Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Noc divadel nabídne na pět stovek akcí, česko-slovenská spolupráce se ale nekoná, nebo jen sporadicky

15.11.2018
Noc divadel nabídne na pět stovek akcí, česko-slovenská spolupráce se ale nekoná, nebo jen sporadicky

Foto: Facebook / Noc divadel

Popisek: Sobotní Noc divadel už je v Česku zavedená akce. Ilustrační foto

Česko-slovenská divadelní spolupráce je letošním tématem Noci divadel, jež se už tradičně uskuteční třetí listopadovou sobotu. Téma vyhlásily Institut umění – Divadelní ústav (IDU) jako koordinátor české Noci divadel a Divadelný ústav Bratislava jako koordinátor slovenské Noci divadiel. A to vzhledem k letošním výročím. Jenže mnohá divadla, přesněji většina z nich, se drží osvědčeného modelu – prohlídka zákulisí, jímž provádějí herci a zaměstnanci divadla.

Noc divadel tentokrát vychází na 17. listopadu a toho opravdu některá divadla využila k tomu, aby ve svým programech připomněla nejen dlouholetou česko-slovenskou divadelní spolupráci, ale i další významná výročí. V některých městech se přichystala na Noc po svém a česko-slovenskou spolupráci zcela pominula, jinde se do tradičního svátku divadelníků i jejich příznivců nezapojila vůbec, třeba v Ústí nad Labem. Přesto bude při divadelní noci na programu po celé republice přes 500 akcí. Lidé se mohou zúčastnit workshopů, prohlídek divadelních zákulisí či diskuzí s herci, scénografy a režiséry a shlédnout nejrůznější divadelní pásma i klasická představení. Vybrali jsme pro vás ty nejznámější scény, které Noc divadel pořádají, seřazené zeměpisně. Ta divadla, která dodržela česko–slovenské zadání, alespoň tedy krapet, jsou, na jejich počest, v zeleném rámečku. Těm divadlům, která sobotní noc připravila tradičně, to ale nelze mít za zlé.

Patroni letošní Noci divadel, Emília Vašaryová a Petr Nárožný. Oba sice natočili v Praze videopozvánku, o samotné sobotní noci ale bude Emília na Slovensku a Petr Nárožný v Čechách. Škoda nevyužité příležitosti, ten patronát působí zcela formálně... Foto IDU

Divadelním ústavům se to píská

Za prvé, divadla obvykle neoplývají penězi, právě naopak. Za druhé, i pražský a bratislavský divadelní ústav sice vyhlásil téma, vybral patrony (je to Emília Vašáryová a Petr Nárožný), s nimi ale neudělal více, než natočil videopozvánky…  

Oba divadelní ústavy, které hrají zásadní roli v domácím divadelním provozu, zato pěkně spolupracují. Například na výstavě Česká divadelní fotografie, která v Praze proběhla letos v Obecním domě, odkud se přesouvá na Slovensko. Společně také prezentovaly současnou taneční scénu na veletrhu Tanzmesse jako klíčové oborové akci nebo uvedly Salon české a slovenské scénografie na festivalu Divadelní svět Brno v květnu 2018. Spolupráce se slovenskými kolegy probíhá také v rámci středoevropské spolupráci zemí V4 a na výzkumné a publikační rovině.

A pražský Divadelní ústav, přesněji IDU (Celetná 17, Praha 1), šel příkladem a nachystal speciální rodinný program. Mezi 14:00 - 20:00 připomene česko-slovenskou spolupráci hravou formou v pěti tematických zastaveních. V dalším workshopu si děti budou vyrábět cameru obscuru. V IDU bude od 14 do 20 hodin otevřené infocentrum Noci divadel. Putování za česko-slovenskými legendami pak mezi 15:00 - 18:00 zve: „Přijď a prozkoumej Institut umění - Divadelní ústav. Objev tajemná zákoutí nejen této historické budovy, ale i česko-slovenské historie. Interaktivní workshop pro děti a rodiče nazvaný Putování za česko-slovenskými legendami spojí prohlídku budovy, zajímavé (nejen) divadelní příběhy a na pěti stanovištích představí vybrané legendy Česka i Slovenska.“ 


Praha

Nejprestižnější česká scéna, Činohra Národního divadla, je pro tento večer zadaná pro Post Bellum, jehož představitelé tam budou předávat Ceny paměti národa. Přesto návštěvníci Zlaté kapličky o program Noci divadel nepřijdou. Zajít mohou do Stavovského divadla, Baletu Národního divadla či na prohlídky archivů první české divadelní scény. Nahlédnou do pokladů nashromážděných za uplynulých 150 let.

Divadlo na Vinohradech nabízí Improvizovaný podvečer herců Divadla na Vinohradech. Improvizace vznikne speciálně pro Noc divadel, jejího vedení se zhostí Jiří Maryško, který si přizve ještě několik vinohradských hereckých kolegů. Představení se bude konat na Studiové scéně, začátek je v 17 hodin. Vstup zdarma, ale je třeba se předem registrovat, k dispozici bude 40 míst.

Dejvické divadlo letos Noc divadel zcela pominulo a žádný program nepřipravilo. „Máme před premiérou nové hry, máme práce víc než dost, stavíme nové kulisy. Napřesrok to ale snad vyjde,“ uvedla tajemnice uměleckého souboru Lucie Hašplová.

Divadlo Na Fidlovačce v rámci Divadelní noci dává hru ze svého klasického repertoáru, a tou je hra švédského dramatika Mattiase Brunna Po Fredrikovi.

Divadlo v Řeznické chystá promítání dokumentárního filmu Olgy Sommerové České studentské revolty. Po filmu bude následovat debata s režisérkou na téma současné úlohy médií a jejich vlivu.

Viola nachystala Večer pro Miroslava Horníčka. Je to setkání přátel a kolegů herce a spisovatele Miroslava Horníčka, od jehož narození letos uplyne rovných sto let. Na Miroslava Horníčka přijdou vzpomínat mj. dramaturg a scénárista Gustav Oplustil, fotograf Milan Kopp, bratři Jiří a Vladimír Justové, fejetonista Rudolf Křesťan, herečka Monika Švábová, dramaturg a moderátor Zdeněk Tulis a Robert Tamchyna a mnozí další. Na jevišti Violy, kde Miroslav Horníček často účinkoval a kam se rád vracel, představí také novou knihu Miroslav Horníček - 100 let.

Divadlo DISK se rozhodlo na jeden večer vytvořit malé soukromé Československo. U vstupu bude pro návštěvníky přichystán startovací balíček pro občana nového Československa. Ti se pak mohou těšit např. na hodiny slovenského jazyka, dabingový workshop, přednášku o slovenském divadle či koncert, na kterém uslyší ty nejznámější československé hity.

 

Sto let od vzniku republiky československy oslaví ve Studiu Ypsilon. „Tradiční a oblíbené prohlídky zákulisí divadla doprovodíme písničkami z projektu Říjen 1918 – Den po dni. Povíme vám už možná také něco málo k připravované nejnovější inscenaci Utíkejte, slečno Nituš v režii slovenského režiséra Petera Oravce.

 

Další pražské Divadlo NoD chystá autorskou inscenaci Se lvem na prsou, která reflektuje 100 let česko-slovenské hokejové republiky.

Kladno

Městské divadlo Kladno připravuje interaktivní oživlé muzeum československé historie, ve kterém průvodci budou osobnosti české a československé kultury uplynulého století či hudebně-literární pásmo Kavárna československá.

Mladá Boleslav

V Divadýlku Na dlani se věnují stoleté republice. Pořad nese název Republika, takový krásný sen aneb Kabaret 1918. Za odpovídající způsob vzpomínky na uplynulých sto let považují kabaret. „Možná se někomu náš pohled bude zdát málo uctivý, ale máme pocit, že mramoru bylo dost,“ tvrdí divadelníci.

Plzeň

Divadlo J. K. Tyla nabídne v sobotu 17. listopadu od 18.00 v Novém divadle a od 21.30 ve Velkém divadle všem zájemcům o netradiční zážitky výjimečný program. Tentokrát bude mít možnost každý návštěvník odhalit tajemství divadelních technologií a za asistence odborníků z umělecko-technického provozu zjistit, jak fungují světla, točna, jak pracují zvukaři či osvětlovači. Vedle technických pracovníků v čele s vrchními mistry obou budov, budou návštěvníky bavit i oblíbení umělci.  Vedle technických pracovníků v čele s vrchními mistry obou budov, budou návštěvníky bavit i oblíbení umělci. Oproti minulým ročníkům nejsou návštěvníci vázaní na určitou hodinu, ale mohou si sami zvolit, kdy divadlo navštíví a mohou se zdržet podle svého uvážení až do půlnoci, kdy program v obou budovách končí.

České Budějovice

Noc divadel začne i letos v historické budově Jihočeského divadla již odpoledne, aby si na své přišly také rodiny s dětmi. Mezi 14 a 17 hodinou se diváci mohou těšit na ukázky z nové baletní inscenace Tramvaj do stanice touha, vystoupení baletní školy pod vedením Sergeje Škalikova a komorní vystoupení členů orchestru souboru opery. Novinkou šestého ročníku budou prohlídky ladírny orchestru, expozice divadelních relikvií ve Studiu A3D nebo galerie vzpomínek s projekcí archivních divadelních záznamů. Nebude chybět oblíbený fotokoutek, půjčovna kostýmů, divadelní dílna pro děti, ale také setkání se členy činoherního souboru JD. Součástí Noci divadel bude i oslava pádu komunistického režimu a to tradičním průvodem Rozsviťme demokracii, kdy se v 17:11 vyrazí od budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí.

Liberec

Noc divadel začíná v libereckém Divadle F. X. Šaldy představením Muzikálu Žena na pokraji nervového zhroucení. Po skončení představení herci předvedou, jak se umí vypořádat s překvapivými situacemi na jevišti a další věci, jež zůstávají běžnému divákovi jindy skryty.

Hradec Králové

Důstojně stoleté výročí oslaví i hradecké Klicperovo divadlo. Noc začne už ve tři odpoledne před divadlem s legendárním starostou Hradce Králové Františkem Ulrichem a prezidentem T. G. Masarykem. Program pak pokračuje prohlídkami divadla, lidé budou mít i možnost si vyzkoušet kostýmy. Na večer je pak mimo jiné nachystán happening k 17. listopadu.

Brno

Městské divadlo Brno česko-slovenskou spolupráci do svého programu nezahrnulo a svým návštěvníkům nabízí zdarma jen prohlídky zákulisím hudební scény.

Bohatý program i hlavně pro děti nabízí Divadlo Bolka Polívky. Foyer divadla se přemění na příjemný pokojíček, ve kterém herečky Barbora Seidlová, Nikola a Daniela Zbytovská budou číst pohádky pro děti, na své si při nich podle organizátorů přijdou i dospělí.

Pro Noc divadel připravila brněnská Polárka pořad Hrdinové a jejich hrdinové - Českoslovenští spisovatelé. Je to pořad o spisovatelích Karlu Čapkovi, Vladislavu Vančurovi, Ivanu Martinovi Jirousovi a Václavu Havlovi? Žili a tvořili ve dvacátém století s osobní odvahou.

Herci z divadla Husa na provázku provedou návštěvníky po tajných koutech, které jsou podle nich plné tvůrčí energie, revolučního nadšení, zapomenutých postav, rekvizit, reálií, dějin, marginálií. Program nese název Kdepak je? Kde? Ještě před chvílí tu byla...revoluce...

Ostrava

Národní divadlo moravskoslezské přichystalo pro divadelní noc scénická čtení, studentský happening i prohlídky nových prostor divadla.

V Divadle Petra Bezruče je na divadelní noc připraveno promítání legendárního filmu Tomáše Vorla Kouř. Podle něj totiž u Bezručů vzniká inscenace.

Divadlo loutek Ostrava se do programu Noci divadel zapojí se Slováky. „Rozhodli jsme se spojit s Bábkovým divadlem Košice. Zatímco slovenští kolegové přijedou k nám do Ostravy s inscenací pro děti O rytierovi bez koňa a workshopem k představení, naši herci vyrazí do Košic, aby slovenskému publiku odehráli pohádku Perníková chaloupka,“ upřesňují loutkoherci. Jednička s hvězdičkou, alespoň tedy za nás.

Olomouc 

Olomoucké Divadlo K3 Konvikt nachystalo Noc divadel na Konviktu aneb Život československého divadla. Návštěvníky tohoto Uměleckého centra Univerzity Palackého cesta československého divadla během sta let - 1918 - 2018. Studentské divadelní spolky představí jednotlivé etapy, důležité milníky a nezapomenutelné divadelní události v prostředí Divadla K3, jeho tajemného zákulisí a filmového sálu.


Noc divadel se každoročně koná třetí listopadovou sobotu. V Česku si za divadelníky najde v tento den cestu na padesát tisíc diváků. Loňského ročníku Noci divadel se zúčastnilo na 45 000 návštěvníků, 130 divadel a kulturních organizací z 31 měst. Noc divadel se tak etabluje jako projekt s celonárodním dopadem. Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartovala v roce 2008 v Chorvatsku debutová Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Česká Noc divadel, která existuje od roku 2013, je díky účasti téměř padesáti tisíců návštěvníků největším projektem v rámci European Theatre Night. Programy institucí, jež se do Noci divadel zapojily, najdete i
ZDE.

Zuzana Sirotková 

Vložil: Markéta Vančová