Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hasiči řešili pět zraněných a únik chlóru v tunelu. Cvičně

15.04.2013
Hasiči řešili pět zraněných a únik chlóru v tunelu. Cvičně

Autor: hzscr.cz

Popisek: Hasiči, Klimkovický tunel

Klimkovický tunel, který je jediným na dálnici D1, se stal minulý týden cvičištěm profesionálních i dobrovolných hasičů. Zachraňovali pět osob a řešili nehodu cisterny vezoucí chlór.

„Čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů se zapojily ve čtvrtek dopoledne do prověřovacího cvičení, které se konalo v pravé troubě dálničního tunelu Klimkovice. Šlo o likvidaci následků dopravní nehody osobního užitkového a nákladního automobilu s následným požárem,“ uvedl pro Krajskélisty.cz tiskový mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.

Podle jeho slov tak hasiči využili pravidelné servisní práce Ředitelství silnic a dálnic ČR, kvůli kterým bývá uzavřen vždy jeden jeho tubus.

Ve čtvrtek vyprošťovali pomocí páteřové desky 

Ve čtvrtek posloužila pro simulaci nehody dvě funkční vozidla. „Hasiči se postarali celkem o pět zraněných. Dva z nich museli vyprošťovat pomocí páteřové desky. Pak je po prvotním ošetření odnášeli do bezpečí, kde by při skutečné nehodě čekaly týmy záchranného sboru,“ uvedl Kůdela, podle nějž v tunelu nešlo použít hydraulické nástroje. Ke slovu se ovšem dostal účinný mobilní ventilátor.

O dva dny dříve, kdy byl z těch samých důvodů uzavřen levý tubus dálničního tunelu, cvičně likvidovalo následky dopravní nehody cisterny přepravující nebezpečnou látku – chlór, šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravska.

V úterý se simulovala srážka cisterny a únik chlóru 

„Nasimulovali jsme situaci jako by se v tunelu srazila cisterna s osobním autem. Řidič osobního auta a jeho spolujezdec se následkem nehody zranili a zůstali uvězněni uvnitř vozidla. Cisterně se při nárazu urazil ventil a začal unikat chlór. Řidič cisterny se pokusil pomoci posádce osobního vozidla, ale nadýchal se chlóru a upadl do bezvědomí,“ popsal úterní cvičení Kůdela.

Kvůli fingované přítomnosti chloru hasiči vyprošťovali osoby v ochranných protichemických oblecích, evakuovali osoby z ohrožených prostor a zkrápěli unikající látku vodou z hydrantů v tunelové síti. „Toto cvičení prověřilo koordinaci jednotek hasičů při likvidaci mimořádné události s únikem nebezpečných látek v dálničním tunelu,“ řekl Kůdela s tím, že na tomto cvičení se podílelo na 30 hasičů.

Přes komplikaci dopravy byl provoz plynulý 

Vždy byl jeden tubus tunelu pro jízdu uzavřen a ve druhém se jezdilo v obou směrech. Provoz aut v obou dnech, kdy se v tunelu prováděli jak servisní práce, tak i cvičení hasičů, byl plynulý.

Klimkovický tunel, dlouhý více než kilometr, byl postaven v roce 2008 ražením. Leží mezi samotným městem Klimkovice a lázněmi, které jsou v místní části Hýlov. Díky tunelu je vliv dálnice na město, lázně i životní prostředí minimální.

Anna Makowická

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace