Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Rodina sestřeleného pilota dlouhé roky nevěděla, kde vyhasl mladíkův život. Teď mu byl odhalen pomník, už není „bezejmenný"

09.05.2015
Rodina sestřeleného pilota dlouhé roky nevěděla, kde vyhasl mladíkův život. Teď mu byl odhalen pomník, už není „bezejmenný

Autor: kr-moravskoslezsky.cz

Popisek: Památník sestřeleného vojáka Staška, který byl před pár dny odhalen.

Voják Rudé armády Vasilijevič Alexejevič Staško byl se svou stíhačkou Lavočkin sestřelen 27. dubna 1945 během osvobozovacích bojů. Nyní má konečně svůj památník, a to v Klimkovicích.

Válka je vždycky strašná

Jeho slavnostního odhalení se před pár dny zúčastnili také představitelé Moravskoslezského kraje – hejtman Miroslav Novák, 1. náměstek hejtmana Josef Babka a ředitel moravskoslezského krajského úřadu Tomáš Kotyza. Uctili památku padlého rudoarmějce a položili u památníku připomínajícího hrdinství mladého muže věnec.

„Válka je vždycky strašná. Za každou stojí nejen zničené hodnoty ve věcech, které by měly lidem sloužit, promarněné investice použité k výrobě nástrojů zabíjejících lidi, ale především zmarněné, nevyčíslitelné hodnoty ztracených životů,“ uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Nejsem jasnovidec, ale tohle vím...

Smutný příběh poručíka Staška, který padl před koncem 2. světové války, podle hejtmana ukazuje, že ve válkách zbytečně umírají konkrétní jedinci. Ne anonymní tvorové, ale lidé, kteří mají své radosti i starosti, plány do budoucna a přání. Nebyl jsem nadán jasnovidectvím, abych viděl do duší těch, kteří tehdy zemřeli pro náš dnešek. O jednom jsem ale přesvědčen s naprostou jistotou: Určitě ani jeden z nich neumíral proto, aby se válečné šílenství v budoucnu opakovalo. Pokloňme se tedy hrdinům Ostravsko-opavské operace a pamatujme na jejich oběti a poselství," uvedl dále hejtman Novák.

Rodina poručíka Staška do loňského roku vůbec netušila, kde mladý muž skončil svůj život. Hrob v Hlučíně, v němž byla uložena velká část ostatků pilota nalezených po válce, byl totiž do této doby označen nápisem „bezejmenný“.

Nadšenci se dopátrali jména

Díky pátrání honorárního konzula Ruské federace v Ostravě Aleše Zedníka, místostarosty Klimkovic Jakuba Unucky, pamětníků, historiků a nadšených amatérských pátračů po totožnosti pilota teď mohlo být na náhrobek vyryto jméno vojáka, který v hrobě leží - gardový poručík Vasilij Alexejevič Staško.

Ode nynějška má poručík Staško také na místě, kde při osvobozovacích bojích padl, památník. Podle představitelů města Klimkovic se nejedná o jeden monument, ale o soubor architektonických prvků – gabionových bloků, které z prostoru okolo Myslivny v Klimkovicích dělají odpočinkové a zároveň pietní místo. Bude sloužit nejen k připomínce poručíka Staška, ale i k odpočinku návštěvníků tohoto areálu.

Hejtman kraje Miroslav Novák se mimo jiné v těchto dnech také setkal s válečnými veterány, poděkoval osvoboditelům a účastnil se řady dalších akcí v souvislosti se 70. výročím osvobození.

Novák

Setkání hejtmana Nováka s válečnými veterány.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace