Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Dětské muzeum, které vzniklo díky inspiraci z Alp, bude mít expozici gastronomie. Nyní hledá zájemce o prezentaci

27.06.2015
Dětské muzeum, které vzniklo díky inspiraci z Alp, bude mít expozici gastronomie. Nyní hledá zájemce o prezentaci

Autor: Pradědovo dětské muzeum

Popisek: Pradědovo dětské muzeum

Výrobci místních gastronomických produktů z celých Jeseníků se mohou prezentovat v expozici gastronomie ve vznikajícím Pradědově dětském muzeu v Bludově. Vzniká ve venkovské usedlosti, v níž se budou malí návštěvníci formou zábavy a hry seznamovat s krajem hor pod Pradědem.

„V rámci projektu Pradědova dětského muzea chystáme část, věnující se místním produktům a potravinám. Proto nyní hledáme a vyzýváme všechny výrobce a producenty, kteří se věnují lokální gastronomii a chtějí se zde prezentovat," uvedla Markéta Ficnarová z Pradědova dětského muzea v Bludově s tím, že se zájemci mohou hlásit na emailu: , nebo telefonu: 607202558.

Bude tu největší bubno-xylofon

Předmětem projektu je rekonstrukce venkovské usedlosti a vybudování unikátního zábavného muzea s expozicemi se stěžejním tématem Jeseníky. Nepůjde o klasické muzeum, které staví na historické či přírodovědné unikátnosti exponátů, ale půjde o muzeum, kde bude hrát hlavní roli zábava a poznávání Jeseníků, a to interaktivní, hravou formou.

Muzea tohoto typu jsou běžná například v Alpách, kde byla čerpána inspirace. Nejdůležitějším prvkem tedy bude kreativní pojetí dílčích expozic, aby formou zábavy a interaktivity nabízely vzdělávání a poznání. V muzeu je také počítáno s venkovními hracími prvky a tzv. vodním dětským hřištěm. K nejatraktivnějším se řadí samotná zahrada, na které roste právě velké vodní dílo  soustava prvků pro oblíbené dětské cákání a jiné vodní hrátky. Mezi zdejší lákadla patří i dřevěný tunel, lanovka, největší bubno-xylofon ve střední Evropě či soustava podzemních telefonů.

Nezapomene se na historii, voňavé flakony či 3D puzzle 

Muzeum bude návštěvníkům nabízet například tato témata: fauna, flora Jeseníků, geologie, historie Jeseníků, významné osobnosti, tradiční jesenická gastronomie apod. Samostatná expozice bude věnována také obci Bludov, jejíž historie a rodáci jsou významní nejen v rámci regionu. 

Například součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se sluchátky, nabízející zvuky zvířat, žijících v Jeseníkách, přičemž děti budou hádat, komu zvuk patří. Součástí expozice flory Jeseníků pak budou „flakony“ s vůněmi Jeseníků (sušené houby, jehličí, lesní plody, heřmánek), opět s možností přiřazování těchto vůní. Součástí expozice geologie Jeseníků budou molitanové kostky, znázorňující jednotlivé geologické vrstvy s cílem skládání do správných úrovní – jako takové velké 3D puzzle. Vše ve sjednoceném a atraktivním designu, reflektujícím charakter prostor. 

Prorodinné prostředí

Muzeum nabídne také prostory pro skupinové programy (školní výlety, školy v přírodě, programy organizací pracujících s dětmi), je počítáno s místností pro kojící maminky a vyhrazenou hernou pro batolata. Součástí muzea je také expozice gastronomie Jeseníků. Horní patro domu je upraveno v jeden velký půdní prostor, který je výškově rozdělen na dvě části.

Tyto jsou spojeny schody, skluzavkami, skokem do bazénku s míčky. Klenbový sklep domu je využit jako umělá jeskyně, nabízející pohled do podzemí Jeseníků. V zahradě bude vybudováno dětské vodní hřiště (hřiště, kde hlavní roli hraje voda a hra s jejím usměrňováním, napouštěním, pumpováním, přehrazováním...). Počítá se s klasickým dětským hřištěm, které bude tematicky uzpůsobeno Jeseníkům. Dále je plánována instalace venkovního mobiliáře a drobné terénní úpravy zahrady pro hry.

Návrh kompozice muzea vychází z toho, že děti chtějí poznávat, ale potřebují se u toho bavit. Pryč jsou doby nudných expozic, kde hlavní roli hrají skleněné vitríny a v nich historicky cenné knihy či předměty. Toto muzeum bude jedna velká hra, při níž se bude hádat, tahat, poslouchat, hmatat, sledovat, přiřazovat, spojovat, malovat, skládat a přitom poznávat Jeseníky a vše, co k nim patří. 

Hlavním cílem projektu je zvýšení turistické atraktivnosti regionu Jeseníky a konkrétně lázeňské obce Bludov. Tohoto cíle chceme dosáhnout prostřednictvím investic do veřejné infrastruktury v cestovním ruchu. Díky tomu dojde nejen k vybudování unikátní turistické atraktivity, která svou náplní jasně míří do díry na turistickém trhu Jeseníků, ale dojde také ke vzniku synergických efektů rozvoje daného území s velmi podceňovaným potenciálem pro rozvoj turistiky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace