Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Exkluzivně z odposlechu hejtmana z ČSSD: Co řekl o doprošování za ušetřených třicet milionů? Jízda na kole měla vyloučit štěnici. Pozdě

27.12.2015
Exkluzivně z odposlechu hejtmana z ČSSD: Co řekl o doprošování za ušetřených třicet milionů? Jízda na kole měla vyloučit štěnici. Pozdě

Autor: Daniela Černá

Popisek: Hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil

Tolik práce na jednom případu příslušníci Útvaru zvláštních činností obvykle nemívají. V takzvané olomoucké kauze, v jejímž rámci detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) stíhají dva důstojníky olomouckých ozbrojených složek Karla Kadlece a Radka Petrůje, podnikatele Ivana Kyselého a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila, se slušně zapotili.

Odposlech ve veřejných prostorách

Na základě návrhu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Okresní soud v Ostravě povolil několikero odposlechů telefonních stanic, které používali podezřelí. Státní zástupce pak schválil sledování osob a věcí, při kterém mohou být pořizovány zvukové, obrazové, případně jiné záznamy, při nichž nesmí být zasahováno do nedotknutelnosti obydlí, do listovního tajemství.

Zjednodušeně řečeno, šlo o odposlech a pravděpodobně i o videokameru v už známé kavárně Delux v olomouckém hotelu Janiš. Žalobce tak povolil odposlech ve veřejných prostorách, který byl zaměřen především na náměstka krajského olomouckého policejního ředitelství Karla Kadlece, podnikatele a blízkého přítele bývalého vlivného místopředsedy ODS Ivana Langera, a dalších, s nimi se scházejících osob.

Napíchnuté kanceláře na policejním ředitelství

Soudce z Ostravy následně povolil i „sledování osob a věcí, při kterém mohou být pořizovány zvukové, obrazové, případně jiné záznamy, jimiž může být zasahováno do nedotknutelnosti obydlí, do listovního tajemství nebo zjišťován obsah jiných písemností a záznamů uchovávaných v soukromí za použití technických prostředků“. Co si pod touto formulací představit?

Odposlech telefonu Karla Kadlece včetně počítačů a datových úložišť, které Kadlec používal. Policisté také nechali napíchnout dvě kanceláře v krajském policejním ředitelství, ve kterých se Kadlec pohyboval. Technici Útvaru zvláštních činností nainstalovali další štěnici do kanceláře Generální inspekce bezpečnostních sborů, která sídlí ve stejné budově v olomouckých Hodolanech. Dále detektivové ÚOOZ sledovali aktivity na privátních e-mailových adresách Kadlece a Kyselého na serveru Seznam.cz.

„Na základě příkazů a povolení byla také zaznamenána komunikace a osobní schůzky mezi podezřelými. Veškeré skutečnosti byly policejním orgánem vyhodnoceny a souvisle provázány se schůzkami, které proběhly mezi Ivanem Kyselým, Karlem Kadlecem, Radkem Petrůjem, Jiřím Rozbořilem a dalšími podezřelými osobami, například Ivanem Langerem, Milanem Pospíškem a tak dále,“ konstatuje detektiv ÚOOZ odůvodnění zahájení trestního stíhání. Pospíšek v době sledování vedl Službu kriminální policie, po zatčení podezřelých svůj post opustil.

Se nebudu doprošovat!

Nejvíce důkazů, jak tvrdí policisté, nasbírali v Cafe Delux díky štěnici v kanceláři Karla Kadlece a sledováním dalších aktérů. Kadlec se s Kyselým za období od července loňského roku do letošního září setkali nejméně pětačtyřicetkrát. „Rozhodně nešlo o nahodilá setkání. Schůzkám předcházela vzájemná komunikace, která nikdy neobsahovala faktická sdělení, pouze informaci o místě a čase schůzky. Současně se místa schůzek lišila od bydlišť či pracovišť uvedených osob. V těchto skutečnostech pak policejní orgán spatřuje jednoznačně prvek konspirace,“ míní detektiv z teplické pobočky ÚOOZ, která případ vyšetřuje. Co se týče obsahu informací, jež si měli podezřelí sdělovat, došel detektiv k názoru, že jde o originální verbální projevy, které jsou obsahově konzistentní, logicky na sebe navazují.

„S ohledem na počet vzájemných schůzek a rozsah projevů v řádu desítek hodin to vylučuje možnost, že byly předmětné výroky učiněny náhodou, bez vážného úmyslu, v žertu či myšleny jen hypoteticky,“ pokračuje vyšetřovatel Roberta Šlachty. V případě korupční nabídky ze strany hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) vůči Karlu Kadlecovi ji měl Rozbořil podle policie dokonce dvakrát opakovat. „Hejtman Jiří Rozbořil na této nabídce trval se slovy, že se nebude nikoho doprošovat, a že když někdo někomu ušetří částku 30 milionů korun, musí dostat odměnu,“ popisuje policista.

Hejtman Rozbořil se na stránkách kraje směje. Zatím

Z vyhodnocení komunikace detektivové vystavěli hierarchii podezřelých. „Tímto jednáním bylo způsobeno, že Krajské ředitelství policie Olomouckého kraje jako policejní orgán ve více trestních řízeních po dobu více než jednoho roku řádně nevykonávalo svoji funkci nestranného orgánu a neplnilo úkoly naplňující účely trestního řízení,“ popisuje detektiv ÚOOZ. Z policie tak unikaly jinak neveřejné informace k nepovolaným osobám. Tím mělo v několika případech dojít ke zmaření úkonů trestního řízení a že některé úkony byly prováděny účelově na základě instrukcí a soukromých zájmů osob mimo policii.

Zahlédli kolegy z vražd, tak spolu jezdili na kole

Skutečnost, že schůzky mezi Kadlecem a Kyselým měly konspirativní charakter, policie opírá o jednu událost z letošního července. Kadlec na schůzce zahlédl kolegy z oddělení vražd, a proto začali uvažovat o změně místa schůzek.

Kadlec Kyselému sdělil, že na místě jejich setkávání může být naistalován takzvaný prostorák – odposlechový prostorový mikrofon. Kyselý nechal změnu místa na Kadlecovi a zauvažoval o tom, že protože spolu hovoří o citlivých tématech, shodli se na tom, že se budou setkávat při jízdě na kole, protože to je ideální z hlediska nemožnosti nasazení účinných technických prostředků monitorujících zvukové záznamy. Pozdě. Policie je sledovala už rok.

Jaroslav Šťastný

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace