Podvodníci s fotovoltaikou: Chtěli stát okrást o 240 milionů!
24.05.2013
Foto: Profimedia.cz
Popisek: Podvodem a úplatky si mohli přijít na desítky milionů
KRIMI Až o 240 milionů korun se teoreticky mohla obohatit obchodní společnost, která měla v roce 2010 podvodně získat licenci na provozování fotovoltaické elektrárny. V souvislosti s tímto případem policisté podali návrh na podání obžaloby na pět osob. Návrhem se bude zabývat Krajské státní zastupuitelství v Brně. Sezná-li pověřený státní zástupce, že je podání obžaloby opodstatněné, poputuje případ k soudu. Uvedl to policejní mluvčí Jaroslav Ibehej.
Provedení podvodu bylo relativně jednoduché. Šlo o to, že by obchodní společnost získala licenci na výrobu elektrické energie ještě v roce 2010, což by jí v příštích 20 letech garantovalo o mnoho vyšší cenu za výkup fotovoltaicky vyrobené elektřiny, než u elektráren uvedených do provozu v roce 2011. K neoprávněnému vydání licence mělo podle kriminalistů dojít na základě předložení nepravdivých dokumentů Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ). Podle těchto dokumentů, mimo jiné reklamačních a předávacích protokolů, měla být fotovoltaická elektrárna zčásti dokončena, ačkoliv ve skutečnosti na ní ještě 30. prosince 2010 nebyl nainstalován ani jeden fotovoltaický panel.
Kdo je podezřelý?
Policie navrhuje obžalovat pět osob. Z pokusu o trestný čin podvodu je podezřelý jednatel obchodní společnosti, která si zhotovení sluneční elektrárny v Olomouckém kraji objednala, dále zaměstnanec této obchodní společnosti, a také zástupce zhotovitele. Ti se měli společně podílet na předložení nepravdivých dokumentů ERÚ podle zákona potřebných k vydání licence, ačkoliv věděli, že elektrárna není dokončena a je tedy nefunkční.
Z trestného činu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti jsou dále obviněni dva tehdejší zaměstnanci ERÚ. První z nich měl podle závěrů kriminalistů dne 30. prosince 2010 hrubě nedbale a povrchně provést kontrolu zmiňované sluneční elektrárny, při které měl zaměnit plochu dvou vedle sebe už vybudovaných fotovoltaických elektráren za teprve budovanou a provozu neschopnou elektrárnu, na níž nebyl nainstalován ani jeden fotovoltaický panel. Druhý úředník si pak při kontrole předložených dokumentů (posledního dne roku 2010) neměl všimnout v nich uvedených rozporů, a následně ještě ten den vydal licenci k fotovoltaické výrobě elektrické energie platnou po dobu pětadvaceti let.
K obohacení nakonec nedošlo
Trestný čin podvodu je klasifikován jako trestný čin ve stádiu pokusu, protože k obohacení obchodní splečnosti nakonec nedošlo, a to proto, že pracovníci energetické distribuční společnosti velice včas zjistili skutečný stav věci. Rozhodnutí o udělení licence na výrobu elektřiny bylo v dubnu 2011 zrušeno.
Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.