Mezi nejvýznamnější kulturní památky patří nově i Svatý kopeček, který navštívil papež Jan Pavel II
03.02.2018
Foto: OL4you
Popisek: Poutní areál Svatý kopeček u Olomouce se stal novou národní kulturní památkou
FOTOGALERIE Seznam 366 národních kulturních památek se nově nařízením vlády obohatí o 19 sakrálních staveb a míst. Ministerstvo kultury předložilo vládě k prohlášení za národní kulturní památky soubor památek, které bezesporu patří k nejvýznamnějším. Zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb včetně dochovaného duchovního významu.
Mezi nově schválené národní kulturní památky patří poutní areál Svatý kopeček u Olomouce, kde se každoročně konají velké poutě. Sestává se z chrámu Navštívení Panny Marie, ambitů s kaplí, obytných a účelových budov. Je cenným barokním dílem 17. a počátku 18. stol, na jehož výstavbě a výzdobě se podíleli přední umělci tehdejší doby. V blízkosti chrámu je kříž věnovaný v r. 1909 prarodiči Jiřího Wolkra, manžely Skládalovými jako projev radosti nad narozením vnuka. Později zde pobýval i sám básník, který roku 1921 napsal báseň Svatý kopeček. V roce 1995 navštívil Svatý Kopeček osobně papež Jan Pavel II. a setkal se zde s mládeží.
Ocenění v dalších krajích
Na seznam národních kulturních památek nově patří poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře v Praze, dva poutní areály v Libereckém kraji (v Horní Polici a v Hejnicích), poutní areál s kostelem Panny Marie Bolestné v Bohosudově v Ústeckém kraji, Chlum Svaté Maří s kostelem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Máří Magdalény na Sokolovsku nebo Svatý Hostýn na Kroměřížsku. Dále poutní areál ve Svatém Janu pod Skalou, Mariánská Týnice na Plzeňsku. Tři nové národní kulturní památky má Moravskoslezský kraj, jde o barokní kostely a jejich areály v Krnově a Rudě na Bruntálsku a ve Frýdku-Místku.
Význam titulu ze zákona
Doplňováním souboru národních kulturních památek se získává ucelený přehled o významu našeho kulturního dědictví nejen pro nás, ale i v evropském kontextu. Na národní kulturní památky se vztahuje také přísnější ochrana než na kulturní památky, kterých je mnohem více. Zákon upravuje jejich trvalý, dočasný vývoz do zahraničí a také prodej. Realizace navrhovaného nařízení vlády nepřinese žádné nové nároky na státní rozpočet, všechny navrhované kulturní památky jsou v dobrém technickém stavu, popřípadě se na jejich obnově Ministerstvo kultury podílí či bude podílet prostřednictvím existujících památkových programů.
Vložil: Jana Maisnerová