského domu v Nové Anglii nastěhují módní Newyorčané? Samozřejmě najmout ´bio-exorcistu´ na volné noze, aby vetřelce vyděsil.

Vložil: Markéta Vančová