Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

SMS o riziku povodní až příští rok. Pozdě, ale přece

03.05.2013
SMS o riziku povodní až příští rok. Pozdě, ale přece

Autor: Městský úřad Hranice

Popisek: Hranice, povodně 2009

„Pozor! Blizi se velka voda. Mestsky urad Hranice“. Podobné varovné SMS zprávy budou moci dostávat občané Hranic a okolí. Městský úřad pracuje od roku 2011 na projektu, který má pro příště zmírnit následky případné povodně. Naposledy velká voda poničila Hranicko v roce 2009.

Bylo to 25. června 2009, kdy zasáhla Hranicko blesková povodeň. Rozvodněné potoky zaplavily stovky domů, garáže, sklepy a poničily silnice, železniční tratě a voda zatopila sjezd na dálnici u Hranic. Největší škody napáchala v Hustopečích nad Bečvou, v Černotíně zemřel člověk.

Opatření za patnáct milionů korun

Podobným věcem chce město do budoucna zabránit. „V roce 2011 jsme začali pracovat na projektu a opatřeních vedoucích k tomu, aby obyvatelé Hranic a místních částí věděli o povodni s maximálním možným předstihem,“ uvedl pro Krajské listy.cz mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Opatření by měla vyjít na téměř 15 milionů korun a zahrnují varovné systémy, čidla a srážkoměry na menších tocích. „Dlouho to netrvá, vždyť teprve vloni proběhla výběrová řízení na firmy, které vše potřebné zajistí,“ sdělil Bakovský. Město dá do projektu jeden a půl milionu korun, zbytek pokryje dotace EU.

Problematické menší toky

Hranice chtějí mít přehled zejména nad menšími toky, protože na Bečvě hlásiče vzestupu hladiny jsou. „Součástí systému protipovodňové ochrany bude i varování obyvatelstva zasíláním varovných SMS zpráv,“ doplnil Bakovský. Kdo má nemovitost v oblastech ohrožených povodní dostane v nejbližších dnech do poštovní schránky formulář. Jeho vyplněním a odevzdáním na Městském úřadě se přihlásí do takzvaného vyrozumívacího systému.

SMS nejdříve za rok

Lidem z Hranic ale v případě aktuálně hrozící velké vody SMS nepřijde, protože projekt začne fungovat až příští rok. 

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace