Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Když to sexy tělocvikář ‘rozbalil‘, fanynky omdlévaly, a když oblékl uniformu… Jenže holky u něj měly smůlu. Tajnosti slavných

14.07.2017
Když to sexy tělocvikář ‘rozbalil‘, fanynky omdlévaly, a když oblékl uniformu… Jenže holky u něj měly smůlu. Tajnosti slavných

Foto: youtube.com

Popisek: Pavel Novák

VIDEO V diáři měl do poslední chvíle na šest stovek vystoupení ročně, a kam se vrtnul, tam se k němu vrhaly jeho fanynky, které stárly s ním. Celý život jel na plný plyn a zvládal přinejmenším dvě věci současně. Do rodinného rozpočtu tak nosil víc než půl mega měsíčně. A to ještě nebylo všechno.

I když možná máte pocit, že se někdejší idol žen a dívek po roce 1989 kamsi vypařil, opak byl pravdou. Rádia a televize na něj sice zapomněla, fanoušci ale nikoli. Patřil k legendární generaci šedesátých let a výrazně přispěl k prosazení rockového stylu. V roce 1967 se stal bronzovým slavíkem, v roce 2002 oslavil čtyřicáté výročí svého působní v české populární hudbě. Složil více než sedm písniček, napsal dva tisíce textů a osm knih, vydal stovky singlů a tři desítky alb. Ročně zvládl až 650 koncertů a přežil pár vážných úrazů, dokonce i střet s letadlem. Pavel Novák dopřával své písničky fanouškům velmi rád, klidně stihl i tři vystoupení denně. Tak závratné životní tempo odstartoval již na střední škole, a dokud mu to zdravotní problémy dovolily, nikdy neumdléval. Nezastavila ho ani zákeřná rakovina, s níž urputně bojoval dlouhých osm let.

Vyznání:

Kluk jako cumel

Idol žen všech generací se narodil 10. března 1944 v Přerově a zpívat začal již během studia na přerovském gymnáziu v roce 1961, se souborem tradičního jazzu Dixieland Přerov, s nímž také natočil v roce svou první rozhlasovou nahrávku. V roce 1964 byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Synkopa, s níž natočil o dva roky později velice úspěšnou píseň Vyznání, která v rozhlasové Houpačce překonala všechny dosavadní rekordy. Po maturitě sice začal studovat na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, dvojobor biologie a tělesná výchova, na muziku ale rozhodně nerezignoval. Stihl obojí, navíc kromě zpěvu začal také bodovat jako skladatel a textař. Natáčel mimo jiné i s Ostravským rozhlasovým orchestrem či Tanečním orchestrem Československého rozhlasu (TOČR). Jeho Nádhernou lásku, Pihovatou dívku nebo Malinkou si lidé zpívají dodnes.

Malinká:

Vždycky věrný vojáček k zulíbání

Na univerzitě absolvoval v roce 1967 a vzápětí založil svou první skupinu Vox. Vzápětí se sice musel nasoukat do uniformy, ani vojna ale jeho kariéru nepřibrzdila. Jako dnes ho vidím, když zpíval z televizní obrazovky, před níž nerozplývala blahem zamilovaná tetička. Kluk jako panenka se sametovým pohledem byl mistrem v rozeznění romantické strunky ženských duší a davy fanynek bez rozdílu věku šílely. Velkým romantikem byl ale nejen ve svých písních, ale také v reálném životě. Oženil se v pouhých dvacet letech se svou první láskou, tehdy sedmnáctiletou Olgou, a krásný vztah jim vydržel po celý život. Měli spolu děti Pavla, Olgu a Tomáše a pět vnoučat. Věrnost prokázal i na profesionální dráze, se skupinou Vox působil celé desetiletí. Poté založil skupinu Proto, v níž se obklopil mladými rockovými hudebníky a natočil s nimi mimo jiné i úspěšnou skladbu Morava.

Kočičí král Felix:

Našel nový směr

Pak ale přišel rok 1989, jeho písničky se přestaly hrát a dříve populární zpěvák jakoby se najednou kamsi propadl. Vzdát se ale nemínil. Začal vystupovat s vlastní skupinou Family a velkou část aktivit směřoval na koncerty pro děti. Za více než čtyři desetiletí na domácí hudební scéně vystupoval a natáčel prakticky se všemi špičkovými domácími orchestry. Koncertoval v Německu, Francii, USA, Austrálii, Mongolsku, Polsku Jugoslávii i Belgii, napsal několik knih, mimo jiné Jak jsem zpíval klokanům, Vyznání či I smrt se bojí... Za vlastní tvorbu mu hudební vydavatelství Panton udělilo dvakrát Zlatý štít. Vydával alba i v angličtině a němčině, získal Bratislavskou lyru, Děčínskou kotvu, Cenu televizních společností z Belgie, východního Německa i Bulharska... Na pódiích stál sedmačtyřicet let, během nichž absolvoval více než dvacet sedm tisíc vystoupení.

Pihovatá dívka
(s Ivou Janžurovou v seriálu Píseň pro Rudolfa III.):

Tvrdý boj o život

Kromě úrazů hlavy, krční páteře a ohrožení letadlem při natáčení klipu, které jako zázrakem přežil bez trvalých následků, trpěl vysokým tlakem, tachykardiemi a obezitou. S tou se kvůli narůstajícím obtížím rozhodl vypořádat velmi razantně a během několika dvaačtyřicetidenních hladovek zhubl o třicet kilogramů. V létě a na podzim roku 2000 podstoupil dvě těžké operace, při nichž mu byl odstraněn zhoubný nádor prostaty. Zákeřná nemoc včetně metastáz pak zaútočila ještě několikrát. V letech 2003, 2005 a 2008 musel opakovaně podstoupit chemoterapii, která ho připravila o vlasy, obočí a řasy. Drastická léčba však měla ještě další, mnohem závažnější vedlejší účinky. Způsobila velký úbytek hemoglobinu, což způsobovalo nedostatek kyslíku v organismu. Vyhlášený tvrdohlavec přesto dokázal udýchat i hodinu a půl dlouhé vystoupení, zpíval a mluvil na jevišti i jen pár hodin po návratu z chemoterapie. V jeden den stačil dvě dopolední vystoupení pro děti, pak si odskočil na kapačky a večer už stál na jevišti o pořádných pár kilometrů dál.

Hádej, hádej
(ze seriálu Píseň pro Rudolfa III. – s Darkem Vostřelem, Jitkou Zelenkovou a Laďkou Kozderkovou):

Všechno pro rodinu

Navzdory zdravotním komplikacím vydělával i v posledních letech více než půl milionu měsíčně, k tomu mu navíc chodily na konto ještě tantiémy z písniček. Za vystoupení na plese inkasoval pětadvacet tisíc, představení pro děti přišlo pořadatele na deset tisíc. Dobře prý věděl, že tvrdý souboj s nemocí nakonec stejně prohraje, a tak se všemožně snažil zabezpečit svoji rodinu. „Ba jo, trochu jsem ubral,“ řekl Šárce Kubelkové při natáčení 13. komnaty v roce 2008, když konstatovala, že ze šíleného pracovního tempa zřejmě nehodlá slevit. „Místo šesti padesáti koncertů jich mám letos naplánovaných už jen šest stovek.“

Asi:

Bývalý tělocvikář se nezapřel

O své nemoci mluvil naprosto otevřeně. „Přišel jsem dost pozdě, mám za sebou dvě operace, ozařování, hormonální léčbu a teď třetí sérii chemoterapie. Napsal jsem o tom knihu, jestli pomůže aspoň jednomu člověku, aby tuhle nemoc nepodcenil, pak splnila účel,“ nechal se slyšet ve své 13. komnatě, kterou natočil na své chalupě v moravském Karlově a Česká televize ji odvysílala v premiéře 29. února 2008. Při natáčení mu zbýval necelý rok života, bývalého tělocvikáře ale nezapřel. Navzdory mrazu přivítal štáb jenom v tričku a teplácích a původně měl v plánu postavit se i na lyže. Na to sice nakonec nedošlo, protože mezitím padla mlha, alespoň se tedy vyhoupl na koně. „Doktoři to nevidí rádi. Ani to moje bruslení a lyžování. Kdybych spadl, byla by to velká komplikace. Ale já chci žít naplno, dokud to jde,“ prohlásil.

Jak se máš, Hany:

S nadhledem a bez emocí

Bolesti a nepříjemné pocity bral jako ‘svoji‘ soukromou věc, nechtěl, aby se jeho nejbližší trápili. A na otázku, jestli se bojí smrti, odpověděl: „Nebojím, i když bych nerad, aby to moc bolelo. Já beru konec jako fakt. Žádný tu nejsme napořád. Myslím, že nezáleží na tom, jak dlouho tu člověk je, ale jestli byl něco platný.“ Zemřel 11. února 2009, dvě hodiny po převozu do přerovské nemocnice. V posledních okamžicích ale s ním byla celá rodina, jak si to vždycky přál. Ačkoli mezi ty úplně nejzářivější hvězdy hudebního nebe nepatřil, mohl se pochlubit jiným úspěchem. Byl totiž umělcem, kterého fanoušci vždycky znovu a znovu viděli rádi a jeho vystoupení si nenechali ujít. A na jeho dětská vystoupení v Brně byly lístky vyprodány nejrychleji ze všech.

Morava:

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská