Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dnešní školství? Nesmím ani kouknout dětem do vlasů, jestli nemají vši… Co prozradila patrně neprávem vyhozená učitelka

28.03.2017
Dnešní školství? Nesmím ani kouknout dětem do vlasů, jestli nemají vši… Co prozradila patrně neprávem vyhozená učitelka

Foto: ČT / repro

Popisek: Učitelka Vanda Fabiánová by se ráda vrátila do Tršic

Podle ředitele školy, kde učila, sexuálně obtěžovala prvňáčky, když na ně na škole v přírodě dohlížela v koupelně. Učitelku vyhodili, dodnes se s bývalou školou soudí, dnes už učí jinde – ale na školu v přírodě ji už asi nikdo nedostane.

Dnes už Vanda Fabiánová učí jinde, řediteli školy v Tršicích, kde učila deset let, ale vyhazov nezapomene. Jak okresní, tak krajští státní zástupci se navíc shodli, že Fabiánová žádný trestný čin nespáchala. „Chci, aby moje výpověď byla zrušena. Aby se prokázalo, že to, z čeho jsem byla nařčena, jsem nespáchala,“ dožaduje se učitelka podle MF Dnes.

Všichni proti řediteli

Za učitelkou stojí snad všichni. Bývalé kolegyně, rodiče dětí, kteří je houfně přehlašují do školy, kde učitelka působí teď, i soudní znalci. Ti všichni teď stojí proti jedinému muži – řediteli tršické školy Jaromírovi Vachutkovi, který trvá na tom, že chování Fabiánové bylo přes čáru. A na konečný verdikt čekají i další pedagogové, jde totiž svým způsobem o precedens. „Víte, jak to dnes ve školství je. My nemáme ani právo podívat se dětem do vlasů, jestli nemají vši. Chceme znát, kde jsou hranice toho, co učitelé mohou a nemohou,“ říká jedna z pedagožek.

Udala jí kolegyně

Celá kauza učitelku Fabiánovou psychicky poznamenala. „Byla jsem přesvědčena, že do školství se už nikdy nevrátím, protože s tím, co jsem měla ve výpovědi, by mě hanba fackovala jít někoho prosit o práci,“ říká v rozhovoru pro MF Dnes. Dnes ale bojuje, sama říká, že utíkat už není kam. „Udaly“ jí přitom její vlastní kolegyně. „Když hledám důvody, proč se to všechno stalo, u žádné z mých kolegyň je dodnes nenacházím. Dvě z nich jsem považovala za kamarádky a se třetí jsem přišla do styku jen minimálně,“ tvrdí učitelka.

Sami rodiče mě o to prosili, hájí se učitelka

A kde udělala chybu? „Možná dělám chybu v tom, že své žáky beru skoro jako vlastní děti. Možná jsem příliš pečlivá. Hlavně jsem se proti všem nařčením měla víc bránit,“ říká nenápadná žena. O dozor nad hygienou prvňáčků ji prý požádali sami rodiče. „Sami za mnou přišli s otázkou, jakým způsobem bude zabezpečena hygiena jejich dětí. Já jsem jim slíbila, že na ně osobně dohlédnu,“ vysvětluje Fabiánová.

Vadilo prý slovo předkožka

Vše prý zapříčinilo to, že ji v koupelně viděla kolegyně, která je věřící. „Myslím, že ji ani tolik nešokoval způsob mytí dětí jako ta věta: Přetáhli si předkožku? V tu chvíli by se v ní krve nedořezal. Já to beru biologicky, ona víc morálně. Navíc jako mamince tří dcer je jí tahle problematika trochu vzdálená. Sama jsem byla nejdřív matkou dcery, až pak syna. I já jsem se až od lékařky dozvěděla, jak důležitý je to úkon z hygienického hlediska,“ hájí se učitelka.

Můj syn žádné trauma nemá, říká matka

Ani děti prý žádná traumata neutrpěly. „Syn mi řekl, že paní učitelka mu vždy pomohla nastavit vodu, umýt záda, ale že intimní partie si umýval sám. Stačilo mi, že na něj nesahala,“ řekla jedna z maminek loňských prvňáčků. „Děti jsou na slovo předkožka zvyklé od lékařů a rodičů, vědí, že při sprchování si ji mají přetahovat. Mému synovi nepřipadalo zvláštní, že mu to paní učitelka připomněla,“ konstatovala.

Kdyby šlo o muže, vše bude prý jinak

Jenže ředitel školy to vidí jinak. Vadí mu, že učitelka byla vždy sama s jedním chlapcem.  „Ze strany řady právníků jsem zaznamenal názor, že kdyby se jednalo o učitele, který by takto chodil k holčičkám, tak by se postupovalo úplně jinak,“ říká ředitel, který tvrdí, že je proti němu a kolegyním, které na jednání Fabianové upozornily, vedena kampaň. Podle Fabiánové byly koupelny prostě malé, dvě děti se dovnitř pohodlně nevešly.

Ředitel říká „nepravdy“

Ředitel Vachýtka hovoří o šikaně, které ze strany zastánců učitelky musí čelit. Obec Tršice, která je zřizovatelem školy, do kauzy zatím nijak nezasáhla. Místostarostu Jana Březovského ale soud rozčílil. „Pan ředitel řekl do médií, že u soudu padla spousta nepravd. Já dnes můžu prohlásit, že i z jeho úst zazněla spousta nepravd,“ zlobil se úředník.

Petici podepsalo tisíc lidí

Rodiče na podporu Fabianové zorganizovali dokonce petici, pod níž je už víc než tisíc podpisů. Kantorka nyní učí na škole v sousedních Doloplazech, kam za ní dojíždí také 14 z 18 jejích tršických žáků – a právě ti jsou jedním z důvodů, proč se chce do Tršic vrátit, řediteli navzdory. „Z mého úhlu pohledu je celý případ hloupé nedorozumění, které přerostlo do neuvěřitelných rozměrů,“ uzavírá celou kauzu nešťastná učitelka. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová