Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

„Janukovyč vytáhl papír a řekl mi, že je to tajné. Pak ho schoval a já měl jasno." Bývalý eurokomisař Füle se rozpovídal o Ukrajině

27.02.2015
„Janukovyč vytáhl papír a řekl mi, že je to tajné. Pak ho schoval a já měl jasno. Bývalý eurokomisař Füle se rozpovídal o Ukrajině

Foto: Petr Kupka

Popisek: Bývalý eurokomisař Štefan Füle.

O integraci zahraniční politiky členských zemí EU přijel do Ostravy hovořit se studenty Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava bývalý eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle. Značná část jeho přednášky byla věnována ukrajinské krizi.

Setkání uspořádala Katedra evropské integrace ve spolupráci s Evropským hnutím v ČR. Štefan Füle, který působil jako eurokomisař pro rozšíření a politiku sousedství v letech 2010 až 2014, začal poznatkem, že Evropská unie podle něj v současné době není dobře připravena na zvládání krizí humanitárního charakteru. Prohlásil to v souvislosti s děním na Ukrajině a migrací uprchlíků ze Sýrie či Libye. Problém vidí mimo jiné v tom, že za EU vyjednávají ministři zahraničí jednotlivých zemí či jejich lídři, nikoliv zástupci unijních institucí. Podle něj má každý z 28 členských států vedle společné zahraniční a bezpečnostní politiky ještě svou vlastní zahraniční politiku.

Po úvodním slovu následovala diskuze. V ní padl nejprve dotaz týkající se turbulencí ve Středomoří. „Jak byste řešil situaci ve Středomoří, kdybyste byl dnes eurokomisařem?“ tázal se posluchač. „Měli jsem jasně definováno, co je možným cílem, pokud jde o Východní partnerství. Ano, jedním z možných cílů, v případě splnění řady podmínek, bylo, že se ten který partner může stát členskou zemí. Na jihu to nejde. Lisabonská smlouva mluví jasně o evropských zemích, což v případě zemí, jako je Maroko a dalších, nemohlo být naplněno,“ uvedl. „Chtěli jsme celému jihu nabídnout členství v rozšířeném Evropském hospodářském prostoru,“ doplnil.

Obchodování mezi EU a Ruskem

Následoval dotaz týkající se budoucnosti obchodování mezi Evropskou unií a Ruskem. Problém s Ruskem podle něj není v obchodu, ale v tom, že například s ropou či plynem neobchoduje na základě liberálních principů, ale vytváří z nich další instrument své zahraniční politiky.

Problém je podle něj ale také v tom, že řada těchto obchodů provází korupce. „Ukrajina měla poté, co jsme jim tak 'vtipně' pomohli s dohodou z ledna 2009, jeden z nejdražších plynů na evropském kontinentu. Přitom ho na Ukrajině prodávala za nejnižší cenu. Rozdíl byl osm procent deficitu vůči HDP každý rok. To jsou strašné peníze. Řadu z těchto peněz si rozdělili oligarchové,“ řekl s tím, že to, co se nyní děje na východě Evropy, není otázka následujících několika let, ale spíše několika desetiletí. Podle něj nám zcela uniká fakt, že už jsme součástí informační války. „Součástí tohoto konfliktu je i korupce, která útočí na to nejcennější, co máme, na sílu demokratických institucí,“ řekl dále bývalý český eurokomisař.

Putin vytváří konkurenční integrační projekt v Evropě

A pokračoval: „Rusko spojuje ochranářství, protekcionismus s používáním ropy a plynu jako strategického instrumentu - a s pomocí těchto dvou věcí Putin vytváří v Evropě druhý konkurenční integrační projekt. Putin a jeho politika nutí země mezi Evropskou unií a Euroasijskou unií, aby si vybraly buď Moskvu, nebo Brusel,“ shrnul Füle. Podle něj nesmíme nutit země, aby si vybraly, ale je třeba zvýšit jejich schopnost suverénně se rozhodnout. „Opravdu si myslíte, že se Arménie naprosto svobodně a suverénně rozhodla, když ze dne na den řekla, že nebude dál pokračovat v jednání o asociační dohodě s Evropskou unií, ale že přistoupí k Celní unii?“ položil řečnickou otázku Füle. „Nestačili jsme Arménii vytvořit dostatek prostoru na to, aby se nemusela na celou tu problematiku dívat úzce z bezpečnostního hlediska,“ dodal.

Jednání s Janukovyčem

Poté se vrátil do doby před podpisem asociační dohody s Ukrajinou. „Rusko vyhlašuje jednostranná ekonomická opatření vůči Ukrajině. Janukovyč mi deset dní před evropským summitem ukazuje seznam dopadů ruských sankcí na Ukrajinu – 40 procent výroba železničních vozidel, 50 procent výroba nákladních vozidel. Když jsem se Janukovyče ptal, odkud má ta čísla, že je vidím poprvé, tak je zase schoval a říkal, že to je tajné, že to neříkají ani jejich lidem, aby nešířili paniku. Tam jsem pochopil, že dohodu s takovým prezidentem nepodepíšeme,“ připomněl pozdější vývoj, kdy tehdejší ukrajinský prezident Janukovyč odmítl dohodu podepsat, což v zemi vyvolalo silné protesty proevropsky laděné části společnosti. Ty nakonec vedly k pádu Janukovyče a uchopení moci tehdejší prozápadní opozicí.

Před několika týdny řekl Putin o Kazachstánu, že je to umělý stát

„V roce 2008 na summitu NATO v Bukurešti Putin řekl ona památná slova: 'Chcete vzít Ukrajinu do NATO? To je umělý stát.V roce 2013 na tom začal opravdu pracovat. Krym je pak anektován přesně v ten samý den, kdy je podepsána asociační dohoda mezi Evropou a Ukrajinou. O Kazachstánu řekl Putin, že je to umělý stát, před několika týdny. Akademici se přou, jestli to znamená, že se počká na úmrtí současného lídra Kazachstánu, nebo jestli to začne dřív,“ řekl dále Füle.

Že asociační dohody probudily spícího draka? Omyl

Podle něj právě v roce 2008 došlo k největší chybě. „Mluvil jsem už o summitu NATO v Bukurešti. V té době se změnila pravidla hry. Aliance do té doby nikdy nikomu neslibovala členství, ale snažila se pomáhat tomu kterému státu, který chtěl vstoupit do NATO, aby se Alianci co nejvíce přiblížil. V Bukurešti jsme ale přijali dokument, který to vše obrátil na hlavu. Na jednu stranu říkal, že Ukrajina a Gruzie budou členskými státy NATO, na druhou stranu Aliance neodsouhlasila akční plán členství. Dali jsme jim perspektivu, ale nedali jsme jim cestu, jak tam dojít. 12 hodin poté Putin pronáší onu památnou větu, že Ukrajina je umělý stát. O několik měsíců nato ruská vojska vstupují na území Gruzie. Putin, který označil rozpad Sovětského svazu za největší katastrofu dvacátého století a který se snažil od samého začátku o revizi poststudenoválečného uspořádání v Evropě, tady poznal, že blafujeme,“ konstatoval s tím, že kdo si myslí, že asociační dohody probudily spícího draka, ten se mýlí.

Summit v Minsku a řešení konfliktu

Řeč byla také o nedávném summitu v Minsku. Lukašenko se tím, že hostil jednání státníků o příměří na Ukrajině, podle Füleho nestal větším demokratem, protože v běloruských věznicích jsou stále ještě lidé, které označujeme za politické vězně. „Jestliže našel odvahu přijet do Kyjeva a říct, že respektuje právo podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a že nebude přijímat žádná jednostranná ekonomická opatření, protože pro ně nevidí důvod, tak tím se stal někým, s kým bychom měli počítat,“ zareagoval Füle, podle něhož je řešením konfliktu nastavení specifických vztahů mezi EU a Euroasijskou ekonomickou unií.

Je prý potřeba zahájit jednání o dohodě o volném obchodu v souladu s principy Světové obchodní organizace. „Bylo by to o uznání a politickém akceptování této unie, protože my se k ní pořád stavíme tak, že neexistuje. Samozřejmě by to muselo být podmíněno stabilizací situace na východě Ukrajiny,“ uzavřel asi po hodině a půl svou přednášku Füle s tím, že jde o řešení, které umožní zemím mezi Evropskou unií a Euroasijskou unií, aby si vybraly, přičemž Putin si zachová svou tvář.

Petr Kupka

Děje se u vás také něco zajímavého? Pošlete nám svůj námět  na .

Vložil: Lucie Bartoš