Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Usiloval o ni i Miloš Kopecký, dala ale přednost muzikantské legendě. Nepochopení, láska k alkoholu a záhadná smrt zelenooké krásky Evy Jakoubkové. Tajnosti slavných

23.06.2015
Usiloval o ni i Miloš Kopecký, dala ale přednost muzikantské legendě. Nepochopení, láska k alkoholu a záhadná smrt zelenooké krásky Evy Jakoubkové. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Krásná, inteligentní a talentovaná Eva Jakoubková zemřela předčasně a její smrt nebyla dodnes uspokojivě vysvětlena

Byla označována za nejkrásnější a nejtalentovanější herečku ve své generaci. Navenek byla vždy usměvavá, ochotná a vstřícná, uvnitř však permanentně utrápená žena, která je důkazem tvrzení, že se člověku zpravidla nedaří úplně ve všem.

Kontroverzní vztah k otci, okouzlení staršími muži, velká empatie vůči slabým a nemohoucím, důvěřivost a bohémství, které se nejvíc rozvinulo v manželství s legendou českého bigbítu Petrem Novákem. Nezapomenutelná herečka Eva Jakoubková se životem jen velmi obtížně protloukala, a zatímco v práci excelovala, její soukromí se hroutilo jako domeček z karet. Zemřela předčasně za záhadných okolností. Média sice automaticky považovala za příčinu její lásku k alkoholu, přátelé však tvrdili, že jí nějací bezdomovci dlužili peníze, a tak jí možná někdo pomohl zemřít.

Eva Jakoubková byla nejtalentovanější a nejkrásnější herečkou své generace

Eva Jakoubková byla nejtalentovanější a nejkrásnější herečkou své generace

Psychicky vyčerpaná byla již v patnácti

Krásná brunetka s uhrančivýma očima se narodila 8. února 1952 v Ostravě-Zábřehu a již od dětství to neměla v životě lehké. O jejím vztahu s otcem se říkalo, že byl slušně řečeno kontroverzní. Co všechno mu na dceři vadilo, je otázkou, po její smrti se dokonce nechal slyšet, že si nezaslouží ani pohřeb a hrob. Každopádně jeho krásná dcera působila již v mládí tak utrápeně, že se navzdory svému talentu málem nedostala ani na konzervatoř, protože v pouhých patnácti letech vypadala příliš staře. Nakonec se jí to ale přece jen podařilo a úspěch na sebe nenechal dlouho čekat.

S Janem Kanyzou v roce 1975 v televizním filmu Typicky ženská reakce

S Janem Kanyzou v roce 1975 v televizním filmu Typicky ženská reakce

Poprvé stanula před kamerou ve dvaceti letech v televizní inscenaci Don Juan, vzápětí po ní sáhli i tvůrci televizních seriálů. První příležitost dostala v Muži na radnici, svýma uhrančivýma očima však naplno uchvátila diváky jako Ivanka v ‘uvědomělém‘ projektu Inženýrská odysea a přímo excelovala v úspěšné sérii slavného tvůrčího tandemu Jaroslav Dietl – Jaroslav Dudek Synové a dcery Jakuba skláře. Zpočátku ztvárňovala především postavy křehkých naivek, z nichž se časem úspěšně ‘přehrála‘ do pozice charakterních zralých žen. Tajemstvím jejího úspěchu byly především přirozená oduševnělá krása, velké magické oči a inteligence.

S Jaroslavem Satoranským v seriálu Inženýrská odysea

S Jaroslavem Satoranským v seriálu Inženýrská odysea

Osudová láska odstartovala katastrofu

Toho pravého Eva dlouho hledala, vdávala se až ve dvaatřiceti letech, což bylo v její generaci výjimečné. Mužům bez rozdílu věku se z ní podlamovala kolena, své srdce ale věnovala jenom několika z nich a dávala přednost spíše starším pánům, kteří v ní zřejmě probouzeli naději na bezpečí a oporu. Již během studií si ji vyhlédl režisér Evžen Sokolovský, který se do ní zamiloval, totéž potkalo i herce Ivana Luťanského či Ilju Racka. Do houfu odmítnutých nápadníků se údajně zařadil dokonce i neodolatelný lovec žen Miloš Kopecký.

Svatba s legendárním Petrem Novákem

Svatba s legendárním Petrem Novákem

Jejím osudovým mužem se nakonec stala nezapomenutelná legenda českého bigbítu Petr Novák, jehož Náhrobní kámen dodnes nechybí u žádného táboráku. Vzali se v září 1984, když už měl Novák bohužel období své největší slávy za sebou a válčil s režimem. Po třech letech bohémského soužití se ale oficiálně rozvedli, protože Novák nechtěl přijít o druhý byt v centru Prahy, a dál spolu žili ‘na psí knížku‘. Neustálé problémy, zákazy a trápení Petr vydatně utápěl v alkoholu, navíc byl velmi silný kuřák a téměř vůbec nejedl. Evu bezmezně miloval a sotva mohl tušit, že jeho vražedný životní styl časem ze zoufalství převezme.

Ztratila smysl života

Stres a psychickou zátěž Eva zvládala odjakživa velmi špatně, a tak když se blížila vyhrocená situace, nadopovala se po manželově vzoru alkoholem. Jenže co začalo nevinnou skleničkou na povzbuzení, vyvrcholilo tragédií. Když Petr zemřel, propadla alkoholu úplně, jakoby definitivně ztratila smysl života. „Strašná škoda, krásná inteligentní žena, ale bílé víno nad ní bohužel zvítězilo,“ zalitoval jejího promarněného života před časem legendární textař Pavel Vrba. „Bydleli jsme vedle sebe. Evin manžel pil s chutí a Eva také. Jednou k nám přišla s pláčem, tvrdila, že má něco s orgány. Nevěděla, zda to byla rakovina, ale chtěla skoncovat s jakýmkoli alkoholem,“ zavzpomínal Vrba.

V roce 1980 s Jiřím Štěpničkou na jevišti Národního divadla v nesmrtelném dramatu bratří Mrštíků Maryša

V roce 1980 s Jiřím Štěpničkou na jevišti Národního divadla v nesmrtelném dramatu bratří Mrštíků Maryša

Snaha nepít herečce vydržela až do nedobrovolného odchodu ze slavného pražského Činoherního klubu. „Ona herectvím žila a najednou nevěděla, čeho se chytit,“ prohlásil před lety kamarád manželů, zesnulý bubeník skupiny Olympic Jan ‘Jeňýk‘ Pacák. „Vždy jsem říkal, že v rodině může pít jen jeden, aby ten druhý mohl toho prvního zachránit. Jenže Petr pil první ligu a Eva ho chtěla zřejmě trumfnout. Je jí obrovská škoda. Byla obrovský talent a velká dáma.“

Zemřela úplně osamělá

Mimořádná herečka přežila svého legendárního manžela o osm let. Smrt ji zastihla v jejím bytě, datum úmrtí bylo stanoveno na 16. července 2005, bylo však zjištěno, že zemřela přinejmenším o dva týdny dřív. Dodnes se nepodařilo zjistit, co bylo bezprostřední příčinou jejího osamělého odchodu z tohoto světa. Významnou roli sice zřejmě sehrál alkohol, není však vyloučeno, že jí někdo ‘pomohl‘. Byla totiž již dlouho osamělá, a tak se často stýkala s různými podivnými individui, půjčovala si peníze a do bytu klidně pouštěla i neznámé lidi.

Po smrti manžela a vyhazovu z divadla definitivně ztratila smysl života

Po smrti manžela a vyhazovu z divadla definitivně ztratila smysl života

Její přátelé jsou dodnes přesvědčeni, že nezemřela přirozenou smrtí. Krátce před smrtí totiž měla dostat větší množství peněz jako tantiémy po zesnulém manželovi. V bytě se však žádné peníze nenašly, což ještě podporuje všechny konspirační teorie. Jisté je však jedno – svět přišel o obrovský talent. A protože se před Novákovou smrtí partneři už nestihli znovu vzít, zpěvákovi příbuzní, lační autorských práv na jeho skladby, ani nedovolili, aby byla Eva pohřbena k Petrovi do hrobu na pražských Olšanských hřbitovech.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská