Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Já jsem takový jednoduchý, řekl Andrej Babiš na Ostravsku, kde představil knihu o sobě. Rozhovor s jeho řidičem je prý brutální. A laguny také

17.03.2015
Já jsem takový jednoduchý, řekl Andrej Babiš na Ostravsku, kde představil knihu o sobě. Rozhovor s jeho řidičem je prý brutální. A laguny také

Foto: Hans Štembera

Popisek: Andrej Babiš

Od revoluce nikdo neměl žádnou vizi naší země, kritizoval své předchůdce na besedě v ostravském Knihcentru vicepremiér Andrej Babiš (ANO 2011). Připomenul i „brutální rozkrádání“, kterému se snaží zamezit. V reakci na dotazy z publika se věnoval také situaci na Ukrajině a hrozbě Islámského státu. Beseda se uskutečnila při příležitosti jeho dvoudenní návštěvy Ostravy a představení nové knihy O Babišovi bez Babiše.

Na začátek debaty vicepremiér také zabrousil do nedávné historie: „Byla tu obrovská poptávka po změně. Myslím si, že je dobře, že jsme hnutí udělali a vytvořili novou atmosféru. To brutální rozkrádání a Klondajk, který tady byl… Někteří dostali už obavy, ale je to práce na dlouho," uvedl také Babiš. „Jsem v pozici, kdy na mě všichni útočí, že jsem největší ohrožení demokracie od vítězného února,“ dodal s tím, že není jednoduché něco měnit. „Jsem optimista, snažíme také přijít s nějakou vizí naší země, protože od revoluce tady nikdo žádnou vizi neměl," dodal také Babiš.

Babiš: Devalvace koruny občany poškodila

Vicepremiér se věnoval také problémům regionu, připomenul kauzu s byty OKD, zpackané dálnice nebo nezaměstnanost: „Musíme získat další investory, přemýšlíme, že bychom tu dělali nějaké sdílené služby pro celý stát. Myšlenek je plno." Po úvodním vstupu přišly na řadu otázky z publika. Jedna z nich se týkala také intervence České národní banky. „Devalvace koruny občany poškodila," reagoval Babiš. „Cíl ČNB zabojovat proti deflaci se také moc nenaplnil. Firmy to nečekaly, měly nakoupené euro dopředu a těch firem, které profitovaly, bylo podle mého názoru velmi málo," dodal s tím, že ekonomové se v této otázce nedokáží shodnout.

Babiš: Měli bychom se spojit a bojovat proti Islámskému státu

Veřejnost zajímal také názor Andreje Babiše na zahraniční politiku a situaci na Ukrajině: „Měli jsme po druhé světové válce rovnováhu. To, co udělal Putin, že obsadil Krym, je nepřijatelné a je velká škoda, že to tak dopadlo. Prezident má pravdu, že největším ohrožením nás všech je Islámský stát. Před pár lety to ještě vypadalo, že Rusko a Evropa budou spolupracovat a teď to dopadlo špatně. Je to škoda, protože by se měly spojit a bojovat proti nebezpečí,“ uvedl Babiš.

„Pevně věřím, že se to nějak vyřeší. Čekal jsem, že to bude řešit hlavně Německo, protože mají nadstandardní ekonomické vztahy s Ruskem,“ dodal. Lidé se ptali také na směřování hnutí. „Svoboda, svoboda podnikání, ale chceme také solidaritu s těmi, o které je nutné se postarat. Nechci budovat stát, kde jsou zneužívané sociální dávky, chci držet nízko daně," vysvětlil také Babiš.

Kniha O Babišovi bez Babiše za 1 Kč

Na besedě s veřejností v Knihcentru představil vicepremiér novou knihu O Babišovi bez Babiše. Kdo přišel na setkání, obdržel ji za akční cenu 1 Kč. „Myslím, že to byl nápad mých kolegů, ale přiznám se, že jsem ji ještě celou nečetl, ale rozhovor s řidičem je brutální," upozornil na obsah vicepremiér. Na dotaz, zda sám připravuje vlastní knihu, odpověděl, že pokud napíše své zkušenosti z politiky, půjde o bestseller. Na psaní moc nejsem, já jsem takový jednoduchý, spíš na to řízení," reagoval s nadsázkou Babiš.

Novinka je soubor autentických a necenzurovaných rozhovorů, které vznikly u příležitosti jeho 60. narozenin. Svoje postřehy, názory a vzpomínky do nich promítlo čtrnáct osobností, které k Andreji Babišovi mají nějakým způsobem blízko. O svůj pohled na něj se podělila rodina, aktéři veřejného života, umělci, byznysmeni, kolegové z firmy i z politiky.

Andrej Babiš řeší mosty v havarijním stavu i laguny

V pondělí si Andrej Babiš v Ostravě také prohlédl poškozené dálniční mosty na D47. Na důvodech, proč jsou šest let staré mosty v nevyhovujícím technickém stavu, se Ředitelství silnic a dálnic nemůže shodnout se zhotovitelem stavby, firmou Eurovia. Od konce loňského roku, kdy ŘSD zkoumalo na mostech přípustnou zátěž, na ně smějí vjíždět jen osobní vozidla a pouze třicetikilometrovou rychlostí.

V Moravskoslezském kraji strávil vicepremiér dva dny. Setkal se s představiteli města i podnikatelů. V úterý navštívil areál bývalé chemičky Ostramo, který je jednou z největších ekologických zátěží v regionu a v zemi vůbec. Sanace tamních ropných lagun by měla skončit v roce 2022. Nejhorší část lagun, tedy zapáchající kaly, by mohla být odtěžena do konce roku 2016, řekl nedávno ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Společnost DIAMO je podezřelá

Ministr financí Andrej Babiš vyjádřil nespokojenost nad stavem prací při sanaci lagun Ostramo a s postupem státního podniku DIAMO jako zadavatele prací a smluvního partnera dodavatele sanace Sdružení ČISTÁ OSTRAVA. Podle ministra financí existuje vážné podezření, že DIAMO při řešení sanace nepostupuje s péčí řádného hospodáře. „Za současnou špatnou situaci na lokalitě je v první řadě jednoznačně odpovědný státní podnik DIAMO,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš. „Proto by bylo nejlepší, aby zadavatelem veřejných zakázek bylo přímo Ministerstvo financí, stejně jako je tomu u všech ostatních ekologických smluv,“ dodal s tím, že DIAMO je nesystémově zadavatelem pouze v případě této jediné ekologické smlouvy.

Andrej Babiš společnosti DIAMO mimo jiné vyčítá, že vedlo jednací řízení bez uveřejnění (JŘBU) v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách i přes několikeré vyslovení nesouhlasu ze strany Ministerstva financí. DIAMO vypsalo JŘBU pro Sdružení ČISTÁ OSTRAVA na sanaci vod ve výši 818 milionů korun. Bez jediné technické úpravy či jiného vysvětlení se v jiném dokumentu vyskytla cena 650 milionů korun. Zahájené jednací řízení bylo tedy prokazatelně nejméně o 168 milionů korun předražené. Po sérii dopisů ministra financí Andreje Babiše státní podnik DIAMO od tohoto záměru ustupuje.

Ministerstvo chce v současné době vypracovat koncepční materiály na řešení sanace vod a zemin v lagunách a posoudit situaci ze všech úhlů pohledu. Aby pro zvolený koncept následně vypracovalo projektovou přípravu, navrhuje změnu kompetencí. Zadavatelem sanace vod i zemin v prostoru lagun Ostramo by tak bylo Ministerstvo financí. Následně by Ministerstvo financí na rozdíl od dosavadní netransparentní praxe provedlo výběr dodavatele v otevřeném řízení.

Je to riziko pro pitnou vodu

Primátor Ostravy Tomáš Macura přivítal snahu o větší transparentnost ve veřejné zakázce na sanaci lagun Ostramo i ochotu Ministerstva financí jednat o řešení, které bude založeno na důkladné analýze situace. „Pokládám ovšem za důležité, aby se k řešení přistoupilo co nejdříve, protože laguny představují latentní ekologické riziko zejména pro podzemní zdroje pitné vody a svým zápachem obtěžují obyvatele přilehlého sídliště.  Nehledě k tomu, že čím déle proces sanace potrvá, tím více peněz bude stát,“ uvedl primátor Ostravy a dodal: „Jako město jsme připraveni účastnit se jednání s Ministerstvem financí a dalšími zainteresovanými orgány a hájit zájmy občanů. Laguny Ostramo představují jeden z největších ekologických problémů na území České republiky a je ostudné, že minulé vlády nebyly schopny problém účinně vyřešit“.

Daniela Černá

Vložil: Lucie Bartoš