Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hnutí Duha: Lidé plní popelnice nesmyslně a musejí za to platit

04.03.2013
Hnutí Duha: Lidé plní popelnice nesmyslně a musejí za to platit

Autor: Hnutí Duha

Popisek: Kontejnery na tříděný odpad

Vysoké poplatky za svoz odpadu se lidem nelíbí, často si za ně ale mohou sami. Popelnice plní věcmi, které by se daly vytřídit. Vyplývá to z rozborů odpadu, které Hnutí DUHA Olomouc uskutečnilo v roce 2012 v Olomouckém kraji. Potvrdila to i poslední analýza v obci Štěpánov.

Namátkou bylo vybráno 10 popelnic a jejich obsah byl následně roztříděn. Komunální odpad, tedy ten, který do klasické popelnice skutečně patří, tvořil hmotnostně necelých 15 %, objemově dokonce jen 9 %. Podle váhy bylo ve vzorku nejvíce biologicky rozložitelného odpadu, a to více než 37 %.

Odpad ze zahrad, kousky ovoce a zeleniny, staré pečivo, čajové sáčky nebo zbytky vařených jídel, to vše lidé místo do kompostu házejí do popelnice. Pracovníci Hnutí DUHA Olomouc dokonce našli celou láhev přepáleného oleje či netknutou sklenici zavařeniny. Ačkoli jsou v obci rozmístěny kontejnery na plasty, sklo a papír, našly se v popelnicích v nezanedbatelném množství i tyto složky.

Výsledky rozboru odpadu ve Štěpánově přitom nejsou nikterak výjimečné. Hnutí DUHA Olomouc provádělo analýzy také v Kokorách, Ústíně, Mořicích, Olšanech u Prostějova a Těšeticích, mimo Olomoucký kraj pak ve Křtinách a Ostopovicích. Situace ve všech těchto obcích je přitom obdobná.

Rozbory se uskutečnily v rámci projektu „Realizace progresivních odpadových koncepcí v pilotních obcí“ podpořeném Státním fondem životního prostředí.

Hana Kovaříková z Hnutí DUHA Olomouc k situaci řekla: „Lidé si často neuvědomují, jak plýtvají surovinami, které je možné recyklovat, a už vůbec jim nedochází, jak je toto plýtvání finančně náročné. Poplatky za odpad se zvyšují a zvyšovat se nadále budou, není to ale proto, že na tom chtějí obce vydělávat, ty naopak nakládání s odpady musejí ještě dotovat. Zlepšit situaci by přitom lidé mohli už jen tím, že budou přemýšlet, co a kam vyhazují.“

(Zdroj: hnutiduha.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace