Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

My horníci jsme byli hloupí. Poláci to vládě vysvětlili baseballovými pálkami! Babišovce z Ostravska, bývalého havíře, vytočila slova Miroslava Kalouska

10.04.2015
My horníci jsme byli hloupí. Poláci to vládě vysvětlili baseballovými pálkami! Babišovce z Ostravska, bývalého havíře, vytočila slova Miroslava Kalouska

Foto: Lucie Bartoš

Popisek: Horník, ilustrační foto

Začalo to debatou o důchodovém spoření, kterou se vydatně zabývali poslanci ve sněmovně tento týden. Josef Hájek z Orlové, poslanec za ANO 2011 a někdejší zaměstnanec ostravských dolů očividně původně vůbec neměl v úmyslu k problematice vystoupit.

Slova Miroslava Kalouska (TOP 09), bývalého ministra financí, jo ale vytočila. Topkař se totiž pustil do Andreje Babiše. „Jestli chcete příklad klasického vyvádění z penzijního systému, tak ten klasický příklad je třeba to, co nedávno dohodl pan ministr Babiš na Ostravsku. Rozšíření odchodů do předčasného důchodu, rozšíření osob, které budou moct odejít do předčasného důchodu, to je vyvádění prostředků z penzijního systému ve prospěch podpory v nezaměstnanosti,“ osočil se na zakladatele hnutí ANO.

My horníci jsme byli hloupí

Připomněl, že peníze nebudou použity v rámci standardního penzijního systému, ale bude z nich posílena pasivní podpora v nezaměstnanosti, a to ještě ve prospěch zejména soukromé společnosti, které tím bude usnadněno propouštění a příslušné odstupné. „To je vyvádění,“ poukazoval na současného šéfa rezortu financí Andreje Babiše.

Na to konto se přihlásil o slovo poslanec za Moravskoslezský kraj Josef Hájek. „Mě se hluboce dotkla slova pana Kalouska, protože já jsem ten člověk, který 33 let byl v hornictví a myslím si, a já jsem to teď nedávno diskutoval na jednání s odbory, když jsem řekl, že my horníci jsme byli hloupí. Když se mě ptali, co jsem dělal v roce 1989, tak říkám, já jsem cinkal klíči. My jsme pořád kopali uhlí, pořád jsme se snažili plnit plán a nechali jsme si zrušit kategorie,“ láteří nad něčím, co tehdy považovali za správné.

Vysvětlily to baseballové pálky

To, jak se čeští horníci dnes musí sedřít, vybočuje ze standardů ostatních evropských zemí. „My jsme dneska jediná země, ve které musejí horníci pracovat do 67 let! Všude kolem nás horníci odcházejí po 20 nebo 25 odpracovaných letech. Všude, v celé Evropě,“ zdvihl varovný prst.

V té souvislosti vzpomněl Polsko. „Polákům třikrát nebo čtyřikrát pravicová vláda chtěla sebrat důchody. Polští horníci šli do Varšavy s baseballovými pálkami a vysvětlili pravicovým vládám, že si to takhle nepředstavují. Samozřejmě já tímto nevyzývám naše horníky, aby použili baseballové pálky, určitě ne. Ale ti Poláci v tomhle směru byli jiní,“ povzdechl si.

Hájek následně obvinil Miroslava Kalouska, že to byla jejich vláda, která horníkům prodala střechu nad hlavou a oni jsou dnes v situaci, kdy potřebují mít jistotu. „A ta jistota mimo jiné kromě práce je, že dostanou zasloužený důchod, aby si ho skutečně dožili nebo prožili. Protože opravdu je pravda, že horníci se dožívají podstatně menšího věku,“ uzavřel s tím, že věří, že současná vláda napravuje věci, které Kalousek a jeho kolegové z pravého spektra napáchali.

Dobré vyhlídky měli jen mladí horníci

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová před pár dny mimo jiné jednala s představiteli firmy OKD o řešení možných sociálních dopadů na zaměstnance v hornictví v Moravskoslezském kraji, způsobené útlumem těžby uhlí. „Stát si musí vážit zaměstnanců, jako jsou horníci, kteří celý život pracovali v těžkých a nebezpečných podmínkách. Ne jim znepříjemňovat život. Díky často podlomenému zdraví z této náročné práce nemají příliš šancí najít si jiné pracovní uplatnění. Proto bychom jim měli zajistit důstojný odchod do důchodu,“ zní její názor.

Podle dosavadní legislativy mohli odcházet do starobního důchodu dříve jen horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali několik tisíc směn. Horníci, kteří nastoupili po roce 1993, by tak museli fárat až do standardního věku odchodu do důchodu. Vláda už na svém jednání 25. března zrušila omezující podmínku, která bránila snížit některým horníkům věkovou hranici odchodu do důchodu. 

Josef Hájek, který žije v Orlové, kde má i poslaneckou kancelář, vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě. Od roku 1977 pracoval 36 let v ostravsko-karvinských dolech na různých pozicích, od horníka stipendisty či vedoucího provozu po vyšší management. V letech 2006 až 2010 byl výrobním náměstkem na Dole Karviná a v letech 2011 až 2013 pracoval jako manažer na generálním ředitelství podniku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .

Vložil: Lucie Bartoš