Přilákali ministra a čekají love… Hrad Šternberk dostane padesát milionů; opraví i 13 historických kachlových kamen
07.01.2019
Foto: NPÚ
Popisek: Státní hrad Šternberk v zimě
Za účasti ministra kultury Antonína Staňka, zástupců Národního památkového ústavu, města Šternberka a dalších institucí byla na konci loňského roku slavnostně zahájena realizace dvou projektů, jejichž cílem je zvelebení Státního hradu Šternberk.
První projekt s názvem Šternberské hradní návrší „čas proměn hradního parku a podhradí“ řeší především zlepšení technického stavu památky, odstranění přístupových bariér a zajištění lepšího zázemí pro návštěvníky. Díky projektu bude mimo jiné vybudována samostatná expozice v objektu strážního domku, obnoven bude objekt historické ledovny a dojde také k obnovení vyhlídky a posezení v parku. Celková dotace projektu je 49 milionů korun a je realizován z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Olomoucké aglomerace.
Podívejte, jak legračně to vypadá: Ministr podepisuje a olomoučtí přitom hypnotizují jeho tužku, v každém oku jak strýček Skrblík kopec zlaťáků… Aneb: Ministr kultury Antonín Staněk se 21.12. zúčastnil slavnostního zahájení IROP projektů NPÚ s názvem „Státní hrad Šternberk ‑ restaurování souboru kachlových kamen“ a Šternberské hradní návrší „čas proměn hradního parku a podhradí“. Akce se uskutečnila na Šternberku za účasti ministra a dalších zástupců Ministerstva kultury ČR, ředitele územní památkové správy Petra Šubíka, starosty Šternberku Stanislava Orsága, kastelánky Heleny Gottwaldové a čestných hostů.
Druhý projekt je pak zaměřen na restaurování souboru třinácti historických kachlových kamen. Projekt byl úspěšný ve výzvě MAS Šternbersko – IROP – Obnova památek kulturního dědictví. Celková výše dotace na projekt činí 1,5 milionu korun. „Připravovaný projekt obnovuje vybrané části areálu hradu Šternberk, které jsou z technického hlediska ve velmi špatném až havarijním stavu. Realizací obou projektů se výrazně zlepší technický stav této nádherné národní kulturní památky a zvýší se atraktivita města i olomouckého regionu,“ uvedl ministr kultury Antonín Staněk.
Historie hradu Šternberk
Hrad Šternberk, původně obranné středověké sídlo s dochovanou válcovitou věží a zbytky opevnění hlavního paláce, láká návštěvníky nevšední atmosférou. Půvabné kulisy hradu potom tvoří okolní lesopark a dnešní podhradí.
Hrad Šternberk, foto NPÚ
Šternberk založil v polovině 13. století Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka, příslušník starého českého šlechtického rodu. První písemný záznam najdeme v listině z roku 1269. Z obranného sídla byl hrad v 70. letech 14. století přestavován a rozšířen. Biskup Albert II. ze Šternberka, významný církevní hodnostář a vlivný diplomat, využíval hrad jako svou rezidenci. Pozornost biskupa se upírala především ke kapli, kterou nechal vyzdobit ve stylu panujícím tehdy na dvoře Karla IV.
Kaple, foto NPÚ
Během prohlídky vás překvapí členitost hradu a jeho velká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesi. V 16. století proběhla díky rodu Berků z Dubé a Lipé renesanční rekonstrukce hradu. Po rozsáhlém požáru byl hrad přestavbou rozšířen o renesanční křídlo s „Vizitkovým sálem“ a s unikátními hráňovými klenbami. Berkové také zasáhli do života v podhradí, v němž nechali vybudovat systém hospodářských a správních budov. Historie hradu Šternberka je bezprostředně spjata s rodem Šternberků i s pohnutými chvílemi českých dějin – s husitskými válkami, s potomky českého krále Jiřího z Poděbrad, s knížaty z Minstrberka i s třicetiletou válkou, během které město i hrad značně utrpěly. Kolem roku 1699 koupil sídlo kníže Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držení jeho rodu zůstal hrad až do roku 1945.
Interiér hradu - i s jedněmi ze třinácti historických kachlových kamen, foto NPÚ
Hrad nebyl dlouhou dobu užíván a chátral. Teprve v roce 1886 bylo rozhodnuto o jeho generální rekonstrukci podle projektu vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera v duchu romantického historismu. Vzniklo luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., který postupně vybavil své sídlo historickým mobiliářem, obrazy, nábytkem, plastikami, gobelíny… Zajímavý je i zámecký lesopark, jejž vytvořil v letech 1907–1909 vídeňský architekt Albert Esche. Nový park tak symbolicky zakončil přestavbu objektu. Rodu pánů z Lichtenštejna patřil hrad až do roku 1945, kdy byl zestátněn.
|
Vložil: Markéta Vančová