Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Na Šumpersko míří rekordní investice EU, za více než miliardu a půl

23.04.2013
Na Šumpersko míří rekordní investice EU, za více než miliardu a půl

Autor: Vodohospodářská zařízení Šumperk

Popisek: Čistička odpadních vod. Ilustrační foto

Jde o vůbec největší investiční akci v historii regionu. Více než jeden a půl miliardy korun spolkne výstavba kanalizace a čističky odpadních vod v pěti obcích a městech na Šumpersku. Ty ale nyní řeší problém, kde seženou vlastní peníze nutné k doplnění evropské dotace.

Těžkou hlavu teď mají na radnicích v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Lošticích a Hanušovicích. Většina peněz na investiční akci sice půjde z evropských dotací, i tak ale budou muset města sáhnout do svých kas. A hodně hluboko. Anebo si budou muset půjčit. Možnosti mají dvě. Buď od banky, nebo od Státního fondu životního prostředí.

Je totiž podmínkou, že k evropské dotaci ve výši 1,2 miliardy korun, musí její příjemce dát něco ze svého. V tomto případě to je zhruba 180 milionů korun. Dalších 160 milionů dodá společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, která je příjemcem dotace.

Zábřeh musí sehnat pětasedmdesát milionů

„K tomu je potřeba připočíst ještě asi pětadvacet milionů korun na základní opravy komunikací po výstavbě kanalizace. Budeme si asi muset vzít úvěr,“ řekl novinářům starosta Zábřehu František John. Pro Zábřeh je výstavba kanalizace důležitá. Některé části města totiž doteď nemají vyřešený odvod odpadních vod.

Po roce 2015 se musí čistit všude

Po dokončení investiční akce bude na kanalizaci napojeno takřka sto procent obyvatel zmíněných obcí a měst. To je přes padesát tisíc lidí. Jde přitom o nutnost. Česká republika se před lety zavázala Evropské unii, že do roku 2015 bude čistit odpadní vody ve všech městech nad dva tisíce obyvatel.

Milan Glista

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace