Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rekonstruovaná střecha radnice odhaluje detaily ze stavební historie. Nejstarší části pocházejí z roku 1503

15.06.2017
Rekonstruovaná střecha radnice odhaluje detaily ze stavební historie. Nejstarší části pocházejí z roku 1503

Autor: olomouc.eu

Popisek: Rekonstrukce střechy olomoucké radnice z ptačí perspektivy

Pozoruhodné detaily ze stavební historie olomoucké radnice odhaluje rekonstruovaná střecha. Odborná expertiza, kterou si nechalo zpracovat město Olomouc, vydává nová a na rok přesná data i další zajímavé informace o historii této nemovité kulturní památky. Aktuální zjištění popisuje dendrochronologická laboratoř DendroLab Brno, která při analýze dřeva z trámů použila komplexní kombinaci tradičních i moderních datovacích metod.

Počátky budovy radnice spadají do začátku 15. století. Dochovaná konstrukce střešních krovů je složena z jedlového a smrkového dřeva, které pochází z různých staletí a z různých fází budování a přestaveb radnice. „Prokazatelně nejstarší části střechy budovy jsou datovány k samému počátku 16. století. Podle nového odborného posudku, vypracovaného v květnu letošního roku, posloužily jako materiál pro nejstarší střešní trámy jedle, pokácené na Moravě,“ popsal informace z odborné expertizy investiční náměstek Filip Žáček.

Olomouc - rekonstrukce radnice

„Vyhodnocené konstrukční prvky, náležící původním částem krovů radnice, byly zhotoveny z jedlí, pokácených v letech 1503 až 1505. Upravená část krovu nad severním křídlem byla zhotovena z jedlí a smrků, pokácených v letech 1899 až 1903. Vyhodnocené prvky vložených stojatých stolic byly zhotoveny z jedlí a smrků, pokácených v letech 1802 až 1803,“ uvádí v expertize dendrolog Tomáš Kyncl. Prvky valby na nároží západního a severního křídla byly zhotoveny z jedlí a smrků, pokácených v letech 1739 až 1740. Valba jižního křídla budovy radnice byla pořízena z jedlí a smrků, pokácených v letech 1860 až 1861. „Datované opravy krokví byly zhotoveny z jedlí a smrků, pokácených v letech 1899 až 1900,“vysvětluje data dendrolog Kyncl.

„Výsledky expertizy dendrologů jasně potvrzují, že rekonstrukce střechy olomoucké radnice je zcela mimořádnou investiční akcí. Střecha o ploše více než dva tisíce metrů čtverečních náleží k největším a historickým významem k nejhodnotnějším střechám v Olomouci,“ komentoval renovaci, která probíhá pod důsledným dohledem památkářů, primátor Antonín Staněk.

Olomouc - rekonstrukce radnice

Na sedlové střeše radnice, kterou dosud pokrývala pálená skládaná prejzová krytina, pracují stavební dělníci od letošního ledna. Důvodem pro začátek náročných oprav bylo zjištění, že krytina byla nesprávně položena a příčinou zatékání do střechy byl i špatný stav samotných tašek. V dobrém stavu nebyly ani krovy. Podezření na jejich poškození hmyzem a dřevokaznými houbami se potvrdilo, když se v severozápadní části krovu objevila ve stropních trámech dřevomorka. „S ohledem na to musela stavební firma změnit původně plánovaný harmonogram a práce se přesunuly i na další části střechy. Postupně bylo postaveno lešení po celém obvodu radnice, aby práce mohly pokračovat a bylo možné dodržet termín dokončení stavby, který je plánován na listopad letošního roku,“ objasnil investiční náměstek Filip Žáček.

V současné době se stavební firmě podařilo dokončit přezdění říms a tesařské práce v jihovýchodním a jihozápadním prostoru střechy. Na těchto částech střechy tak mohou aktuálně probíhat i pokrývačské práce. Současně s tím probíhá statické zajištění říms v severovýchodní části a tesařské práce se přesouvají i na severozápadní část krovu. Na pultové střeše u atria pokračují klempířské a pokrývačské práce. Do konce června má stavební firma staticky zajistit také dva nejvíc dřevomorkou napadené stropní trámy. 

Olomouc - rekonstrukce radnice

Privilegium vybudovat radnici a kupecký dům udělil Olomouci už král Přemysl Otakar II. v roce 1261. Měšťané ale dlouho používali provizorní radnici na Předhradí. Teprve když roku 1378 udělil městu obdobné privilegium markrabě moravský Jošt, byl položen základní kámen radnice na Horním náměstí. V letech 1410 až 1411 byla první radnice, převážně dřevěná, dostavěna. Tu ovšem roku 1417 zničil požár a roku 1420 začala stavba kamenné budovy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace