Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čtyřletou dcerušku neviděla od počátku prosince, otec je s ní na útěku. PČR údajně pátrá, přitom přehlíží jasné stopy

22.01.2019
Čtyřletou dcerušku neviděla od počátku prosince, otec je s ní na útěku. PČR údajně pátrá, přitom přehlíží jasné stopy

Foto: Pixabay

Popisek: Holčička, ilustrační foto

KRIMI FOTOGALERIE Od 7. prosince loňského roku je vyhlášeno pátrání po čtyřleté Marušce Žiškové, doposud bez úspěchu, její maminka ji od té doby neviděla. Policie prý přes veškerou snahu otce dívenky, který s holčičkou zmizel, nevypátrala. Otázkou je, jak moc se snažila…

Maruška Žišková žila až donedávna v Olomouci, se svou maminkou Martinou Krestýnovou a bratrem Viktorem. Se svým otcem Vladimírem Žiškou bydlela jen zhruba rok, poté se rodiče dítěte rozvedli. Na péči o dítě se bohužel nedokázali shodnout, vše se řešilo soudně a velmi zdlouhavě. Během této doby padlo oboustranné nařčení z pohlavního zneužívání, otec vznesl mimo jiné 12 návrhů na úpravu péče o dítě. Soudkyně požadovala psychologické vyšetření otce, ten se však tomuto vyšetření vyhýbal, takže byl vyšetřen „na dálku“, soudní znalci zkrátka neměli zbytí. Výsledek jejich šetření zněl, že jeho vliv na dítě není dobrý. V současné době je přitom upraven styk s otcem tak, že k němu chodí dítě co čtyři dny. 

1. prosince čekali na Marušku marně

Ačkoliv jsou bývalí manželé spolu na kordy, doposud se nestalo, že by otec holčičku podle soudní dohody nevrátil matce včas. Až na začátku prosince čekala matka na své dítě marně: „Dceru jsem otci předala v sobotu 1. prosince 2018 v 9 hodin. Otec měl dceru vrátit v neděli 2. prosince v 18 hodin. Otec poslal email v 17: 57, že je dcera nemocna a že si ji nechá doma. Poslal i lékařskou zprávu. Volala jsem paní doktorce, která dceru ošetřila a ta mi sdělila, že si Marušku klidně mohu převézt domů, že dostala léky na snížení teploty,“ sdělila Krajským listům.cz paní Krestýnová. Pro dceru tedy sama vyrazila: „Vydala jsem se tedy do Loučky, kde Vladimír Žiška bydlí u své přítelkyně, abych si dceru odvezla, ale přítelkyně Vladimíra Žišky Denisa Sigmundová se mi vysmála a řekla, že dcera spí a že mi ji nedá.“ Do místa, kde se měla zdržovat její dcera, se paní Krestýnová vydala 4.12. s policií, volala i OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí). Úřednice jí však sdělily, že pro zásah policie není důvod.

 

Malá Maruška je v evidenci Policie ČR jako pohřešovaná

Otec s dítětem a přítelkyní se vypařili

Tehdy ale ještě zmizení dítěte Martina Krestýnová nenahlásila. K tomu došlo až posléze: „Dceru jsem neviděla od 1.12. Když jsem ji chtěla vidět, přítelkyně Vladimíra Žišky Denisa mi vždy s úsměvem řekla, co potřebuji, že Maruška spí, že mi ji ukazovat nebude a že otec se mnou mluvit nechce. Otec má trvalé bydliště na magistrátu Přerov a u Denisy přespává. V pátek soud vydal usnesení o výkonu rozhodnutí, otec ale utekl i s dcerou a přítelkyní bůhví kam, a tak jsem šla nahlásit dceru jako pohřešovanou. Otec i jeho přítelkyně měli vypnutý telefon, v Loučce nebyli,“ popsala paní Krestýnová. Policie začala po dítěti pátrat a uvedla jeho jméno mezi hledanými dětmi. Obrázky holčičky proběhly také několika médii, bohužel s nulovým výsledkem. 

Policie prý stále pátrá

I nyní, pět týdnů od vyhlášení pátrání je dítě na tomto seznamu a policie tvrdí, že po dítěti pátrá: „Pátrání po pohřešované nezletilé probíhá standardním způsobem. S ohledem na věk dívky je toto pátrání jednou z priorit,“ sdělila nám přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zajímalo nás také, proč se nepátrá současně po otci dítěte, Vladimírovi Žiškovi, se kterým by se dítě mělo zřejmě zdržovat: „V současné době pátráme po pobytu otce pohřešované a to všemi dostupnými zákonnými prostředky,“ prohlásila Miluše Zajícová.

 

Zde je Maruška na snímku od svého tatínka, s nímž nyní žije; proti vůli své maminky, foto Facebook, skupina Rodičem v právním státě

Přitom je celkem jasné, že určití lidé vědí velmi dobře, kde se dítě nachází. Ve skupině Rodičem v právním státě na sociální síti se její členové netají tím, že drží otci dítěte palce, ba že s ním pravidelně komunikují. Robert Janda, který tuto skupinu organizuje, zde 19. prosince zveřejnil fotografie dívenky a jejího otce a uvedl: „Vladimír Žiška vám zasílá pozdrav (zveřejněno na přání otce a s jeho souhlasem).“ Jiní členové zase zveřejnili, že dali dítěti dárek k Vánocům a ten se jí prý líbil. Čin Vladimíra Žišky zde skoro všichni obhajují, tvrdí, že na útěk s dítětem má právo, neboť mu jej matka odmítala vydávat. Policie tvrdí, že prověřuje i tuto stopu: „Policie ČR prověřuje veškeré zjištěné skutečnosti a to včetně těch, které jsou dohledatelné na sociálních sítích,“ uvedla Miluše Zajícová. 

Slíbil, že dítě předá

Vladimír Žiška ještě nějakou chvíli s matkou komunikoval, a to prostřednictvím Roberta Jandy z facebookové skupiny Rodičem v právním státě: „20. 12. 2018 mi byl umožněn telefonický rozhovor s dcerou, který trval necelých pět minut, pak jsem mluvila s otcem, který mi slíbil, že dceru 21. 12. 2018 předá na OSPODu. V práci jsem si zařídila volno, abych byla otci kdykoliv k dispozici, bohužel se tak ale nestalo, otec dceru nevrátil,“ prohlásila paní Krestýnová. V současné době už bohužel nemá absolutně žádný kontakt, dítě neviděla na Vánoce, ani mu nemohla poslat dárky: „Nyní je to 7 týdnů, co jsem dceru neviděla, zmocněnec otce Robert Janda mě od 2.1.2019 neinformuje. Na Facebooku mi Robert Janda nechal vzkaz, že ho mám kontaktovat pouze přes svou advokátku,“ potvrdila nám. 

Chce, aby dítě zapomnělo na matku?

K tomu, že by otec dítě nevrátil, došlo poprvé: „Otec měl pouze hodinové zpoždění, ale jinak vždy dceru vrátil,“ sdělila nám paní Krestýnová. Ta se pochopitelně v současné době nenachází v dobrém psychickém stavu: „Syn se každý den ptá, kdy se mu vrátí sestra, kouká na její fotku a pláče. Celou rodinu a známé to velice zasáhlo,“ konstatovala paní Krestýnová. Není zde místa, abychom hodnotili vztahy mezi bývalými manžely a to, jak kdo před tím plnil soudní dohodu. Je ovšem jisté, že současný stav je protiprávní a že otec dítěti ubližuje. Asi těžko si představit pocity čtyřletého dítěte, které se nemůže vídat s matkou, na kterou je zvyklé, nebo se svým bratrem. Na druhou stranu děti dokáží poměrně rychle zapomínat. Je toto snad to, oč se Vladimír Žiška snaží? Celý případ budeme pro vás sledovat.

 

Pohled otce je opačný

Jak moc jsou vztahy v rodině narušené, o tom mimo jiné vypovídají dvě obsáhlá tisková prohlášení pana Roberta Jandy (najdete je v galerii, velmi doporučuji přečíst – pozn. šéfred.), zástupce otce, kterého naše redakce vypátrala za pět minut (a zhruba 24 hodin trvalo, než se s ním spojila; chybí Policii ČR počítače, či snad nemá internetové připojení…?) a který ví, kde se pan Žiška s dcerou nachází; nijak se tím ostatně netají. Je opravdu těžké soudit, která ze dvou znesvářených stran má pravdu - obviňují se navzájem z odporných věcí - pokud vůbec nějaká, či možná obě, a to pak potěš pánbu. Z celé kauzy plyne, že ani Policie ČR, ani justice není schopna věc řešit a tak ji nechává prostě ´vyhnít´. Otázka je, zda takové ´vyhnívání´ prospívá té holčičce? Na to asi umí každý lehce odpovědět – neprospívá, a to je ještě velmi mírně řečeno.     

 

Vložil: Michaela Špačková