Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přerov si připomene sto let od narození slavného rodáka – básníka Josefa Kainara

30.05.2017
Přerov si připomene sto let od narození slavného rodáka – básníka Josefa Kainara

Foto: vltava.rozhlas.cz

Popisek: Básník, textař, dramatik a překladatel Josef Kainar

Patří k nejslavnějším přerovským rodákům, i když ve městě prožil jen dětství a část mládí – zatímco v dospělosti se už do rodiště příliš nevracel. Přesto ho Přerované vnímají jako „svého“ a i po letech se k němu hlásí. Josef Kainar, jeden z nejznámějších českých umělců dvacátého století, se narodil v Husově ulici v Přerově 29. června roku 1917. A toto stoleté výročí si chtějí místní lidé připomenout ve stylu básní a hudby – dvou žánrů, kterým Kainar holdoval.

„Symbolicky právě v pondělí 29. června se sejdeme na letní divadelní scéně u Galerie města Přerova na Horním náměstí, kde v 17 hodin zahájíme komponovaný pořad, složený z básní, které napsal Kainar. Recitovat bude Čestmír Beťák, jeho písně zazpívají přerovští muzikanti. Vstup bude volný,“ uvedla vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná. V tentýž dne bude v salonku Galerie k vidění informační panel, který připomene život a dílo Josefa Kainara.

„Zároveň se tam pokusíme o velmi zajímavý rekord – a tím bude přepisování Kainarových veršů. K dispozici bude jeho kniha básní, kterou návštěvníci mohou po kouscích přepisovat a zároveň u vlastnoručně přepsaného kousku připsat i své jméno či krátký vzkaz,“ konstatovala spolupořadatelka akce Marta Jandová. V osm hodin večer pak na letní divadelní scéně vystoupí partička brněnských herců, která zahraje představení na kainarovské téma s názvem The Impro Džow.

Fotosoutěž pro básníky

Kromě toho bude symbolicky 29. června zahájena fotosoutěž, která rovněž odkazuje na Kainara, o němž je známo, že byl nejen básník, textař, dramatik, překladatel, hudebník, ilustrátor, výtvarník, novinář a scénárista – ale také nadšený fotograf.  „Od 29. června až do konce září nám mohou lidé posílat na adresu snímky z Přerova. Je jedno, jestli na nich bude zákoutí, nebo zda půjde o fotku z nějaké akce. Důležité je, aby byla fotka opatřena krátkým veršem. Nemusí jít o nic složitého, třeba o jeden výstižný či vtipný rým,“ nastínila Daniela Novotná. V říjnu pak budou fotky na webu města, kde jim budou návštěvníci přidělovat body. První místo bude ohodnoceno částkou pět tisíc korun, druhé tři tisíce a třetí dva tisíce korun.

Kainarovo dílo bude připomínáno v rámci nejrůznějších akcí ještě i na podzim. Například akce nazvaná „Přerovské dvorky“ – kdy se lidem otevřou pro veřejnost dvorky v centru města – bude rovněž souviset s dílem Kainara.

Josef Kainar a jeho přerovské „stopy“

„Josef Kainar se narodil koncem června roku 1917 v domě v Husově ulici – šlo vlastně o jeden z činžáků sloužících k ubytování pracovníků na dráze, neboť jeho otec byl inspektorem státních drah,“ vzpomíná archivář Jiří Lapáček. Rodina – Kainarův otec, matka a starší sestra Irena – žila v Přerově od roku 1911.

Mladý Josef navštěvoval Palackého obecnou chlapeckou školu a projevoval se jako nadaný žák. Po mámě, která pěkně zpívala a z jejíhož podnětu se u Kainarů scházela hudbymilovná společnost, zdědil hudební talent. „Proto už od pěti let hrál na housle a zkoušel komponovat na klavír. V sedmi letech napsal první básničku, kromě toho rád kreslil a maloval. A po otci zdědil lásku ke knihám,“ říká historik Lapáček. A práv tento „mix genů“ z něj dělal výjimečné dítě, i když právě jeho dětství bylo poznamenáno rozkolem v rodině, který skončil rozvodem rodičů. Jeho matka i se starší dcerou odešla na Slovensko a v té době čerstvě desetiletý Josef zůstal žít jen s otcem, později i s jeho novou manželkou.

Začal chodit za školu

„Ve školním roce 1928/1929 začal studovat na přerovském gymnáziu, ale snad vlivem rodinných poměrů začal chodit za školu a za neomluvené hodiny měl sníženou známku z chování. Zhoršil se i ve škole – z latiny, němčiny a matematiky měl čtverku. V sekundě se už zase Kainarův prospěch i docházka výrazně zlepšily, ale už další rok musel složit reparát z matematiky, což se opakovalo i v kvartě a kvintě,“ konstatoval Jiří Lapáček. Své hudební nadání ale Josef Kainar poctivě rozvíjel. Od primy navštěvoval nepovinný zpěv, od sekundy do tercie k tomu ještě přidal školu orchestrální hry, v tercii dal se svými kamarády dohromady malý tango-orchestr. V kvintě se pak začal učit i na kytaru. V té době také začal psát písňové texty, pokoušel se prosadit ve Studentském časopisu, veřejně recitoval. A stěžoval si, že kantoři na přerovském gymnáziu nemají dosti porozumění pro soudobé studentské snahy…

Do historie, spojené s Josefem Kainarem, se významně zapsalo také datum 5. května 1934. Tehdy coby sedmnáctiletý student odešel ráno normálně do školy, byl prý ale roztržitý a po deváté hodině gymnázium opustil. Procházel se u Bečvy, dostal se až za kapličku u nemocnice, kde v rozčilení vytáhl bubínkový revolver a střelil se do levého boku. Stačil ještě přejít po lávce na druhý břeh k Michalovu, kde se nechal v blízké ordinaci ošetřit od svého lékaře. Skončil v nemocnici, kde se podrobil operaci, při níž mu byl vyňat projektil, který uvízl na čtvrtém žebru. Vyšetřovací spis nakonec konstatoval, že čin spáchal v duševní depresi, na kterou ale neměly vliv rodinné ani školní problémy. „Ze vzpomínek kamarádů ale víme, že příčinou byla nešťastná láska k o rok starší Janě Jurečkové. Ozvuky tohoto prožitku nalézáme v cyklu básní Z písní Janě,“ prozradil Jiří Lapáček.

Stěhování do Olomouce

V roce 1934 se rodina rozhodla opustit Přerov, takže školní rok začínající letopočtem 1935 už Josef Kainar začínal na olomouckém gymnáziu.  „V dalším životě udržoval s Přerovem jen velmi volné kontakty. Napsal některé písňové texty pro zájezdový pořad Loď rytmu, s níž se objevil v roce 1940 i v rodném Přerově,“ uvedl Lapáček.

Později už žil a tvořil převážně v Praze. Měl blízko k divadlu, takže pracoval jako dramaturg v Divadle satiry, coby novinář psal pro Rovnost, kde vycházely také jeho vtipy, obrázky a básně, spolupracoval i s Československým rozhlasem. Po roce 1947 se už věnoval pouze literatuře.  Josef Kainar zemřel 16. listopadu 1971 ve věku 54 let.

Pozvánky na další akce, které v červnu pořádá město Přerov:

5. června * Setkání nad tématem doprava * Další veřejné projednávání navrhovaného Plánu mobility se uskutečni v pondělí 5. června ve velkém sále Městského domu v Přerově. Zájemci se dozvědí, jaké změny přinese plán v městské dopravě a jaká opatření se plánují. Setkání s dopravními odborníky začne v 16:30 hodin.

5. června * Děti třídily, teď dostanou odměnu * Zástupci města a technických služeb vyhodnotí soutěž ve sběru papíru, hliníkových obalů a použitých baterií, která probíhala v přerovských základních školách. Akce se uskuteční v Mervartově síni zámku a začíná v 9 hodin.

6. června * Přerovem projede recesní cyklojízda * Sraz cyklistů v recesistických kostýmech – nejlépe na téma pivo - bude v 16 hodin v parku Michalov u bistra U Králíčka. Samotná cyklojízda bude startovat v 16:15. Trasa má délku devět kilometrů a povede z Michalova přes lávku U Tenisu, Vsadsko a Želatovskou ulici - dále kolem hvězdárny do Újezdce a poté zpět do Michalova. Od 17 hodin pak proběhne v Michalově vyhlášení NEJ kostýmu a také soutěže Do práce na kole. Na malé návštěvníky čeká skákací hrad, ti starší mohou soutěžit v cyklo-kvízu.

7. června * Na šikovné děti čeká Scholar * Sošku Scholar, která je trofejí pro úspěšné přerovské školáky, si letos odnese 24 dětí. Získají ji šikovní žáci z osmi přerovských základních škol, kteří jsou příkladní a svědomití ve školní výuce, dosahují úspěchů ve sportu či umění, nebo vynikají svou poctivostí, čestností a smyslem pro fair-play. Prestižní ocenění získávají děti z rukou zástupců města už po čtrnácté. Slavnostní předání se bude konat v Mervartově síni přerovského zámku a začíná v 9 hodin.

12. června * Z očí do očí * V pořadí už šesté setkání přerovských občanů s primátorem Vladimírem Puchalským se uskuteční v pondělí 12. června v Galerii města Přerova na Horním náměstí. V neformální diskuzi mohou lidé sdělit svoje názory na fungování města, co se jim nelíbí – nebo naopak co kvitují. Setkání začíná v 16 hodin.

14. června * Kapka krve na papíře… * Kapka krve se stala hlavním motivem výtvarné soutěže pro děti, kterou vyhlásilo město Přerov ve spolupráci s transfúzní stanicí místní nemocnice. Děti z osmi přerovských škol vytvářely v hodinách výtvarné výchovy obrázky se zaměřením na dárcovství krve – a v rámci výuky se dozvěděly i základní informace, proč se krev daruje, komu slouží, nebo kdo má možnost věnovat svou nejcennější tekutinu. Odborná porota vybrala nejzdařilejší práce a jejich autoři budou 14. června v 8 hodin ohodnoceni.  Sejdou se v Kině Hvězda, kde budou následně i díla školáků vystavena.

18. června * Vzpomínka u hrobu i společná modlitba uctí oběti masakru * Pietní akt, připomínající tragickou událost, která se stala v noci z 18. na 19. června roku 1945 na Švédských šancích u Přerova, se uskuteční pravě v neděli 18. června. Ve 13 hodin se bude konat vzpomínkový akt na hřbitově – u hrobu obětí, ve 14 hodin se pak na Švédských šancích uskuteční společná modlitba. Její účastníci vzpomenou na 265 nevinných lidí, mezi nimiž byli Karpatští Němci, Slováci i Maďaři, kteří se stali poválečného vyřizování si účtů. Z vlaku, který je vezl domů – na Slovensko, je nechali 18. června vyvléct příslušníci 17. pěšího pluku z Petržalky. Donutili je pochodovat na kopec zvaný Švédský šance, kde je v noci nemilosrdně postříleli. V rámci této vzpomínkové akce se bude na letní divadelní scéně Mezi hradbami konat koncert Ireny Kanovské, která bude za klavírního doprovodu zpívat balady. Začíná v 16 hodin a vstup je volný.

21. června * Evropský den hudby oživí i Přerov * Evropský den hudby se blíží a s ním i oslava letního slunovratu. Kořeny muzikantského svátku, který zavedli ve Francii, sahají až do roku 1982. Přerov se k tomuto svátku také hlásí -  proto se ve středu 21. června od 15 hodin rozezní na několika místech v centru Přerova hudba různých žánrů. Lidé se mohou těšit na veřejná pouliční vystoupení těchto kapel:  Imperio (etno - latin - funky - gipsy world music), Jazz za Bukem (jazz-blues), Třetí dáma (rock), Atlas Světa (rock - pop), Critical Acclaim (rock-crossover), Kowall Company(rock - pop), D.U.Bmusic (hard´n heavy funky groove company).

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL