Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dvanáct taktů pro Šumperk, po celý víkend. A co víc, festival Blues Alive má nově nejprestižnější světové bluesové ocenění

16.11.2018
Dvanáct taktů pro Šumperk, po celý víkend. A co víc, festival Blues Alive má nově nejprestižnější světové bluesové ocenění

Foto: bluesalive.cz / Tomáš Turek

Popisek: Na festivalu oslavil český legendární bluesman Luboš Andršt svoje úctyhodné sedmdesátiny. Od pořadatelů (Ondřej Bezr je ta dosud vlasatá mánička, zabraná zezadu) dostal dort, od publika ovace.

Jako vůbec první český držitel získal mezinárodní hudební festival Blues Alive, jehož dvacátý třetí ročník právě začal v Šumperku, nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award pro rok 2019 - za dlouholetý přínos tomuto žánru. Cenu uděluje americká nadace Blues Foundation, přední světová organizace, která se snaží o oceňování, uchovávání a propagaci blues.

„Vnímám to jako obrovské ocenění naší dlouholeté práce, kdy již dvacet tři let přivážíme do Šumperka velké hvězdy tohoto žánru. Zároveň je to odměna pro naše fanoušky, díky nimž je festival již několikátý rok beznadějně vyprodaný a kteří zde pak vytvářejí neopakovatelnou atmosféru,” říká ředitel Blues Alive Vladimír Rybička. „Keeping The Blues Alive Award představuje vrchol toho, co může v žánru blues získat ´nemuzikant´. Jde o obdobu Blues Music Award pro hudebníky a mezi její minulé držitele patří přední světové bluesové festivaly, vydavatelství, producenti či média a novináři,” doplňuje dramaturg Ondřej Bezr, známý hudební publicista, letitý milovník blues a ideový otec této čím dál úspěšnější přehlídky.

Největší středoevropská přehlídka blues

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne v Memphisu 25. ledna 2019 v rámci 35. ročníku festivalu International Blues Challenge. Cenu Keeping The Blues Alive Award obdržely v minulosti například přehlídky New Orleans Jazz and Heritage Festival a Beale Street Music Festival, časopisy Living Blues Magazine a Rolling Stone, producenti Tom Hambridge (například Buddy Guy, J. L. Walker) a Jim Gaines (například Ana Popovic, Carlos Santana, Van Morrison) nebo vydavatelství Stony Plain a Alligator Records.

Ocenění Keeping The Blues Alive Award, foto Nadace Blues Foundation 

Mezinárodní festival Blues Alive v Šumperku je největší středoevropskou přehlídkou tohoto žánru. Festival vznikl v roce 1996. Za dobu své existence přivezl takové hvězdy jako Hubert Sumlin, Cephas & Wiggins, James Cotton, Johnny Winter, Shemekia Copeland, Otis Taylor, Warren Haynes, Kenny Wayne Shepherd či Jonny Lang. Spolupořádal take vůbec první koncert Buddyho Guye v roce 2018 v Praze.

Už je vyprodáno, zbývá pár lístků před koncerty

Letošní dvacátý třetí ročník šumperské přehlídky probíhá od 15. do 17. listopadu. Hned první večer ve čtvrtek 15. listopadu pódium patřilo především dvěma ženským bluesovým osobnostem: americká písničkářka Joan Osborne, jež má na kontě osm nominací na Grammy, přivezla do Šumperka koncertní program složený z nejznámějších písní Boba Dylana, které nazpívala na své poslední album. Ana Popovic, původem Srbka, která již dlouhá léta žije v USA, se stala vůbec první Evropankou nominovanou na Blues Music Awards. „Patří k velmi ceněným kytaristkám. Uznávají ji největší hráčské hvězdy blues i rocku,” dodal Ondřej Bezr. V rámci prvního večera vystoupil s kapelou Energit také náš přední kytarista Luboš Andršt, který zde oslavil sedmdesátiny a pokřtil knižní životopisný rozhovor s Ondřejem Bezrem.

Co ještě (možná) stihnete

Druhý večer 16. listopadu se stanou návštěvníci Blues Alive svědky několika výjimečných vystoupení: Rev. Sekou je baptistický reverend a společenský aktivista, který zpívá hudbu na pomezí gospelu a blues. „Jeho poslední album In Times Like These s ním nahráli členové slavné kapely The North Mississippi Allstars,” líčí Ondřej Bezr. Speciálně pro Šumperk vznikl projekt North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown, and Robert Kimbrough složený ze tří hudebníků pocházejících z poslední americké oblasti, kde ještě blues žije v původním folklorním stylu. „Jejich pozvání zprostředkoval brněnský muzikant Honza Švihálek z Hoochie Coochie Band a Band of Heysek, který se s nimi vloni seznámil při své ´bluesové pouti ´ do USA,” vysvětluje Ondřej Bezr. RL Boyce byl letos nominován na Grammy i na Blues Music Awards, Kenny Brown je místní kytarová hvězda, hrál se všemi dnes už nežijícími klasiky této oblasti v čele s RL Burnsidem, a Robert Kimbrough je syn legendárního Juniora Kimbrougha. Druhý hlavní večer pak zakončí Joe Louis Walker, který se na Blues Alive vrací po jedenácti letech. Kytarista s kořeny v 60. letech patří k žijícím legendám, je držitelem Grammy, jako mladík se přátelil s Jimim Hendrixem či Michaelem Bloomfieldem, od nichž pochytil první hráčské „triky“.

V sobotu 17. listopadu zahrají v Šumperku další držitelé Blues Music Awards nebo Grammy. Monster Mike Welch se stal podobně jako Kenny Wayne Shepherd nebo Jonny Lang kytarovou hvězdou již  jako teenager, na rozdíl od nich se stále drží čistého blues. V letošních Blues Music Awards získal se svou současnou kapelou Welch Ledbetter Connection cenu za Album roku v oblasti tradičního blues a měli v ohni dalších šest neproměněných želízek. Africké blues představí formace Tamikrest, Tuaregové z Mali. Bluesrockový kytarista Rick Derringer se proslavil hlavně po boku Johnnyho Wintera. „Je autorem jedné z nejslavnějších bluesrockových písní Rock´n´Roll Hoochie Koo, kterou proslavil právě Johnny Winter. Pravděpodobně ji tedy v Šumperku uslyšíme v autorském podání,” uvádí Ondřej Bezr. Fantastic Negrito, zpěvák a autor, držitel loňské Grammy v kategorii moderního blues, patří k těm, kteří určují, jakým směrem by se blues mohlo v současnosti vydat. Jeho velkým vzorem je Prince a v červnu mu vyjde nové album.

Program přehledně

Pátek 16.11.

H-Club:
14,00 - 15,00 Four in Blue
15,00 - 16,00 Kel do Nascimento

DK:
18,00 - 18,30 Forsal – foyer
18,30 - 19,10 King Bee
19,10 - 20,00 Rev. Sekou
20,00 - 20,30 Forsal – foyer
20,30 - 22,00 North Mississippi Blues Project feat. RL Boyce, Kenny Brown and Robert Kimbrough
22,20 - 24,00 Joe Louis Walker
24,00 – jam session – Foyer DK – Forsal
24,00 – jam session – Pivnice Holba – King Bee

Sobota 17.11.

13,00 - 13,40 Mikoláš Chadima & Inrou
13,40 - 14,20 Svatopluk & Sváťa Karásek
14,20 - 15,00 ZVA 12-28 Band feat. Tomasz  Kruk

18,00 - 18,30 Silesian Hammond Group  – foyer
18,30 - 19,10 Mississippi Mixtape
19,20 - 20,00 Welch Ledbetter Connection
20,00 - 20,30 Silesian Hammond Group  – foyer
20,30 - 21,30 Tamikres
21,40 - 22,40 The Rick Derringer Band
22,50 - 24,00 Fantastic Negrito
24,00 – jam session – Foyer DK – Silesian Hammond Group
24,00 – jam session – Pivnice Holba – Mississippi Mixtape

O nadaci Blues Foundation

Nadace Blues Foundation byla založena v roce 1980 v Memphisu. V současné chvíli čítá 4 100 jednotlivých členů a 200 přidružených místních bluesových společností, které zastupující dalších 50 000 fanoušků a profesionálů po celém světě. Nadaci řídí Správní rada, která se skládá z 25 členů. Cenu Keeping the Blues Alive uděluje každoročně „jedincům či organizacím, kteří významně přispěli světu blues”, a rozhoduje o ní panel významných profesionálů z tohoto oboru. Hlavním kritériem je dlouholetý přínos, který není omezen na konkrétní rok. 

Zdroj TK

Vložil: Markéta Vančová