Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Hasiči řešili pět zraněných a únik chlóru v tunelu. Cvičně

15.04.2013
Hasiči řešili pět zraněných a únik chlóru v tunelu. Cvičně

Autor: hzscr.cz

Popisek: Hasiči, Klimkovický tunel

Klimkovický tunel, který je jediným na dálnici D1, se stal minulý týden cvičištěm profesionálních i dobrovolných hasičů. Zachraňovali pět osob a řešili nehodu cisterny vezoucí chlór.

„Čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojily ve čtvrtek dopoledne do prověřovacího cvičení, které se konalo v pravé troubě dálničního tunelu Klimkovice. Šlo o likvidaci následků dopravní nehody osobního užitkového a nákladního automobilu s následným požárem,“ uvedl pro Krajskélisty.cz tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Podle jeho slov tak hasiči využili pravidelné servisní práce Ředitelství silnic a dálnic ČR, kvůli kterým bývá uzavřen vždy jeden jeho tubus.

Ve čtvrtek vyprošťovali pomocí páteřové desky 

Ve čtvrtek posloužila pro simulaci nehody dvě funkční vozidla. „Hasiči se postarali celkem o pět zraněných. Dva z nich museli vyprošťovat pomocí páteřové desky. Pak je po prvotním ošetření odnášeli do bezpečí, kde by při skutečné nehodě čekaly týmy záchranného sboru,“ uvedl Kůdela, podle nějž v tunelu nešlo použít hydraulické nástroje. Ke slovu se ovšem dostal účinný mobilní ventilátor.

O dva dny dříve, kdy byl z těch samých důvodů uzavřen levý tubus dálničního tunelu, cvičně likvidovalo následky dopravní nehody cisterny přepravující nebezpečnou látku – chlór, šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravska.

V úterý se simulovala srážka cisterny a únik chlóru 

„Nasimulovali jsme situaci jako by se v tunelu srazila cisterna s osobním autem. Řidič osobního auta a jeho spolujezdec se následkem nehody zranili a zůstali uvězněni uvnitř vozidla. Cisterně se při nárazu urazil ventil a začal unikat chlór. Řidič cisterny se pokusil pomoci posádce osobního vozidla, ale nadýchal se chlóru a upadl do bezvědomí,“ popsal úterní cvičení Kůdela.

Kvůli fingované přítomnosti chloru hasiči vyprošťovali osoby v ochranných protichemických oblecích, evakuovali osoby z ohrožených prostor a zkrápěli unikající látku vodou z hydrantů v tunelové síti. „Toto cvičení prověřilo koordinaci jednotek hasičů při likvidaci mimořádné události s únikem nebezpečných látek v dálničním tunelu,“ řekl Kůdela s tím, že na tomto cvičení se podílelo na 30 hasičů.

Přes komplikaci dopravy byl provoz plynulý 

Vždy byl jeden tubus tunelu pro jízdu uzavřen a ve druhém se jezdilo v obou směrech. Provoz aut v obou dnech, kdy se v tunelu prováděli jak servisní práce, tak i cvičení hasičů, byl plynulý.

Klimkovický tunel, dlouhý více než kilometr, byl postaven v roce 2008 ražením. Leží mezi samotným městem Klimkovice a lázněmi, které jsou v místní části Hýlov. Díky tunelu je vliv dálnice na město, lázně i životní prostředí minimální.

Anna Makowická

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace