Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Udělala si to sama, nebo snad neznámý milenec? Divokých spekulací se dopustil i známý novinář. Kvitová odpověděla po svém

07.09.2017
Udělala si to sama, nebo snad neznámý milenec? Divokých spekulací se dopustil i známý novinář.  Kvitová odpověděla po svém

Foto: Sport.cz / repro

Popisek: Petra Kvitová, která je většinu času někde po světě, ale bydlí v Prostějově, na tiskovce po vyřazení z US Open

Je to již více než osm měsíců, co se po útoku zatím neznámého násilníka velmi vážně zranila naše přední tenistka Petra Kvitová. Ačkoliv mnozí nevěřili, že se jí podaří vrátit se na kurty, opět hraje a její chirurg Radek Kebrle tvrdí: „Žádný pacient neměl při léčbě takové výsledky jako Petra Kvitová.“ Identita útočníka je stále neznámá, což nahrává vzniku mnoha fám. Jako třeba té, že útok měl vést tajný Petřin milenec…

A jak hraje! Dostala se mezi nejlepších osm v prestižním US Open. Její spanilá jízda sice skončila v úterý v noci, ale bojovala statečně. Nakonec prohrála s nikým menším, než s domácí Venus Williams… Ona celá její účast na takovém to světovém turnaji je zázrak, zvláště když si přečtete, jak vážné zranění utrpěla.

Prsty na vlásku

Petra Kvitová dala před časem souhlas k tomu, aby se zveřejnil snímek její poraněné ruky. Ten vypadá opravdu děsivě, je vidět několik prstů, které visí na vlásku, a opravdu hluboké rány: „Úraz odpovídá tomu, jak Petra situaci popsala. Měla nůž pod krkem, chytila ho svou dominantní rukou, i palec měla přes střenku,“ říká v rozhovoru pro iDnes Radek Kebrle. A co koluje mezi lidmi? Bývalý bulvární novinář Pavel Novotný na svém Facebooku například propíral, že  prý policie pracuje s verzí, že u Petry v bytě nespáchala útok osoba neznámá. Naznačoval konkrétně, že mělo jít o Petřina milence, kterého nyní Petra kryje. Jiní zase přidali fámy o tom, že si Petra zranění měla způsobit sama, aby se ukryla před antidopingovou komisí… Prý je zcela vyloučené, aby v malém Prostějově takto snadno kdokoliv neznámý zmizel. Šéf marketingové společnosti Česká sportovní, Miroslav Černošek, který Petru zastupuje, pro změnu uvedl, že jde prý u muže, který má blízko ke společnosti feťáků a sázkařů a klidně již může být na dně Orlíku… Prý se jedná o informace od někoho z vyšetřovatelů, konkrétní fakta ale neuvedl.

 

Tohle by si nikdo sám neudělal

Podle chirurga Kebrleho ale Petřino zranění odpovídá tomu, jak vše líčila ona sama: „Každé poranění se nějak typicky promítne na tělo, z čehož zkušený člověk zjistí, co se přihodilo. V tomto případě se jedná o chycení nože. Všemi prsty, velkou silou. Volila menší újmu než podříznutí hrdla. Když vám nehrozí vážné nebezpečí, po noži holou rukou nesáhnete,“ uvedl v rozhovoru pro iDnes.

Šlo o zranění závažné, nikoliv cosi povrchového: „Nebylo pochyb, že všechny prsty mají poškozenou nejméně jednu šlachu. Nevěděli jsme jen, kolik nervů je poraněných. V průběhu operace jsme zjistili, že naštěstí byly zasažené jen dva. Bál jsem se, že jich bude víc,“ řekl také. Lze si snad představit, že poranění, které jí muselo navíc opravdu hodně bolet, by si levou rukou hrající Petra způsobila sama? „Najednou leckdo pochyboval, že se jí skutečně něco stalo. Vyskytly se různé spekulace, jestli si neublížila sama. Jestli to není pojistný podvod. Na podobné otázky se mě ptali lidé v ambulanci, různí kamarádi. Ta představa je ale neuvěřitelná. Na snímcích je vidět, jak vážné to poranění bylo,“ dosvědčil lékař Radek Kebrle.

 

Tři měsíce nesměla vzít raketu do ruky

V případě tohoto poranění navíc nebylo jisté, zda se záchrana povede. Přeťaté šlachy se totiž stáhnou z prstů do dlaně do klubíčka, odkud je třeba je úzkým kanálem opět vytáhnout až do špičky prstů. Operace nesmírně náročná, s nejistým výsledkem a s následky na velmi dlouho. „Tři měsíce jsme ji museli chránit. Měla přesný harmonogram, co a kdy smí začít dělat. Pak mohla vzít raketu do ruky a záleželo na ní, kdy bude připravená jít na kurt,“ říká Radek Kebrle. Riziko poškození ruky bylo přitom dost vysoké: „Je pětiprocentní nebezpečí, že praskne šlacha. Petra jich měla sešitých sedm. Podobných úskalí bylo víc. A jakmile by se vyskytla jedna komplikace, už nikdy by ruka nemusela fungovat normálně,“ informoval Radek Kebrle v rozhovoru pro iDnes. 

Dokázala se vrátit. Na rozdíl od Selešové...

Petra zatím předvedla neuvěřitelnou cílevědomost a chuť po tenise, což není zdaleka samozřejmé. Třeba taková fenomenální tenistka Monika Selešová se po pobodání přímo na kurtu zhroutila a k tenisu se již nevrátila. Petra zatím působí, jako by ani o nic nešlo, což je ošidné: „Jsou lidé, kteří se sesypou, protože se jim zhroutí svět, jde jim o živobytí. Je strašně těžké namotivovat je, aby spolupracovali,“ sdělil Radek Kebrle pro Dnes. 

Její návrat je obdivuhodný

Ačkoliv to vypadá, že byl Petřin návrat na kurty snadný, Radek Kebrle ví dobře, že Petra bojuje s mnoha omezeními: „Je to, jako byste pracoval proti zatažené ruční brzdě. V ideálním případě je šlacha hladká struktura, jež volně klouže. Najednou je slepená s okolím, má trošku větší odpor.“ Petřin pohyb na kurtu i držení rakety vypadá sice stejně jako před tím, ale Radek Kebrle ví, že tomu tak není: „Od začátku jsem říkal, že nějaká stopa zůstane. Minimálně jizvy a omezení aktivního pohybu, oslabení svalové síly. Proto Petra zatím nemůže udělat své vítězné gesto. Tělo hojí jizvami. V jejím případě se vytvořily mezi dvěma konci šlach, my chirurgové konce nastavíme tak, aby se mohly spojit,“ sdělil Radek Kebrle. Petře se krátce po návratu na kurty podařilo vyhrát jeden z turnajů WTA, což zní jako pohádka a je to obdivuhodné. O účasti na US Open již ani nemluvě… 

Spekulace o tom, jak Petra ke zranění přišla, jsou přitom pro skutečné milovníky tenisu zcela vedlejší. I ty největší tenisové legendy vyjádřily k Petře obdiv. Proč se její domácí fanoušci nedokáží prostě radovat z jejího úspěchu a musí řešit nepodstatné?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

 

Vložil: Michaela Špačková