Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svíčky, zábavní pyrotechnika, světlice i lampiony štěstí... Hasiči varují! Na přelomu roku lidé způsobí sobě i jiným mnoho zranění a zaviní nejrůznější nešťastné události

27.12.2016
Svíčky, zábavní pyrotechnika, světlice i lampiony štěstí... Hasiči varují! Na přelomu roku lidé způsobí sobě i jiným mnoho zranění a zaviní nejrůznější nešťastné události

Foto: kr-olomoucky.cz

Popisek: Hasiči při zásahu - ilustrační foto

S blížícím se koncem roku varují hasiči občany Olomouckého kraje před nesprávným používáním zábavní pyrotechniky a otevřeného ohně. Lidé totiž každoročně na přelomu roku způsobí nejen sobě, ale i jiným mnoho zranění, stále častěji také zaviní nejrůznější nešťastné události. Jde především o požáry v bytech, které vznikají od hořících svíček, adventních věnců, případně vánočních stromečků. Dalšími iniciátory silvestrovských požárů mohou být špatně udržovaná topidla a komíny, zejména na chatách a v rekreačních objektech, kde se lidé rozhodnou oslavit příchod nového roku, a samozřejmě zábavní pyrotechnika.

Během loňského Silvestra a letošního Nového roku vyjížděli hasiči v Olomouckém kraji celkem k deseti požárům. Rušná byla zejména silvestrovská noc, kdy likvidovali několik požárů tújí a keřů, odpadu a velkoobjemových kontejnerů. Šlo však především o události drobnějšího charakteru bez výraznějších škod.

Svíčky

Tragické následky měl požár, ke kterému vyjížděli na Nový rok 2011 hasiči do Drahanovic na Olomoucku. V nádražní budově, kde vznikl, zemřely dvě osoby. Požár způsobil škodu 100 000 korun a příčinou byla nedbalost v souvislosti s používáním otevřeného plamene svíček. 

Topidla a komíny

Hned u dvou požárů, které měly společnou příčinu – nedodržení bezpečné vzdálenosti od kamen – zasahovali na Silvestra v roce 2014 hasiči na Přerovsku. V Kovalovicích plameny zničily uskladněný materiál a vybavení domu, škodu vyčíslil majitel na 300 000 korun. V Hustopečích nad Bečvou plameny zasáhly dřevo, uskladněné poblíž topidla. Škoda byla v tomto případě vyčíslena na 5000 korun.

Zábavní pyrotechnika

Zábavní pyrotechnice bych se ráda věnovala samostatně, protože problém s ní nastává už od Mikuláše. Lidé se totiž již s předstihem hromadně zásobili Nejrůznějšími rachejtlemi, petardami či domácími ohňostroji se lidé zásobili s předstihem. Často dochází k úrazům dětí, protože neumějí petardy používat nebo například sbírají po Silvestru nepoužitou pyrotechniku.

V minulých na Olomoucku zaznamenali případ, kdy chlapxci házeli v parku petardy po dívkách. Jedné zapadla za zimní bundu, kde došlo k explozi. Doma pak zjistila, že je popálená na zádech a má propálený svetr a zimní bundu. Proto skladujte zábavní pyrotechniku, aby nebyla v dosahu dětí, a na místech, kde nemůže dojít k její iniciaci. Vystřelování petard a pouštění silnějších světlic by se měly také vyvarovat podnapilé osoby. Stává se pak, že místo do vzduchu zamíří na kolemjdoucí, obydlí nebo auta, protože neudrží předepsaný směr. Pyrotechniku odpalujte podle návodu venku, na volném prostranství, aby nemohla zalétnout na střechu nebo oknem do objektů, kde by způsobila požár.

Požáry od světlic

Škodu půl milionu korun způsobil silvestrovský požár v roce 2014. Ve skladě na faře v Olšanech u Prostějova shořel uskladněný stavební materiál, fasáda a zaparkované auto. Příčinou byla s největší pravděpodobností pyrotechnika. Také o letošním adventu už hasiči vyjížděli k požáru, který způsobila zábavní pyrotechnika. V Brodku u Prostějova od ní vzplála túje a prohořela popelnice. Škoda naštěstí nevznikla žádná.

Lampiony štěstí

V poslední době se také hodně rozmohly balónky štěstí neboli létající lampiony, u kterých se zapálí hořák a balón se následně vznese do vzduchu. Po vyhoření hořáku se snese opět k zemi. Možná někoho napadne lampion štěstí pouštět i o Vánocích nebo na Silvestra. Z pohledu hasičů je volně vypuštěný lampion štěstí naprosto nekontrolovatelný otevřený oheň, který se na obloze může chovat zcela nepředvídatelně a při sebemenším poškození může spadnout na střechy domů, do lesa nebo kamkoli jinam, kde velmi snadno způsobí požár. Například v roce 2013 vyjížděli hasiči na ulici Rostislavova ve Šternberku, kde se v drátech elektrického vedení ve výšce čtyř metrů zachytil balónek štěstí a doházelo k menšímu jiskření. Hasiči ve spolupráci s Policií ČR jej pomocí dřevěné tyče bezpečně odstranili. Hasiči tedy vypouštění lampionů štěstí důrazně nedoporučují.

hasiči - statistika

I přes každoroční varování hasičů dochází v období Vánoc a Silvestra k řadě tragických událostí, při kterých se zraní desítky osob a materiální škody dosahují milionů korun. Zamyslete se proto nad požární bezpečností u vás doma, abyste se do této smutné statistiky nezařadili i vy.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL