Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vydatné deště zvedají hladiny řek a potoků. Kde všude hrozí záplavy?

25.06.2013
Vydatné deště zvedají hladiny řek a potoků. Kde všude hrozí záplavy?

Autor: Archív

Popisek: Ilustrační foto

Do středy může spadnout až 120 milimetrů srážek, od úterý hrozí povodně na většině území republiky. Vážná situace je na Moravě, záplavy hrozí i v Čechách.

Až do středečního večera by v Česku mělo spadnout deset až 60 milimetrů. Hrozí tak zase záplavy. Podle
Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejvyšší srážkové úhrny lze očekávat v centrální části území 50 až 90 milimetrů. „K zesílení srážkové činnosti dojde zejména na návětří severních hor a na Českomoravské vrchovině, kde srážkové úhrny mohou ojediněle dosáhnout až 120 milimetrů," uvedl ČHMÚ.

V šesti krajích je pohotovost

Extrémní stupeň nebezpečí proto od úterního rána hrozí ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém a Jihomoravském kraji a na Vysočině. Povodňovou pohotovost také meteorologové očekávají v Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji, zejména na Děčínsku. Bdělost, tedy nejnižší stupeň nebezpečí, hrozí i v Praze a v Olomouckém kraji.

„Do středečního rána očekáváme dosažení třetího SPA, tedy povodňové ohrožení na tocích v povodí Nežárky, Malše, na tocích odvodňující Českomoravskou vrchovinu (horní Sázava, Dyje a přítoky středního Labe), později i na střední a dolní Lužnici. Třetí stupeň povodňové aktivity nelze vyloučit také na Stěnavě. Velká pravděpodobnost překročení druhého SPA je na tocích v povodí horního a středního Labe, dále pak na Smědé, Mandavě a Kamenici. Na tocích odvodňujících Jeseníky očekáváme ojediněle vzestupy hladin s dosažením 1.SPA, na Bělé však nelze vyloučit i překročení 2.SPA," varoval ČHMÚ.

Třetí stupeň na Pardubicku

Vytrvalý déšť zvýšil hladiny řek v Pardubickém kraji. Doubrava v Pařížově a Novohradka v Luži dosáhly po 6. hodině třetího stupně povodňové aktivity, ohrožení. Kvůli Novohradce na Chrudimsku vydali meteorologové výstrahu před extrémním nebezpečím záplav. Rychle se zvedají i další řeky, vyplývá z informací Povodí Labe.

Omezená doprava ve středních Čechách

Silné deště zřejmě způsobily problémy i na železnici. Ve středních Čechách byly dnes ráno uzavřeny dvě tratě kvůli spadlým stromům. Stromy popadaly na trati Praha - Turnov v úseku mezi zastávkami Mladá Boleslav-Hlavní nádraží a Mladá Boleslav-Debř. Vlaky by se tam měly opět rozjet kolem 07:00. Již po 06:00 bude zřejmě průjezdný úsek Samechov - Ledečko na trati mezi Čerčany a Světlou nad Sázavou.

Vodní toky stoupají na jihu Čech

V Jihočeském kraji, kde platí výstraha meteorologů před vydatnými dešti, bylo ráno na prvním, tedy nejnižším stupni povodňové aktivity, šest toků, a to Malše v Roudném, Nežárka v Lásenicích, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinách, Stropnice v Pašinovicích a Hamerský potok v Oldřiši.

Pohotovost na jižní Moravě

Vytrvalý déšť pomalu zvyšuje hladiny řek na jižní Moravě. Na několika místech regionu platí první stupně povodňové aktivity, tedy bdělost, a to zejména pod přehradami, v nichž vodohospodáři z preventivních důvodů snižují hladiny. První stupně platí na řece Dyji pod Vranovskou a Znojemskou přehradou na Znojemsku a dále pod vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku. Bdělost je i pod Brněnskou přehradou, přičemž hladina Svratky stoupá i na dalších místech.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace