Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dětské muzeum, které vzniklo díky inspiraci z Alp, bude mít expozici gastronomie. Nyní hledá zájemce o prezentaci

27.06.2015
Dětské muzeum, které vzniklo díky inspiraci z Alp, bude mít expozici gastronomie. Nyní hledá zájemce o prezentaci

Foto: Pradědovo dětské muzeum

Popisek: Pradědovo dětské muzeum

Výrobci místních gastronomických produktů z celých Jeseníků se mohou prezentovat v expozici gastronomie ve vznikajícím Pradědově dětském muzeu v Bludově. Vzniká ve venkovské usedlosti, v níž se budou malí návštěvníci formou zábavy a hry seznamovat s krajem hor pod Pradědem.

„V rámci projektu Pradědova dětského muzea chystáme část, věnující se místním produktům a potravinám. Proto nyní hledáme a vyzýváme všechny výrobce a producenty, kteří se věnují lokální gastronomii a chtějí se zde prezentovat," uvedla Markéta Ficnarová z Pradědova dětského muzea v Bludově s tím, že se zájemci mohou hlásit na emailu: , nebo telefonu: 607202558.

Bude tu největší bubno-xylofon

Předmětem projektu je rekonstrukce venkovské usedlosti a vybudování unikátního zábavného muzea s expozicemi se stěžejním tématem Jeseníky. Nepůjde o klasické muzeum, které staví na historické či přírodovědné unikátnosti exponátů, ale půjde o muzeum, kde bude hrát hlavní roli zábava a poznávání Jeseníků, a to interaktivní, hravou formou.

Muzea tohoto typu jsou běžná například v Alpách, kde byla čerpána inspirace. Nejdůležitějším prvkem tedy bude kreativní pojetí dílčích expozic, aby formou zábavy a interaktivity nabízely vzdělávání a poznání. V muzeu je také počítáno s venkovními hracími prvky a tzv. vodním dětským hřištěm. K nejatraktivnějším se řadí samotná zahrada, na které roste právě velké vodní dílo  soustava prvků pro oblíbené dětské cákání a jiné vodní hrátky. Mezi zdejší lákadla patří i dřevěný tunel, lanovka, největší bubno-xylofon ve střední Evropě či soustava podzemních telefonů.

Nezapomene se na historii, voňavé flakony či 3D puzzle 

Muzeum bude návštěvníkům nabízet například tato témata: fauna, flora Jeseníků, geologie, historie Jeseníků, významné osobnosti, tradiční jesenická gastronomie apod. Samostatná expozice bude věnována také obci Bludov, jejíž historie a rodáci jsou významní nejen v rámci regionu. 

Například součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se sluchátky, nabízející zvuky zvířat, žijících v Jeseníkách, přičemž děti budou hádat, komu zvuk patří. Součástí expozice flory Jeseníků pak budou „flakony“ s vůněmi Jeseníků (sušené houby, jehličí, lesní plody, heřmánek), opět s možností přiřazování těchto vůní. Součástí expozice geologie Jeseníků budou molitanové kostky, znázorňující jednotlivé geologické vrstvy s cílem skládání do správných úrovní – jako takové velké 3D puzzle. Vše ve sjednoceném a atraktivním designu, reflektujícím charakter prostor. 

Prorodinné prostředí

Muzeum nabídne také prostory pro skupinové programy (školní výlety, školy v přírodě, programy organizací pracujících s dětmi), je počítáno s místností pro kojící maminky a vyhrazenou hernou pro batolata. Součástí muzea je také expozice gastronomie Jeseníků. Horní patro domu je upraveno v jeden velký půdní prostor, který je výškově rozdělen na dvě části.

Tyto jsou spojeny schody, skluzavkami, skokem do bazénku s míčky. Klenbový sklep domu je využit jako umělá jeskyně, nabízející pohled do podzemí Jeseníků. V zahradě bude vybudováno dětské vodní hřiště (hřiště, kde hlavní roli hraje voda a hra s jejím usměrňováním, napouštěním, pumpováním, přehrazováním...). Počítá se s klasickým dětským hřištěm, které bude tematicky uzpůsobeno Jeseníkům. Dále je plánována instalace venkovního mobiliáře a drobné terénní úpravy zahrady pro hry.

Návrh kompozice muzea vychází z toho, že děti chtějí poznávat, ale potřebují se u toho bavit. Pryč jsou doby nudných expozic, kde hlavní roli hrají skleněné vitríny a v nich historicky cenné knihy či předměty. Toto muzeum bude jedna velká hra, při níž se bude hádat, tahat, poslouchat, hmatat, sledovat, přiřazovat, spojovat, malovat, skládat a přitom poznávat Jeseníky a vše, co k nim patří. 

Hlavním cílem projektu je zvýšení turistické atraktivnosti regionu Jeseníky a konkrétně lázeňské obce Bludov. Tohoto cíle chceme dosáhnout prostřednictvím investic do veřejné infrastruktury v cestovním ruchu. Díky tomu dojde nejen k vybudování unikátní turistické atraktivity, která svou náplní jasně míří do díry na turistickém trhu Jeseníků, ale dojde také ke vzniku synergických efektů rozvoje daného území s velmi podceňovaným potenciálem pro rozvoj turistiky.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš