Město v záplavě jarních květin, ale i bonsají a suiseki i křehké krásy skla. Začíná jarní Flora Olomouc
23.04.2019
Foto: Flora Olomouc
Popisek: Olomouc je město květin, díky Floře
Zahradnické výstavy pod názvem Flora Olomouc se v městě Olomouci konají už od roku 1967. Původně jen v lichých letech, protože v sudých je pořádala Bratislava. Tradice velkých květinových výstav ale začala v Olomouci už v roce 1958. Nyní má zato Flora Olomouc svou jarní, letní (od 15. do 18. srpna 2019) a podzimní etapu (od 3. do 6. října 2019). Ta jarní začíná již pozítří, 25. dubna a expozice jarní Flory Olomouc 2019 propojí symbol stromu.
Hra světla a stínu, ve které se prolne půvab jarních květin s křehkou krásou skla. Strom jako symbol života a plynutí času… Květinová výstava Flora Olomouc 2019 ve dnech 25. – 28. dubna zve na nevšední ústřední expozici v pavilonu A s názvem Strom života. Pavilony G a H budou hostit rozsáhlou expozici bonsají a suiseki. Co dále nabídne letošní Flora Olomouc? Odborné přednášky, floristickou show, výstavu drobné zahradní mechanizace Hortifarm, Jarní zahradnické trhy a především záplavu jarních květin.
Strom života v říši snů a fantazie
Flora Olomouc 2019 ožije ve dnech 25. – 28. dubna na olomouckém výstavišti. „Hlavní květinová expozice v pavilonu A Strom života zavede návštěvníky do říše snů a fantazie, ve které se prolne krása květin se sklářským uměním. Třpyt a lesk dodá celé expozici sklo z firmy Preciosa, skláren Kavalierglass a z Centra sklářského umění, Huti František. To vše podle návrhu přední české floristky Kláry Franc Vavříkové,“ popsala ústřední expozici její garantka Marie Doleželová. Klára Franc Vavříková je místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR a absolventka Zahradní a krajinářské architektury na Zahradnické fakultě MENDELU. Aktivně se věnuje rozvoji floristického oboru, výuce žáků a studentů, podílí se na organizaci floristických soutěží či realizuje květinové výstavy.

Večerní prohlídka má neopakovatelnou atmosféru, foto Flora Olomouc
Hlavní expozice Strom života v pavilonu A nabízí i oblíbenou večerní prohlídku, která se uskuteční v pátek 26. dubna od 20 do 22 hodin. Jedinečné spojení květin a skla si mohou návštěvníci vychutnat i v komorní atmosféře. Slavnostně nasvícená večerní prohlídka bude od 20 hodin doprovázena autorským komentářem Kláry Franc Vavříkové, od 20.30 hodin pak harmonickými tóny recitálu harfistky Simony Voříškové. Po celou večerní prohlídku bude k dispozici prodej nápojů a občerstvení. Vstupenky jsou již nyní v prodeji za 120 Kč online a 160 Kč na místě.
Brána do divotvorného světa
Český zahrádkářský svaz v pavilonu C naváže na hlavní expozici jarní výstavou Pavly Švecové pod názvem Brána do divotvorného světa a návštěvníkům nabídne i oblíbenou poradnu a posezení u cimbálu. „V jihovýchodním cípu Smetanových sadů bude historická oranžerie hostit první ročník mezinárodní floristické soutěže Oasis Visegrad Cup 2019, která je pořádána ve spolupráci se Svazem květinářů a floristů ČR. Soutěže se zúčastní osm floristů a utkají se ve třech soutěžních kategoriích. Soutěž startuje již ve středu 24. dubna a poslední soutěžní kategorii mohou přijít podpořit návštěvníci do pavilonu A ve čtvrtek v rámci jarní Flory. Soutěžní práce budou moci návštěvníci jarní Flory vidět v oranžerii až do ukončení výstavy,“ prozradil k soutěži tajemním Svazu květinářů a floristů Tomáš Svoboda.

Letos je i výstava bonsají a suiseki, to jsou zajímavé kameny uložené ve speciálních dřevěných miskách a každý z nich něco vyjadřuje. Pocházejí ze starobylé Číny a Japonska, kde ´sui´ znamená voda a ´seki´ znamená kámen. Původně se jim říkalo bonseki (kámen v misce). Stejně jako u bonsají jde i v případě suiseki o miniaturizaci přírody. Foto Flora Olomouc
„Česká bonsajová asociace uspořádala v rámci jarní Flory Mezinárodní výstavu bonsají a suiseki. V pavilonech G a H se tak návštěvníci mohou těšit na nevšední expozici rostlin s kouzlem a mnohaletou historií. Bude zde představeno mimo jiné staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování v miskách. Květinové výstavy doplní veletrh zahradní mechanizace Hortifarm za pavilony G a H a Jarní zahradnické trhy,“ dodává garantka Doleželová.
Na padesát tisíc jarních cibulovin
Expozice Včelí pastva na galerii v pavilonu A představí veřejnosti sortimenty vhodných medonosných a nektarodárných rostlin a bude se snažit motivovat k novým výsadbám vytvářejících atraktivní městské a venkovské prostředí pro hmyzí opylovače. „Cílem expozice je poukázat na problém ubývání včelstev a dalších druhů hmyzích opylovačů. Stresem zasažený hmyz snadněji podléhá nemocem a cizopasníkům. Na vině je nevhodná fragmentace krajiny, ztráta přírodních stanovišť a zejména používání pesticidů,“ říká jeden z vystavovatelů Jiří Uhlíř.

Návštěvníky jarní Flory 2019 v parcích uvítá na padesát tisíc jarních cibulovin, které zdobí Holandskou zahradu, expoziční záhony u pavilonů G a H či botanickou zahradu olomouckého výstaviště. Foto Flora Olomouc
Doprovodný program přináší i promenádní koncerty
Z doprovodného programu se návštěvníci mohou těšit na předváděcí akce floristů v pavilonu A či odborné přednášky. Jedna z nich Vertikální zahrady – interiérové zelené stěny Mgr. Ing. Marka Soboly se uskuteční ve čtvrtek 25. dubna v zasedací místnosti administrativní budovy. Kulturní program s Receptářem láká především na vystoupení českého muzikálové hvězdy Romana Vojtka či oblíbeného moderátora Jana Rosáka.

Takhle letos vypadá hlavní pavilon A, foto Flora Olomouc
Do doprovodného programu se zapojilo i statutární město Olomouc, a to nabídkou promenádních koncertů v altánku u fontány. Ty se prodlouží až do pozdních večerních hodin, kdy park již bude volně průchozí. Iniciativa Zaparkuj Univerzity Palackého oživí veřejný prostor Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech třemi koncerty pouličnímu umění neboli busking. Jarní Florou tak zahájí svou sezonu i miniprojekt Zaparkuj kulturu v ulicích. Na jejich stánku budou zdarma k zapůjčení stolní a deskové hry, sportovní vybavení či deky.
Prostor mezi pavilony A a E se postupně proměňuje v moderní gastro zónu, kdy při jarní Floře zde mohou návštěvníci spatřit její fragment v podobě cortenového záhonu s moderní výsadbou. Z nabídky se již nyní mohou návštěvníci těšit na nový pestrý výběr jídel.
Informace pro návštěvníky
Smetanovy sady budou po dobu jarní Flory Olomouc volně průchozí denně od 18 hodiny večerní do 7 hodiny ranní. Po celou dobu bude v sadu fungovat systém průchodek, který obyvatelé Olomouce znají z minulých ročníků. Pokud chtějí uzavřeným parkem projít při cestě do práce či domů, lze tak jednoduše učinit na základě vratné kauce. Průchodku s časovým omezením 15 minut si procházející návštěvník zakoupí na pokladně v plné výši vstupného, tj. 160 Kč, přičemž tato částka mu bude v plné výši navrácena proti platné průchodce při opuštění areálu. Po celou dobu výstavy Flora Olomouc 2019 zůstávají pro veřejnost volně otevřeny Čechovy a Bezručovy sady, stejně jako botanická zahrada či rozárium.

Smetanovy sady v době Flory, foto Flora Olomouc
Výstavy a navazující odborný i kulturní program jarní Flory znamenají pro Olomoučany jisté omezení pohybu po Smetanových sadech po zmíněné čtyři dny. A to vzhledem k následujícím faktům. „Pro Výstaviště Flora Olomouc je organizační a technické zajištění této významné akce, která přivádí do Olomouce spousty návštěvníků a významně tak přispívá k rozvoji cestovního ruchu v celé lokalitě, naprosto stěžejním úkolem celé sezóny. V pavilonech bychom rádi hostili co nejvíce zajímavých vystavovatelů z oboru, snažíme se tedy zabránit jakémukoliv jejich znevýhodnění oproti venkovním prodejcům. Je zřejmé, že v uzavřeném parku se mohou návštěvníci libovolně přemisťovat a třeba i vracet z pavilonu do pavilonu za vyhlédnutými expozicemi, zatímco v otevřeném parku by to bylo technicky nemožné. Opomenout nelze ani nesnadný logistický úkol - zajištění úklidu parku, jímž každý den výstavy projdou tisíce a tisíce návštěvníků. Omezení přístupu veřejnosti do Smetanových sadů rovněž sníží i možné kolize cyklistů a pěších, neboť bezpečný pohyb návštěvníků po parku patří mezi naše priority. Věříme také, že uzavření parku po dobu výstavy pomůže redukovat počet černých prodejců a zkomplikuje život kapsářům,“ vysvětluje všechny hlavní motivy zaváděných omezení Eva Fuglíčková, pověřená řízením společnosti Výstaviště Flora Olomouc.
Parkování pro návštěvníky, kteří míří na výstavu autem, se doporučuje na periférii města, popřípadě v obchodním domě Šantovka bude vymezeno po dobu výstavy parkování na P4, P5 a P6. Posílena bude i tramvajová doprava.
Na výstavu se lze svézt se zvýhodněnou jízdenkou VLAK+ Flora. Sleva činí 50 % na zpáteční jízdné z kteréhokoliv místa v ČR. Aby byla jízdenka se slevou VLAK+ uznána i pro zpáteční cestu, je nutné si ji nechat označit razítkem ve stánku Českých drah ve foyer pavilonu A. Po dobu výstavy vypraví České dráhy i historický vlak na klasické trati Hlavní nádraží - Řepčín a zpět.
Brány výstaviště se pro veřejnost otevřou 25. - 28. dubna, denně od 9.00 do 18.00 hodin. Vstupné: online 140 Kč, na místě 160 Kč, rodinné vstupné online 280 Kč, na místě 320 Kč, děti 6 - 15 let 40 Kč, studenti/důchodci 90 Kč, držitelé průkazů ZTP a ZTP/P 70 Kč, doprovod zdarma, hromadné školní výpravy vč. pedagogického doprovodu 30 Kč/os. Vstupenky je nutné předložit vytištěné nebo dostatečně čitelné na chytrém telefonu (pouze u pokladny před pavilonem A). Program doprovodného programu najdete ZDE.
|
Vložil: Markéta Vančová