Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hromadná bitka, dvě skupiny místních, píše ČTK. Pak přišla romská mlha, policejní mlha a nakonec pravda. Na FB

25.06.2019
Hromadná bitka, dvě skupiny místních, píše ČTK. Pak přišla romská mlha, policejní mlha a nakonec pravda. Na FB

Foto: Facebook

Popisek: Celý incident, kde je slyšet i výstřel a lidé se ptají, co dělá Městská policie, když má služebnu pár metrů od náměstí, natočil pan Michálek a sdílel na stránce Kojetínské novoty. Náš snímek je repro z jeho videa

Zas jeden případ ´typické politické korektnosti´ a dá se říci, téměř hromadného ´mlžení´. Posuďte sami: „Pro podezření ze tří trestných činů vyšetřují policisté hromadnou bitku z pátku 7. května na náměstí v Kojetíně na Přerovsku. Utkaly se tam dvě skupiny místních, zraněni byli dva lidé, řekla ČTK přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Při rvačce se střílelo, útočníci na jednoho z mužů dvakrát vystřelili z plynové pistole. Pomocí teleskopických tyčí, obušků a sekery také rozbili auto stojící na náměstí, uvedla policie.“ Tolik ČTK.

Nakonec se až tak moc nestalo, pistole byla plynová, došlo jen ke dvěma zraněním. Tak proč ten povyk? Kvůli klasickým jinotajům, to za prvé. Člověka, zběhlého ve ´čtení´ současných médií, totiž zarazí jedna věta na konci článku, popisujícího, co se vlastně v pátek vpodvečer na kojetínském Masarykově náměstí seběhlo... „Podle dosud zjištěných informací skupina pěti mužů nejprve za pomoci kovových tyčí, sekery a teleskopického obušku poškodila vozidlo Škoda Octavia tím, že mu rozbili okna, urazili zpětná zrcátka, promáčkli dveře a rozbili přední a zadní světla,“ uvedla policejní mluvčí.

Mraky nad kojetínským Masarykovým náměstím, kde se bitka odehrála, zvěčnil Lion Lion, foto Facebook

Případem se intenzivně zabýváme a ve věci provádíme další prověřování

Útočníci poté napadli třicetiletého muže, kterého nejméně dvakrát udeřili kovovou tyčí do hlavy a zblízka na něj dvakrát vystřelili z plynové pistole. „Zranění utrpěl i další, o dva roky mladší, muž. Agresivní skupina slovně urážela a vyhrožovala obyvatelům jednoho z domů,“ doplnila mluvčí. Podle informací ČTK záchranná služba z místa odvezla jednoho zraněného, skončil na traumatologii přerovské nemocnice. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na vozidle podle Zajícové vznikla škoda předběžně za 30.000 korun. „Podezřelými osobami je skupina čtyř osob ve věku od 16 do 37 let. Plynová pistole byla zajištěna. Případem se intenzivně zabýváme a ve věci provádíme další prověřování,“ dodala mluvčí (tuto krásnou větu ze slovníku policejního ptydepe si mimochodem také zapamatujte, ta ještě zazní).“

Snímky z bitky, TV Prima / repro

A teď to přijde: „Vyostřenou situaci v Kojetíně, kde žije zhruba 6500 lidí, řešili zástupci města s policií a odborníky na romskou problematiku z kraje.“ Aha. Takže tímto rafinovaným způsobem nám dala ČTK na vědomí, že se servali místní… Romové. Napsat to hned, neřkuli do titulku? To by byli za rasisty. No nic, jedeme dál. Nyní totiž do kauzy vstupuje další místní. Starosta Ptáček. Ten vzápětí po incidentu poskytl vyjádření místním Kojetínským Novotám. Pokud o něm už někdo informoval, napsal rovnou patřičné adjektivum - kontroverzní. Proč? Uvidíte dále, starosta byl prostě otevřený a napsal to, co si spousta lidí myslí a říká maximálně tak v hospodě. A ano, jeho dopis je otevřeně protiromský a rasistický.  

Starosta Leoš Ptáček kojetínským píše: Vážení spoluobčané…

„Dovolte mi, prosím, abych uvedl na pravou míru poměrně zajímavé události z pátečního podvečera. Za vedení města bych vás předně rád ujistil a čestně prohlašuji, že v poměrně hluchém a nezáživném období mezi rozsvěcováním vánočního stromu a hodovými slavnostmi, město Kojetín nenavázalo partnerství se ZOO Lešná a nejednalo se mimořádnou expozici pavilonu kočkodanů, jak by se četným přímým svědkům událostí na našem náměstí mohlo zdát. Jednalo se o starou dobrou tématiku, které se říká cikánský zlořád. Několik desítek jedinců z tohoto společností hýčkaného a opečovávaného etnika, přidalo ze svého repertoáru, vedle běžných prvků – snížené inteligence, lenosti a nulové ochoty zařadit se mezi slušné lidi, tentokrát i poměrně značnou míru agresivity,“ píše. Což je úvod opravdu nemístný a zjevně rasově motivovaný. Ale hned další věta pana starosty nás velmi překvapila: „Řev a rvačky byly pod laskavým dohledem policie ČR tentokrát doplněny o demolování, naštěstí jen vlastních, automobilů, na které se tito lidé jistě tvrdě nadřeli v továrnách.“ Co to má být, ´pod laskavým dohledem policie ČR´?

Rozmlácené auto, foto TV Prima / repro

Starosta pokračuje ve stejném duchu: „Skalní příznivci sportu byli přizdobeni baseballovými holemi, k vidění byla sekera – patrně jeden z pracovitých, méně kreativní typy se prezentovaly latěmi s protlučenými hřebíky. Na své si přišla i lidová myslivost, i když se tentokrát střílelo jen z plynových, život neohrožujících, zbraní. V podstatě se tedy nestalo nic až tak závažného… Lidé, jsem divný já, nebo snad kdokoli z přímých svědků této události, když si myslíme, že není normální, aby takto ozbrojení lidé nasedli do auta a bez zásahu přítomné policie odjeli? Je možné, abychom byli až takto hloupá společnost?“ ptá se starosta a v další části onoho dopisu doznává: „Pak až dochází k tomu, že v Kojetíně cikány naprosto nesnášíme. Samozřejmě to odnášejí i ti z nich, kteří snahu chovat se slušně vykazují, a to je zase úplně špatně. Toto všechno je selhání systému, ne toho policajta, který nechá odjet z místa činu auto plné ozbrojených cikánů!“ A zas ta policie, to již nám to vrtalo hlavou.

Vnímavost k odlišným kulturám?

Takže v Kojetíně nemají místní Romy rádi a ta jejich hromadná bitka se odehrála pod dohledem policie, jak alespoň tvrdí starosta, který končí takto: „Zítra proběhne na radnici jednání s odborníky z Olomouckého kraje na romskou problematiku a vedením policie ČR. Pevně věřím, že podobných frází, jako nedostatek důkazů, obtížnost prokázání viny či nezbytná tolerance a vnímavost k odlišným kulturám, budeme ušetřeni…“

Incident všichni pilně natáčeli na své mobily, foto Olomoucká drbna / repro

Než vysvětlíme onu ´policejní´ mlhu, máme tu ještě intermezzo. Zde totiž vstoupila do hry, jak se ostatně dalo čekat, organizace Romea. Což není, jak by někoho mohlo napadnout, romská organizace, ale společenství kavárenských intelektuálů, jež se naposledy ´proslavilo´ tím, že Zdeňka Godlu, hereckého představitele sympatického Franty ze seriálu Most!, donutilo k veřejné omluvě. On o sobě totiž říkal, že je Cikán místo Rom, a to se v Romee nepřipouští. 10. června na jejich stránkách vyšel článek s titulkem: ´Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta ´romská´, starosta píše o ´cikánském zlořádu´´. Zde se suše konstatuje, že ano, k jedné, patrně romské bitce (to se Romea odvolává na starostu) došlo. Ale: „O několik hodin později došlo ve městě k dalším dvěma konfliktům, jejichž aktéři nebyli Romové. Starosta města vydal vyjádření pouze k prvnímu konfliktu. O jeho účastnících v něm hovoří rasisticky.“ Takže další bitky. Jaké?

Horečka páteční noci v Kojetíně

„V prvních hodinách po půlnoci z pátku na sobotu vyjížděla policie k dalšímu konfliktu nedaleko pošty. Serveru Romea.cz to potvrdila policejní mluvčí Zajícová. Událost popisuje i jeden z příspěvků na facebooku Kojetínských novot. Podle něj se nedaleko pošty bilo asi 20 lidí, z nichž někdo zaútočil i na policistu. „Lidi co bydlí nad poštou volali z okna na policajty: udělejte pořádek, tady se nedá spát. Když je oddělovali od sebe státní policajti, tak jeden z těch rváčů napadal policajta a řekl mu: „Jak to, že stojíte autem na přechodu pro chodce?“ Tehdy lidi z oken křičeli, „to si necháte líbit?“ proč mu jednu nevpálíš, mladýmu zmetkovi.“ A na závěr: nebyli to Romové,“ stojí v příspěvku Petera Dujavy. To zmiňují i další příspěvky v diskusi, které hovoří i další události. „A já doufám v to, že si vedení města uvědomí i to, že v dalších dvou potyčkách v tu noc (bitka u pošty plus napadení MP a bitka s pořezáním o rozbité lahve u Košíku) mají prsty synové svatého a bílého etnika. A snad bude na řešení takových událostí kladen stejný důraz. Protože tohle fakt není normální,“ uvedla Gabriela Hřeblová,“ argumentuje Romea. Nikdo jiný o dalších rvačkách nepsal, buď tedy jsou všichni rasisté, anebo prostě neměly tu razanci, jako hromadná bitka na náměstí, což se nám zdá pravděpodobnější. Rozhodně si ale nemyslíme, že jedině Romové se v této zemi bijí, to gadžové umějí, obzvláště poté, co požili, také dobře…  

„Tak se nám to tady zase hádá a vyřvává," doprovodila své video z jiného večera Lucie Mořická... Kojetínské Novoty / repro

Probíhá důkladné vyhodnocování celého incidentu

Abychom se dostali k té ´policejní´ mlze: Napsali jsme policejní mluvčí Zajícové mail, poměrně obsáhlý, s otázkami, z nichž se, podle našeho názoru nešlo vyvléknout. Podstatou mailu byla kruciální otázka: „U incidentu byla, či nebyla přítomna Policie ČR?“ Jenže to jsme značně podcenili neselhávající rafinovanost ´por. Mgr. Miluše Zajícové, komisaře´, jak se podepsala. Komisař odpověděla, to zas ano. Jenže jsme se dozvěděli čistou nulu, slušně řečeno. „K Vašemu dotazu sděluji, že uvedenou událostí se komplexně zabývá Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje, probíhá důkladné vyhodnocování celého incidentu, a vše je ve fázi prověřování, v jehož průběhu nebudeme poskytovat žádné dílčí informace.“ A máme to, moc pěkné policejní ptydepe. Zas nic nevíme.  

A pak se z mlhy vynořily…

Co se v tom Kojetíně, do Prkvančic, stalo?  Máme za to, že to víme. A jak jsme to zjistili? Pečlivým průzkumem internetu. Na starostův dopis se totiž v diskuzi strhla doslova smršť příspěvků, souhlasných i nesouhlasných, z nichž ale leccos vysvitlo. Reagovali totiž zjevně sami kojetínští občané. „Je potřeba si přiznat, že co se týče bezpečnosti, je to běh na dlouhou trať a já doufám, že v cíli budou všichni slušní lidé spokojeni. Kojetín je moc pěkné město jen s tou velkou kaňkou v podobě kriminality,“ napsal se starostou souhlasící Pavel Vítek. Je tedy jasné, že s romskou kriminalitou mají v Kojetíně velké problémy, to také může vysvětlit naštvanou reakci starosty Ptáčka, byť uznáváme, že v mnohém se svým dopisem dostal tak řečeno ´přes čáru´.  Též jsme zjistili, z příspěvku Davida Gogy, že pan starosta má firmu, v níž Romy zaměstnává: „Starosta Kojetína by se měl zamyslet nad tím co pustí do éteru, hovoří tady o inteligenci nevzdělaných Romů, kteří mu tvoří jeho polovinu zaměstnanecké firmy a od kterých dostal hlas na post starosty města Kojetín.“

Starosta Leoš Ptáček, foto Facebook

Nejlépe ale celý incident popsal Martin Jiránek, který též objasnil do toho okamžiku záhadnou roli policie. Ona totiž byla zpočátku celé bitce přítomna pouze Městská policie, později dorazila Policie ČR, a to v počtu pouhých dvou lidí: „Vůbec nechápu vyjádření některých občanů na kameru a reakce pana starosty je dosti příšerná. Požadovat přísné potrestání útočníků je dle mého snad samozřejmostí, ale stěžovat si na postup policie? Co jsem viděl já, tak maximálně té městské! Rozhodně nechci hanit práci Městské policie, já sám bych si tam nestoupnul za žádné peníze, ale myslím, že to byli zrovna oni, kteří přihlíželi demolování auta. Při příjezdu státní (PČR – pozn. red.) se tak již nedělo,“ píše na Facebooku Martin Jiránek.

Jeden muž versus rozběsněný dav ´kočkodanů´

A pokračuje: „Jestli jsem viděl dobře, tak na místo přišla hlídka státní policie ve 2 lidech! Kdo z vás by se postavil a šel proti takové přesile? Já když viděl, jak samotný policista kráčí proti rozzuřenému p. Milkovi, měl jsem srdce až v krku a čekal jsem, že to nedopadne dobře. Naštěstí jsem se spletl. Nevím, co mu policista řekl, ale evidentně to zafungovalo. Celá situace se velice uklidnila, alespoň na chvíli. Ani jednoho z policistů osobně neznám, také nejsem odborníkem přes hodnostní označení, ale mělo by se jednat o praporčíka (tedy zkušeného policistu) a strážmistra, tudíž úplného začátečníka, který ještě není policistou. Když se situace po chvíli přiostřila a Milkovi se rozbíhali na druhou skupinku, stáli tito policisté mezi oběma tábory. Ten starší policista vytáhl zbraň, nabil ji a křičel, ať se zastaví a jdou pryč. Nevěřil jsem, že takto rozběsněný dav "kočkodanů" se před čímkoliv zastaví, ale stalo se. Tímto byla celá akce dle mého ukončena a Milkovi pochopili, že je konec, protože na místo se začali sjíždět policisté snad z celé republiky a oni nasedli do auta a odjeli.“

Městská policie Kojetín se moc nevyznamenala... Ilustrační foto Facebook

Čili je jasné, že tak zvaní měšťáci to nezvládli, bodejž taky, tak zavolali státní, ta vyslala napřed jedno auto a teprve po informaci, že jde o velký incident, dorazili další policisté... „Hluboce se stydím za spousty "koječáků" včetně pana starosty, že si otvírají ústa na tyto dva policisty. Nebýt nich, kdo ví, jak by celá situace dopadla,“ končí pan Jiránek. Takže Policii ČR se dostalo výrazného zastání. Jediné záhadné je nyní již mlčení a mlžení policejní mluvčí, proč to nemohla jednoduše napsat?  

Starosta se neomlouvá, policie pátrá  

Jak napsala o pár dnů později iDnes, starosta Ptáček si za svým vyjádřením stojí: „Ani teď bych ze svých slov neubral vůbec nic. Pro ilustraci vám řeknu, že jsme ten konflikt řešili v úterý na zastupitelstvu, které shodou okolností bylo, a ti samí lidé, kteří to všechno iniciovali a byli nejagresivnější, zrovna v tu dobu napadli ochranku v supermarketu, protože jsou stále na svobodě. Copak je tohle normální?“ okomentoval své prohlášení starosta. „Telefonují a smskují mi lidé ze všech možných míst, že jsou rádi, že někdo konečně řekl, jak to je,“ doplnil.

Zato Policie ČR zanechala dobrý dojem. Ilustrační foto Facebook 

Policisté už identifikovali čtveřici útočníků ve věku od 16 do 37 let, kteří jsou zatím podezřelí z výtržnictví, poškození cizí věci a z pokusu o těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Použitou plynovou pistoli policisté prozatím majiteli odebrali. Alespoň tak, že. Také shánějí všechny fotky a videa, o něž prosí svědky celého incidentu… Uvidíme, zda jeden očividně agresivní romský klan  M., jak vysvítá z facebookového popisu, přestane v Kojetíně řádit, protože mu státní represivní aparát zatne tipec. To by rozhodně pomohlo více, než medvědí služba organizace Romea jejich, zdá se, v celém městě proslulou agresivitu zamést pod koberec. Takoví totiž zdaleka nejsou všichni Romové a omlouvání těch ´špatných´ má efekt zcela opačný – lidé jsou pak neprávem naštvaní na všechny romské občany.   

Žiga a spol, ale také hodná Soňa Kokyová

Lépe, trefněji a adresněji než my to opět řekli místní: „Už v Kojetíně delší dobu nežiju, ale je to furt dokola.. Byli tam cigani kurvy, co mě šikanovali, honili a mlátili, viz Žiga a spol. A pak byli ti, na které vzpomínám rád a byli vychováni slušně. Např. Soňa Kokyová,“ napsal na FB Ludvík Fabianno. A dáma s nickem Leni Ce to shrnula: „Občas ke mě doputuje nějaký projev pana starosty, za mě je to vidlácké a přízemní, nehodné jeho postu. Věci se dají nazvat pravými jmény i bez trapného zesměšňování celé věci. Fakt je, že v Kojetíně je problém mezi majoritními a romskými obyvateli, o tom žádná.“

Vložil: Markéta Vančová