Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jesenická nemocnice nově zavádí poporodní bonding. Kromě pozitivních účinků na psychiku pomáhá i nastartovat tvorbu mateřského mléka

21.03.2017
Jesenická nemocnice nově zavádí poporodní bonding. Kromě pozitivních účinků na psychiku pomáhá i nastartovat tvorbu mateřského mléka

Foto: agel.cz

Popisek: Bonding - ilustrační foto

Jesenická nemocnice, člen skupiny AGEL, modernizuje v posledním roce nejen své vybavení, ale i metody a postupy. Čerstvým důkazem je aktuálně zavedený poporodní bonding, který si nově mohou vychutnávat všechny rodičky a jejich čerstvě narozená miminka.

Tato metoda, podporující budování základních emočních vazeb, spočívá v neoddělování novorozence od matky v prvních hodinách po porodu a získává si v pokrokových zemích stále větší oblibu. Mimo pozitivních účinků na psychiku pomáhá poporodní bonding u novopečených maminek také nastartovat tvorbu mateřského mléka či zavinování dělohy.

„Nastávajícím rodičům se v naší porodnici snažíme maximálně vycházet vstříc a podporovat je v jejich zájmech i přáních. Jsme proto velmi rádi, že jim nově můžeme nabídnout v rámci našich služeb i poporodní bonding, který prohlubuje emoční vazby dětí a rodičů a přispívá k psychické pohodě obou stran. Zavedení poporodního bondingu je dalším důkazem modernizace přístupu k léčbě v naší nemocnici, což jistě nastávající rodiče uvítají,“ říká gynekoložka a členka představenstva Jesenické nemocnice MUDr. Jana Chrastinová.

V případě komplikací rozhoduje lékař

Bonding probíhá při přirozeném porodu tak, že porodník položí ještě neumyté dítě matce na břicho, nechává se dotepat pupečník a je proveden takzvaný milking, tedy natlačení krve z pupečníku ze směru od matky zpátky k miminku. Zároveň je dítě umístěno na břiše matky tak, aby bylo umožněno jeho doplazení k prsu a přisátí. Novorozenec je po dobu prvních dvou hodin svého života ponechán na porodním sále v péči rodičky a jejího doprovodu. Až poté, pokud si to rodiče nepřejí dříve, sestra dítě zváží, změří a popíše.

„Plný bonding lze nejlépe realizovat při porodu donošeného miminka s dobrou poporodní adaptací, kdy porod probíhá přirozenou cestou nebo plánovaně císařským řezem při zachované čiré plodové vodě,“ vysvětluje MUDr. Chrastinová s tím, že v případech, kdy se u porodu vyskytnou komplikace, rozhoduje o možnostech bondingu lékař, a to s ohledem na zdravotní stav maminky i dítěte.

Modernizace oddělení provoz neomezí

Hlavními výhodami bondingu pro dítě je možnost pomalé adaptace na nové prostředí a utváření rané vazby mezi matkou a dítětem. Novopečeným maminkám zase bonding pomáhá nastartovat tvorbu mateřského mléka či zavinování dělohy. U matky i dítěte pak navíc při bondingu dochází k vyplavování hormonu oxytocinu, který uklidňuje, posiluje a u rodiček i pomáhá snižovat poporodní krvácení.

Zavedení poporodního bondingu je v Jesenické nemocnici přitom jen dalším dílčím krokem v celkové modernizaci porodnice, která v těchto měsících naplno probíhá. „Na gynekologickém oddělení byla kompletně vyměněna okna, oddělení bylo dovybaveno novými lůžky se stolky a pro zvýšení odborné úrovně zde byly pořízeny také zcela nové přístroje – laparoskopická věž, kolposkop, resektoskop, ultrazvuk či kardiotokograf (CTG),“ uvádí MUDr. Jana Chrastinová s tím, že v nejbližší době proběhne na tomto oddělení i úprava sociálních zařízení a částečná rekonstrukce porodního sálu. „I během této modernizace budeme rodičky i nadále přijímat,“ uzavírá MUDr. Chrastinová.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL